Snežana Đurišić, je popularna pjevačica i jedna od najistaknutijih ličnosti na jugoslovenskoj muzičkoj sceni, naročito u oblasti zabavne muzike i narodne pjesme. Rođena je 20. decembra 1961. godine u Titovoj Užici, a od malih nogu pokazivala je talent za muziku.

Renomirana umjetnica Snežana Đurišić ostaje aktivna u svojoj karijeri. Osim pjevanja, sudi u raznim glazbenim televizijskim programima. Unatoč svom bogatom iskustvu i vremenu provedenom u Srbiji, moglo bi se pretpostaviti da ima snažnu vezu sa zemljom, ali nije tako! Snežana je donijela odluku da se odrekne srpskog državljanstva. Možda vas zanima njezina nova nacionalnost! Snežana Đurišić željno iščekuje završetak snimanja za “Zvezde Granda” kako bi otputovala iz Srbije. Nakon što se prije nekoliko godina odrekla državljanstva, za tu državu nije joj ostalo ništa.

Kako joj kćer živi i radi u SAD-u, Snežana je uspjela dobiti američko državljanstvo. Početkom ljeta pripremila je svoje stvari i otišla u svoju novu rezidenciju u Ameriku. Rođena 6. lipnja 1959. u Kragujevcu u Srbiji, folk pjevačica Snežana Đurišić započela je svoje putovanje u glazbenoj industriji kao tinejdžerica i brzo je stekla priznanje za svoju izvanrednu vokalnu modulaciju. Snežana je poznata po brojnim popularnim pjesmama i zapaženim uspjesima u pop i autorskoj glazbi. Njezina zbirka sadrži mješavinu tradicionalnih narodnih napjeva i modernih narodnih djela.

Snežana Đurišić je poznata po tome što je njen repertoar širok, obuhvatajući narodne, zabavne, ali i pop pjesme, koje je često interpretirala sa velikim emotivnim nabojem. Karijeru je gradila kroz brojne nastupe, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, a takođe je bila prisutna i na mnogim muzičkim festivalima.

Osim toga, sudjelovala je u nekoliko glazbenih natjecanja i programa, od kojih je najzapaženija kao natjecateljica u poznatom showu “Zvezde Granda”, što joj je značajno podiglo slavu. Idealan recept za topli doručak za prohladna jutra je kačamak, tradicionalno jelo porijeklom iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije i Turske. Ovo jelo ima varijante koje se mogu pronaći na mnogim mjestima, a često se nazivaju palenta ili kukuruzna kaša. Izraz kačamak vuče korijene iz turskog jezika, a potječe od riječi kaçamak, što u prijevodu znači kaša.

Nasuprot tome, pojam “palenta” ima svoje korijene u latinskom, gdje je opisivao svako zrno koje je oljušteno i zgnječeno. Neki smatraju da su kačamak i palenta identična jela, dok drugi tvrde da se razlikuju jedno od drugog. Prema tim tvrdnjama, ključna razlika je u sastojcima: palenta se priprema od kukuruznog griza ili žutog kukuruznog brašna, dok se kačamak radi od bijelog kukuruznog brašna.

Iako mnogi misle da je kačamak tvorevina naše kulture, znanstveni dokazi govore drugačije, pa njegovo porijeklo vuku iz sjeverne Italije. Tradicionalno se proizvodio u tamošnjem selu. U istočnoj Srbiji kačamak se služio kao zamjena za kruh u vrijeme posta. U neposne dane imućniji su seljaci uživali u svojim kolačima pripremljenim u kotlu, obilato prelivenim otopljenim maslacem ili mašću, a često pojačanim ribanim sirom za dodatni okus.

Njenu popularnost pratila je i prisutnost u medijima, gdje je često bila tema zbog svog talenta, stila i nastupa. Kroz godine je bila i mentor u različitim muzičkim šouovima, gde je pomagala mladim pjevačima da razvijaju svoj talenat.

Preporučeno