U unikatnom jajetu iz perioda Rimskog carstva, koje je otkriveno pre nekoliko godina u gradskom naselju Ejlsberi u centralnom dijelu Engleske, nedavno je identificirana dodatna tekućina. Vođa arheološkog istraživanja sa Univerziteta u Oxfordu izjavio je kako stručnjaci pretpostavljaju da se radi o kombinaciji belanca i žumanjka koja se očuvala u tekućem stanju.

CT skeniranje je otkrilo prisustvo tekućine unutar jajeta, zajedno s mjehurićima zraka. Skeniranje je izvršeno prije nekoliko mjeseci kako bi se bolje razumjelo kako se jaje, vjerojatno od kokoši, može najbolje sačuvati. Navodno je jaje pronađeno u jami koja je nekada bila ispunjena vodom korištenom za proizvodnju piva, a smatra se da je tamo položeno između 270. i 300. godine. Prisutan je bio neugodan miris.

Ostala jaja koja su također pronađena u istom kontekstu su se raspršila nakon što su došla u dodir s zrakom, otpuštajući tekućinu s prodornim mirisom sumpora.

“Ovo jaje ima izuzetan potencijal za istraživanje”, izjavio je Bidulf. Dugotrajno sačuvano jaje postavlja pitanje o mogućnostima očuvanja sličnih artefakata, ali također izaziva pitanja o vrsti kokoši koja ga je snijela, kao i o praksama držanja i korištenja kokoši i drugih ptica u rimsko doba.Osim jaja, tijekom arheoloških iskopavanja od 2007. do 2016. godine, pronađena je i rijetka košara u kojoj je možda bio položen kruh. Bidulf je sugerirao mogućnost da su ovi predmeti bili položeni u jamu kao darovi podzemlju u kontekstu pogrebnog rituala.

Preporučeno