Munje su prirodna pojava koja predstavlja značajnu opasnost i može se pojaviti na različitim mjestima u atmosferi. Obično se pojavljuje u više oblika: unutar oblaka, iz jednog oblaka u drugi, između oblaka i atmosfere ili iz oblaka na površinu Zemlje. Kada munja udari u Zemljinu površinu, rezultirajuće električno pražnjenje stvara intenzivnu energiju koja može dovesti do ozbiljnih posljedica za one u blizini.

S obzirom na to da munja ima stopu smrtnosti od 10 do 30 posto, a oko 50 do 70 posto onih koji prežive pretrpi značajne ozljede, osobito živčanog sustava, ključno je poduzeti sve moguće mjere opreza tijekom grmljavinske oluje kako bi se smanjio rizik.

  • U nastavku je nekoliko važnih mjera koje možete usvojiti kako biste se zaštitili od opasnosti od udara groma:Ažuriranje vremenske prognoze: Prije nego što izađete van, ključno je biti u tijeku s trenutnim vremenskim uvjetima. Pratite vremensku prognozu kako biste se zaštitili od nepredviđenih oluja. Pojava tamnih oblaka, kiše ili porast brzine vjetra može značiti da je oluja na putu. Ako ste vani za vrijeme nevremena, bez odlaganja pronađite sklonište.

Potražite sigurno sklonište: Čuti grmljavinu znači da ste u dometu potencijalnog udara groma. Od ključne je važnosti skloniti se u čvrstu strukturu, poput zgrade od cigle. Držite se na udaljenosti od prozora, otvorenih vrata, metalnih stupova i predmeta poput slavina, električnih utičnica i prekidača. Također, tijekom oluje suzdržite se od korištenja telefona i mobilnih uređaja te izbjegavajte aktivnosti poput tuširanja ili pranja suđa jer voda i električni uređaji povećavaju rizik od ozljeda.

Smjernice za procjenu blizine vrtače: Primijenite pravilo “30 + 30” da biste procijenili koliko je blizu oluja. Ako postoji interval kraći od 30 sekundi između viđenja munje i slušanja grmljavine, potražite zaklon i ostanite tamo najmanje 30 minuta nakon posljednje pojave munje ili groma. Ako primijetite da vam se kosa diže na glavi ili čujete pucketanje, to su znakovi da je udar groma neizbježan i trebali biste odmah evakuirati to područje.

  • Klonite se izloženih područja i okupljanja ljudi: kada je oluja u tijeku, suzdržite se od stajanja u velikim skupinama ili na otvorenim prostorima. U šumovitim predjelima pronađite utočište u blizini manjeg drveća i grmlja, a klonite se visokih, usamljenih stabala ili rubova šuma. Osim toga, držite se podalje od metalnih predmeta, električnih vodova i električnih žica jer mogu privući munje.

Odabir prikladnog pokrova: kada ste na otvorenom, odlučite se za niska područja poput škrapa i udubina u kojima nema vode. Kako biste smanjili kontakt s tlom, čučnite, nagnite se naprijed i držite koljena savijena. Ovaj pristup može smanjiti vaš profil i smanjiti potencijalne rizike. Ako hodanje nije opcija, čučeći dok uvlačite glavu i štitite uši rukama može pružiti zaštitu od oštećenja bubnjića.

Mitovi i činjenice o munjama: Brojne zablude okružuju munje, uključujući ideju da je opasno dotaknuti nekoga tko je pogođen ili da zvonjava crkvenih zvona može spriječiti udare munje. Još jedno uobičajeno vjerovanje je da munja nikada ne pogađa isto mjesto dva puta; međutim, to je netočno, jer munja doista može pogoditi isti objekt više puta, osobito ako je visok i nema prepreka.

  • Dok se rizik od munje smanjuje nakon što oluja prođe, ona još uvijek može udariti tijekom vedrog vremena, iako je najčešće povezana s kišnim uvjetima. Osim toga, nošenje gumene obuće ili odjeće, kao i traženje utočišta u vozilu, može ponuditi određenu razinu zaštite. Ako vas zatekne vani tijekom oluje, preporučljivo je leći ravno na tlo.Primjena ovih sigurnosnih mjera i smjernica može znatno poboljšati vašu zaštitu tijekom grmljavinske oluje, smanjujući rizik od teških ozljeda ili smrti od udara groma.
Preporučeno