U Srbiji, prisustvo dve ubodne rane udaljene 6 do 10 mm ukazuje na ugriz otrovne zmije. Ova udaljenost odgovara razmaku otrovnih očnjaka vrsta koje su prisutne u toj oblasti. Ponekad, ove zmije mogu ugristi, a da ne oslobode otrov, što se naziva “suvi ugriz”. Ovakvo odbrambeno ponašanje koristi se kada se zmija oseća ugroženom, sa ciljem da zastraši napadača.

  • Ključan prvi korak u rješavanju zmijskog ugriza je utvrditi je li dotična zmija otrovna. Zmije otrovnice mogu se prepoznati po trokutastoj glavi i uskim, eliptičnim očima, po čemu se razlikuju od neotrovnih zmija.

    Vrijedno je spomenuti da u Europi postoje različiti fizički atributi koji razlikuju otrovne ženke od neotrovnih ženki. Dok neotrovne ženke imaju vitko i izduženo tijelo, otrovne ženke imaju kraća i snažnija tijela. Ova razlika u obliku tijela jedinstvena je za europsku regiju kada je u pitanju prepoznavanje otrovnih biljaka.Znakovi i simptomi povezani sa zmijskim ugrizom mogu se razlikovati ovisno o određenoj vrsti zmije.

Vidljivi su znakovi ubodnih rana praćeni upalom i oteklinom u blizini ugriza. Područje ugriza izaziva duboki osjećaj nelagode, zajedno s osjećajem mučnine i sklonošću povraćanju.U slučajevima pojačane težine, disanje može potpuno prestati, što se podudara s poremećajima vizualne percepcije. Dodatno, postoji značajno povećanje proizvodnje sline i znojenja, popraćeno osjećajem obamrlosti ili trnaca u licu i/ili udovima.

Kada se bavite tehnikama samopomoći, savjetuje se izbjegavati aktivno traženje zmije zbog potencijalnog rizika od ponovnog ugriza. Ako je zmija uspješno iskorijenjena, preporuča se da je odnesete u bolnicu radi točne identifikacije jer to uvelike utječe na daljnji plan liječenja. U slučaju da je zmija neotrovna, savjetuje se ranu temeljito isprati s puno vode, namazati antibiotskom kremom i dobro prekriti zavojem. Bitno je raspitati se o posljednjem cijepljenju pojedinca protiv tetanusa, jer ako je prošlo više od 5 godina, treba primijeniti docjepljivanje.

Ako se netko nađe u situaciji da se može naći licem u lice s otrovnom zmijom, ključno je da osoba ostane potpuno mirna. Neophodno je izbjegavati bilo kakav pokret, čak i najmanji, i osigurati da ugriženi ud, bilo da se radi o ruci ili nozi, bude nepokretan.

Strogo se ne preporuča pokušavati ekstrahirati otrov izravno iz područja gdje se dogodio ugriz. Isto tako, previjanje rane iznad ugriza nije preporučljivo i može dovesti do komplikacija jer odstupa od standardnog postupka. Samo zdravstveni djelatnici sa specijaliziranom obukom trebaju primjenjivati ​​kompresiju u hitnim situacijama. Osim toga, ne savjetuje se primjena leda na ranu.

Od presudne je važnosti odmah primiti osobe koje su doživjele ugriz radi hitne hospitalizacije.Iako ugrize zmija mogu uzrokovati zmije otrovnice, žrtve se obično hospitaliziraju radi odgovarajućeg liječenja.Protuotrov protiv zmijskog ugriza koristi se isključivo u bolničkim okruženjima, primjenjuje se isključivo intravenozno, uz pažljivo razmatranje mogućnosti ozbiljnih i potencijalno smrtonosnih reakcija izazvanih serumo

 

 

Preporučeno