Za naš današnji članak, izabrali smo jednu jako zanimljivu temu, a koja je povezana sa svetcima. U februaru mjesecu imamo jako puno svetaca, a ove srijede imamo još jedan…

Vjernici Srpske pravoslavne crkve danas obilježavaju praznik Sveta tri jerarha. Štovani u narodu, ovi su sveci prepoznati kao čuvari pojedinaca i životinja od hladnoće, kao i mirotvorci za one upletene u svađe. Praznik Sveta tri jerarha vjernici i SPC obilježavaju u čast Vasilija Velikog, Grigorija Bogoslova i Jovana Zlatoustog. Ovaj dan treba slaviti u veselju, miru i slozi; tradicionalno je sviranje frulaša i obilježavanje vjerničkog puka ovog značajnog blagdana.

Prema riječima starijih, na ovaj dan iz domova bi se trebala čuti glazba, a strogo je zabranjeno bavljenje teškim fizičkim poslovima ili bilo kakvim poslovima s vodom, posebice pranje rublja. Smatra se da su jedinke i životinje zaštićene od mraza i štetnih vjetrova. Današnji vjetrovi koji prevladavaju služe kao prognoza vremena za cijelu godinu. Ako prevladava jugo, vjeruje se da će godina biti uspješna i bogata; obrnuto, smatra se da “sjeverni” vjetar najavljuje godinu nesreće popraćenu hladnim uvjetima. Istočni vjetar povezuje se s oskudicom, dok zapadni vjetar označava obilje ribe i mlijeka. U nedostatku vjetra očekuje se godina prosperiteta.

Za vrijeme vladavine cara Aleksija Komnena intelektualci u Carigradu raspravljali su i raspravljali o tome koji od trojice svetaca ima najviše priznanja. Neki ovu odliku pripisuju Vasiliju Velikom, navodeći njegovu čistoću i hrabrost, dok drugi Ivanu Zlatoustom pripisuju iznimnu rječitost i jasnoću u naviještanju kršćanske vjere. Osim toga, neki svetom Grguru Bogoslovu priznaju njegova neusporediva postignuća u teološkoj misli. Ovo ilustrira način na koji je došlo do raskola među pristašama bazilijanaca, gregorijanaca i johanita. Ipak, biskup Ehvatije je doživio san u kojem su mu sva tri sveca rekla da su sjedinjena u Bogu, tvrdeći da među njima nema proturječnosti i da nema ni prvog, ni drugog, ni trećeg.

Uputio je biskupa u proces stvaranja zajedničkog blagdana kako bi se ublažile podjele među onima koji se oko takvih stvari stalno svađaju. Upriličeno je i zajedničko bogosluženje uz proslavu praznika Sveta Tri Jerarha, koji se obilježava u srijedu, 12. veljače po novom, odnosno 30. siječnja po julijanskom kalendaru. Svakom svecu dodijeljen je poseban dan spomendana. Kod nas je to cijenjena čast metalaca, a pravoslavna grčka zajednica smatra je ne samo vjerskom nego i nacionalnom i prosvjetnom slavom. Rijetko je postignuće za pojedince da u kratkom vremenu postignu tako istaknutu poziciju na dva kontinenta, što je Samuelu Coleridge-Tayloru uspješno pošlo za rukom.

Osobe bliske Donaldu Trumpu otkrile su pravi razlog njegove odluke da odustane od planova da princa Harryja i njegovu suprugu Meghan Markle udalji iz Sjedinjenih Država. Prema Daily Mailu, Donald Trump rekao je prošli tjedan da će se suzdržati od pokušaja deportacije bivšeg vojvode, unatoč prethodnom nagovještaju da bi takva akcija mogla biti razmotrena, jer pravni spor oko njegovog imigrantskog statusa još uvijek traje.

“Ne želim slijediti takav smjer”, rekao je Trump za New York Post. “Suzdržat ću se od bilo kakvog daljnjeg uplitanja s njim.” Sa suprugom se već suočava s dovoljno poteškoća. Prilično je teška. Ipak, iako su Trumpove ozbiljne primjedbe o Meghan u skladu s njegovim prijašnjim izjavama o bivšoj vojvotkinji, one navodno nisu primarni faktor u njegovoj odluci. Kako prenosi britanski časopis “The Sun”, glavni razlog odbijanja zahtjeva za Harryjevu deportaciju pripisuje se njegovom “srdačnom odnosu” s kraljem Charlesom III.

Priopćeno je da je Trump svjestan potencijalne nevolje koju bi ova situacija mogla prouzročiti kraljevskoj obitelji i stoga se želi suzdržati od poduzimanja bilo kakvih radnji protiv njih iz “poštovanja”. “Vratiti ga u Ujedinjeno Kraljevstvo pokazalo bi se većim izazovom nego osigurati njegovu stalnu prisutnost u Sjedinjenim Državama”, izvijestio je izvor The Sun. Tijekom Trumpova početnog mandata, posebice tijekom njegova državnog posjeta Ujedinjenom Kraljevstvu 2019., on i kralj Charles otkrili su nekoliko sličnosti i stvorili neočekivanu vezu.

Priča se da se kralj Charles stalno dopisuje s predsjednikom Sjedinjenih Država i poznato je da često šalje pisma u Ameriku. Nakon pokušaja ubojstva koji je pretrpio u rujnu prošle godine, prenio je poruku podrške Trumpu, a zatim poslao i čestitku uoči Trumpove inauguracije 20. siječnja ove godine. Nasuprot tome, nakon što je kralj Charles otkrio svoju borbu s rakom početkom prošle godine, Trump je ponudio svoje molitve za kraljev brzi oporavak, naglašavajući da ga je “dobro upoznao” i opisujući kralja Charlesa kao “divnog čovjeka”. Unatoč različitim stavovima o različitim političkim pitanjima, uključujući politiku zaštite okoliša, kralj Charles III i Donald Trump održavaju srdačan odnos, što dokazuje čajanka 2019. kojoj su prisustvovale kraljica Camilla i prva dama Melania Trump.

Preporučeno