Petar Peca Popović, srpski novinar i muzički kritičar, doživeo je sedam infarkta, preživevši ih sve, što predstavlja retkost kako u Evropi tako i u svetu. Ova izuzetna borba sa zdravstvenim problemima dovela je do toga da je Popović postao primer izuzetne snage volje i otpornosti.

Petar Peca Popović, poznati srpski novinar i muzički kritičar, suočio se sa zdravstvenim problemima već pre skoro 40 godina, kada je prvi put osetio simptome srčanog oboljenja. On ističe da “infarkt ne bira”, jer ga je napao iako nikada nije pušio, vodio je zdrav život i pridržavao se svih saveta stručnjaka.

Popović je delio svoje iskustvo s mnogobrojnim srčanim incindentima i njihovim posledicama. Ističe da su svi njegovi zdravstveni problemi uglavnom dolazili nakon perioda stresa, povezani s poslom kojim se bavio. Opisuje različite simptome koje je doživljavao tokom infarkta, uključujući bolove u levoj ruci i lopatici, teškoće s disanjem, ali i neuobičajene simptome poput bolova u središnjem delu grudi i dijafragme. Posebno je zapamtio jedan incident 2001. godine kada je osećao bol u ključnoj kosti celog dana, što je doživeo kao neobično iskustvo.

Jednom prilikom, tokom boravka u Kragujevcu, prepoznao je simptome srčanog udara, ali je odlučio da završi započeti posao pre nego što potraži medicinsku pomoć, nazivajući svoj srčani udar “blagim”.

Međutim, ta odluka gotovo da ga je koštala života, jer je iste noći doživeo dve kliničke smrti. Srećom, bio je u bolnici, što je omogućilo medicinskom osoblju da ga oživi. Opisuje svoje iskustvo “smrti” kao neobično mirno i oslobođujuće, pri čemu je doživeo osećaj odsustva bola. Nakon što su ga vratili u život, proveo je još dva i po meseca u bolnici.

Nakon petog infarkta, odlučio je potražiti medicinsku pomoć u inostranstvu, te je otputovao u Hjuston gde je operisan od strane lekara koji su ranije operisali i predsednike SAD-a i Rusije. Kasnije je imao još jednu operaciju u Beogradu, kod profesora dr Lazara Davidovića. Iako su operacije u svetu obično trajale osam ili devet sati, Popović ističe da je profesor Davidović sve završio za pet sati.

Njegova borba sa zdravljem nije se zaustavila samo na srčanim problemima. Prošlog decembra preležao je i koronavirus, provodeći 12 dana na poluintenzivnoj nezi u KBC Bežanijska kosa. Iako je preživeo, izgubio je 26 kolega i prijatelja usled te bolesti.

Popović ističe da nije imao tipične simptome koronavirusa, osim jakih bolova u leđima. Ipak, iznosi svoj optimizam i pozitivan stav prema bolesti, ističući da bi se trebalo hrabro suočiti s izazovima i da bi bolest trebalo da bude vaš saveznik, ne neprijatelj. Svojim primerom želi ohrabriti druge koji se suočavaju sa sličnim izazovima i pokazati im da ne treba da se plaše bolesti.

Popovićeva priča je inspiracija mnogima, a njegova izuzetna snaga volje i pozitivan stav prema životu služe kao podsetnik da se i u najtežim situacijama može pronaći svetlost na kraju tunela.

Preporučeno