Prema pisanju Kurira, Slobodan Sovilj, meteorolog iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda, nedavno je gostovao u Jutarnjem programu “Redakcije” i progovorio o prognozama za predstojeće vremenske prilike u Srbiji.
Sovilj je naglasio da će idućih dana biti značajnijih promjena vremena. Konkretno, naveo je da će druga polovica studenog biti u skladu s uobičajenim temperaturnim rasponom za ovu sezonu. Očekuje se povećanje oblačnosti koja će donijeti padavine, a najviše će biti pogođeni sjeverni, zapadni i središnji krajevi Srbije. Uz to, puhat će pojačan vjetar južnog i jugozapadnog smjera, javlja Sovilj.
Prema njegovim riječima, promjena atmosferskog tlaka rezultirat će prodorom hladnog zraka, što znači da će snježne padaline početi u povišenim predjelima, uglavnom u južnim, jugoistočnim i jugozapadnim dijelovima zemlje. Prema Soviljevim riječima, velika je vjerojatnost skorog stvaranja snježnog pokrivača, koji bi na povišenim planinama potencijalno mogao doseći visinu od dvadesetak centimetara. Prognoza za Vojvodinu i Beograd predviđa kišovito vrijeme popraćeno nižim temperaturama. U međuvremenu se u gorju očekuju temperature oko nula Celzijevih stupnjeva, a postoji mogućnost da će se snježni pokrivač zadržati.
Sovilj je naglasio da iako se nakon sadašnjeg zahlađenja očekuje malo toplije vrijeme, još uvijek postoji vjerojatnost za oborine u nedjelju i ponedjeljak. Čak iu planinskim područjima može pasti kiša zbog blagog porasta temperature. Nadalje, do kraja mjeseca velika je mogućnost novog zahlađenja, što bi moglo dovesti do snježnih oborina u gorju.
Prema riječima Sovilja, očekuje se da će snježni pokrivač na Kopaoniku porasti u bliskoj budućnosti. To je zbog očekivanog, ponavljajućeg naoblačenja u nadolazećim tjednima, što će rezultirati snježnim padalinama na drugim visinskim vrhovima u cijeloj zemlji. Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda izvijestili su da će zimska sezona biti obilnija oborinama, ali i za dva stupnja toplija nego proteklih desetljeća.
Sovilj je zaključio da će oborine biti uobičajene u nižim predjelima, dok će u gorju biti snijega i prevladava kiša.
Sovilj je istaknuo teškoće u preciznom prognoziranju vremenskih prilika za dulja razdoblja unatoč dugoročnim projekcijama. Očekivanja se utvrđuju na temelju višedesetljetnih prosjeka kako bi se utvrdilo hoće li najavljena razdoblja biti relativno hladna ili topla.