Ovogodišnju jesensku sezonu obilježio je rekordan trend sunčanog i toplog vremena koji se zadržao i do listopada. No, idiličnom vremenu došao je kraj s početkom studenoga, nagovijestivši kraj miholjskog ljeta i promjenu vremenskih prilika. U Srbiji je moguće da će planine u narednim danima zabijeliti susnježica i snijeg, osobito na nadmorskoj visini većoj od 900 metara. U studenom će se zadržati jesenski kišni obrazac, koji će zbog velike količine oborina pojedinih dana uzrokovati bujične poplave. Prema riječima meteorologa Ivana Ristića, tijekom studenog temperature će se kalendarski postupno smanjivati. Na upit o mogućnosti snijega u nižim predjelima i gradovima, rekao je da postoji mogućnost za to u trećoj dekadi studenog, ali za sada ostaje nepromijenjena njegova prethodna najava o slabom i podijeljenom polarnom vrtlogu.
Postojat će tri visokotlačna sustava postavljena nad različitim regijama: jedan iznad Sjeverne Amerike, jedan iznad Sibira i najznačajniji za naše svrhe iznad Sjeverne Europe. Ovakvo pozicioniranje nudi mogućnost povratka na zimske vremenske prilike koje su nekada bile tipične za našu zemlju, s temperaturama u normalnim granicama i velikim količinama snijega koje donose ciklone s južnog Jadrana i Egejskog mora. Stručnjaci predviđaju da će snijeg početi padati sredinom prosinca, iako bi mogao stići i ranije. Prosinac će, napominje Ristić, obilježiti slaba sunčana dana, veća naoblaka, a ponegdje i magla. Očekuje se povećanje količine oborina s više snijega. Jutarnje temperature kretat će se od -3 do +3 stupnja, a najviša dnevna od 2 do 7 stupnjeva Celzijevih. Dani sa snježnim pokrivačem i vedre noći bit će slab do umjeren mraz s temperaturama od -10 do -5 stupnjeva Celzijevih, a maksimalne temperature zraka oko 0 stupnjeva Celzijevih.
Prema riječima meteorologa Ristića, nadolazeća zimska sezona donijet će drugačiju klimu od prošlogodišnje, relativno blage klime. Razdoblje od kraja prosinca do prve polovice siječnja očekuje se kao najhladnije i najsnježnije u sezoni. Na vrijeme će uvelike utjecati polarni vrtlog, sustav niskog tlaka koji se okreće u smjeru suprotnom od kazaljke na satu na Sjevernom polu i u smjeru kazaljke na satu na Južnom polu, pokrivajući područje manje od 1000 kilometara u promjeru. Ovaj vrtlog, također poznat kao ciklon, ima svoje baze u srednjoj i gornjoj troposferi, a proteže se u stratosferu. Ispod ovog sustava nalazi se velika masa hladnog, gustog arktičkog zraka. Prošlogodišnji dočeki Nove godine u kafićima ostat će daleko sjećanje u odnosu na ovogodišnju zimsku sezonu.
On navodi da će polarni vrtlog doživjeti promjene u intenzitetu tijekom zimske sezone. U vremenima kada je arktički zrak slabiji, vrtlog će se odvojiti i pomaknuti prema južnim krajevima, što će rezultirati obilnijim snježnim oborinama i intenzivnijim zahlađenjem.