U Nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo i teme šta se radi kada premine neko bližnji iz vaše porodice…

 

Kada voljena osoba umre, tuga uvek pomrači um i obuzima srce. U tom trenutku, sve deluje beznadežno i nevažno. Ipak, posle nekog vremena, dolazi spoznaja da život mora da ide dalje, uprkos bolu i praznini. Rođaci pokojnika tada počinju da se suočavaju sa nizom pitanja i odluka – jedno od njih je: šta da rade sa stvarima preminule voljene osobe?

Odluku o tome donose članovi porodice u skladu sa sopstvenim razmišljanjima i emocijama. Međutim, postoje opšta pravila, duhovni znaci i tradicionalni običaji koji mogu pomoći u donošenju ispravne odluke. Stvari pokojnika nisu samo predmeti – one su vezane za sećanja, emocije i energiju. Zato im treba pristupiti pažljivo i sa poštovanjem.

Stvari koje su pripadale pokojniku predstavljaju snažan simbol prošlosti i često služe kao most između sadašnjosti i onoga što je bilo. One mogu pomoći u procesu žaljenja i prihvatanja gubitka. Važno je poštovati verske običaje, porodične vrednosti i lične granice u vezi sa tim kako i kada se te stvari uklanjaju, čuvaju ili prenose drugima.

  1. Ako ste nešto dobili od pokojnika za života – sačuvajte to. Takvi pokloni imaju posebnu vrednost jer u sebi nose ljubav, pažnju i energiju osobe koja ih je darovala. Mnogi veruju da su to svojevrsni amajliji – predmeti koji vas štite od nedaća. Najmoćniji amuleti, koje ljudi čuvaju kao uspomenu, mogu biti nakit od ahata, kamen sa rupom u sredini (tzv. pileći bog), igla, posuđe, slike, knjige. Ovi predmeti nisu samo emotivne uspomene – oni zrače pozitivnom energijom i služe kao duhovna podrška.

Omiljene stvari pokojnika mogu biti oblik terapije za one koji tuguju. One pomažu u suočavanju sa tugom u fazi prihvatanja gubitka. Ipak, preporučuje se da se te stvari najpre očiste od tzv. “mrtve energije”.

Kako očistiti stvari od mrtve energije

  1. So – simbolično se koristi za upijanje negativnosti. Predmet se pospe solju i ostavi da “odstoji” nekoliko sati ili dana. So se posle baciti u tekuću vodu.

  2. Sveta voda – posprskati stvari uz kratku molitvu.

  3. Sveće – plamen (posebno crkvene sveće) prolazi oko predmeta radi energetske pročišćenosti.

  4. Izvorska voda – predmet isprati pod mlazom prirodne, čiste vode.

  5. Tamjan – koristi se posebno za odeću i mekane materijale.

  6. Molitve – mogu se čitati iznad predmeta, sa verom i poštovanjem.

  7. Srebrna voda – srebro se ostavi u čaši vode, pa se ta voda koristi za prskanje ili čišćenje predmeta.

Koji god metod da odaberete, najvažnije je da to činite s namerom, verom i ljubavlju.

Koje stvari pokojnika ne treba ostavljati

Nikada se ne čuvaju stvari u kojima je osoba umrla – garderoba, krevet, posteljina, nakit koji je nosila u trenutku smrti, sat itd. Ovi predmeti sadrže jaku smrtnu energiju i mogu nepovoljno uticati na život i zdravlje živih.

Takođe, ne treba čuvati stvari koje su korišćene u ritualima, kao ni one koje su bile uz pokojnika tokom teške bolesti, naročito ako su sa sobom nosile patnju, ljutnju ili mržnju. Takvi predmeti se ne peru – već se spaljuju ili simbolično puštaju niz reku.

Šta učiniti sa odećom i obućom pokojnika

Do četrdesetog dana, stvari pokojnika se ne diraju. Veruje se da je duša tada još prisutna i da boravi blizu doma. Nakon tog perioda, ako nema testamenta, stvari se mogu podeliti onima kojima su potrebne. Rođacima se ipak ne preporučuje da ih nose, jer se veruje da se energija i sudbina pokojnika mogu preneti krvnim vezama.

Na kraju, kuća se sređuje, stvari koje nisu upotrebljive se odbacuju, a vredne i očuvane mogu se dati u humanitarne svrhe ili podeliti bliskim osobama kao uspomena. Pozvati prijatelje i komšije pokojnika da uzmu nešto što ih podseća na njega, takođe je lep način da sećanje nastavi da živi – sa poštovanjem, dostojanstvom i ljubavlju.

Preporučeno