U ovom videu bićete uvedeni u jednostavnu, ali izvanrednu ideju koju je moja baka preporučila, a koja će drastično transformisati vaš život – stavljanje čarapa na usisivač. Trenutno istražujem različite opcije čarapa za usisivač u kombinaciji s drugim proizvodima.

U nadolazećem videu prikazat ću inovativnu tehniku ​​koja koristi čarape i usisivač za učinkovito vađenje predmeta koji su obično izvan dohvata na podu. Obavezno pogledajte cijeli videozapis i podijelite povratne informacije kada završi. Ako vam se sviđa ovaj sadržaj, nemojte se ustručavati izraziti svoje misli i ostaviti komentar.
BONUS TEKST:
Liječnici Instituta “Dr Milan Jovanović Batut” upozoravaju na sve veću učestalost problema s težinom i pretilošću među mladima u Srbiji. Naglašavaju da je broj djece koja se bore s ovom tegobom u stalnom porastu, dok je količina tjelesno aktivnih mališana sve manja.

Najnovije istraživanje o zdravlju stanovništva u Srbiji pokazalo je zabrinjavajući porast prevalence dječje pretilosti i prekomjerne težine, izvijestila je dr. Snežana Dejanović, specijalistica higijene i dijetoterapije. U 2019. godini istraživanje je ukazalo na značajan porast pojave pretilosti kod djece od sedam do 14 godina, sa stopom od 10,5 posto. To je velika suprotnost u odnosu na zabilježene postotke u 2013. i 2006. koji su iznosili 4,9 odnosno 2 posto. Doktor Dejanović naglašava da na pretilost utječe kombinacija genetskih i epigenetskih čimbenika, ali i vanjskih čimbenika. Liječnik dalje objašnjava da pretilost u dječjoj dobi može nastati zbog endokrinih metaboličkih poremećaja, poremećaja središnjeg živčanog sustava ili uzimanja određenih lijekova za liječenje osnovnih bolesti.

Slučajevi pretilosti u dječjoj dobi koji se pripisuju genetskim poremećajima ograničeni su na samo pet posto, prvenstveno pogađajući teške slučajeve u ranom djetinjstvu. Dejanović pojašnjava da se otprilike tri do pet posto svih slučajeva pretilosti može pripisati sekundarnoj pretilosti uzrokovanoj tim bolestima ili pretilosti koja je posljedica medicinskih tretmana.

Kako ističe, nepravilna prehrana i nedovoljna tjelesna aktivnost glavni su krivci raširenosti problema pretilosti. Počevši od ranog djetinjstva, unos masne hrane i uživanje u slatkišima, zajedno s nedostatkom tjelovježbe, doprinosi nezdravom načinu života. Ovakav nezdrav način života dovodi do energetske neravnoteže, što rezultira nakupljanjem viška energije. Taj se višak energije zatim skladišti u tijelu kao masno tkivo.

Prema izvoru, komplikacije vezane uz pretilost u dječjoj dobi prvenstveno proizlaze iz postojanja obilja disfunkcionalnog masnog tkiva. Na oblikovanje pojedinca uvelike utječe obiteljsko okruženje. Dejanović ističe važnost ranog provođenja preventivnih mjera i njegovanja poticajnog obiteljskog okruženja kako bi se promicala cjelokupna dobrobit djeteta.

Liječnica naglašava da ako su oba roditelja pretila, velika je vjerojatnost, oko 80 posto, da će se i njihova djeca suočiti s pretilošću. Ključno je prepoznati utjecaj obitelji u njegovanju zdravih prehrambenih navika, a tu odgovornost s vremenom preuzimaju institucije. Važno je prepoznati moguće komplikacije koje mogu nastati. Dodatno, liječnica elaborira činjenicu da nepromijenjene prehrambene navike mogu značajno povećati vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 u mlađoj životnoj dobi.

 

Preporučeno