U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o medu, i koliko je on zapravo zdrav po ljudski organizam. Zna se da je dobar za imunitet, a evo kako pomaže i jetri…..
Od davnina znamo da je med najbolji pojačivač zdravlja za koji priroda zna. U nastavku članka pokazat ćemo vam kako i na koji način ga najpovoljnije jesti kako bi cijeli organizam bio u top formi. Štoviše, kao prirodni zaslađivač, med je vrlo hranjiv i bogat prirodnim šećerima koji zapravo mogu biti dobri za vaše zdravlje, ovisno o tome kada ga konzumirate. Ovako raznolike dobrobiti konzumiranja meda u jutarnjim, večernjim satima ili nakon tjelesne aktivnosti, popraćene su jednostavnim načinima upotrebe koji omogućuju integraciju u naše svakodnevne navike.
Energija i zdrav početak dana – Med ujutro Tijelo može imati puno koristi ako dan započnete ispijanjem čaše mlake vode pomiješane s medom. Prije svega, ova jednostavna kombinacija pomaže probuditi probavni sustav i pripremiti tijelo za unos hrane. Budući da se med sastoji od prirodnih šećera glukoze i fruktoze, oni mogu vrlo brzo ući u krvotok i unijeti energiju u tijelo, ali bez kofeina ili šećera. Čak i bez pada kofeina kao kod kave ili nekog drugog gubitka energije, med će ponuditi stabilnu, dugoročnu isplatu energije. Osim toga, topli napitak s medom pomoći će ponovno hidratizirati tijelo nakon što cijelu noć niste ništa pili. Pomaže u jačanju imuniteta jer ima antibakterijska svojstva i može vas zaštititi od sezonskih prehlada i infekcija. Med navečer – podrška regeneraciji i boljem snu. Konzumacija meda u večernjim satima donosi potpuno drugačije rezultate nego ako se to radi ujutro.
Ljudsko tijelo se tijekom noći prirodno regenerira, a med u tome pomaže. Uzimanje malo meda neposredno prije spavanja održava šećer u krvi ravnomjernijim tijekom noći i potiče oslobađanje melatonina – hormona sna. Punomasno mlijeko uz med vrlo je korisno kod problema. U mlijeku se nalazi aminokiselina triptofan koja omogućuje proizvodnju serotonina i melatonina, a sastojak meda u mlijeku pomaže tim tvarima da dođu do mozga. Sve to, kada se kombinira, rezultira sedativnim učinkom koji pomaže da se puno bolje spava noću.
A opet, prirodni zaslađivač brine i za jetru, organ koji noću radi iznimno u procesu izbacivanja otpada. Med nakon vježbanja – prirodan oporavak Tijelu je nakon nekih fizičkih aktivnosti potrebna hrana koja se može lako probaviti i obnoviti. Visokom probavljivošću sadržaja ugljikohidrata, koje mišićne stanice brzo asimiliraju, med pomaže ponovnoj proizvodnji energije. Neprerađeni prirodni sportski napitak za razliku od previše prerađenih sportskih napitaka i dodataka prehrani. Nema kemijskih dodataka. Unatoč tome, ima minimalne količine antioksidansa koji se mogu boriti protiv upale koja može biti posljedica pretjerivanja s vježbama.
Uzmite ga nakon vježbanja i sigurno će ubrzati oporavak i smanjiti osjećaj umora. Možete ga jednostavno dodati u proteinski shake, jogurt ili zobenu kašu za obrok nakon vježbanja. Kao što vidimo, med i općenito pčelinji proizvodi mogu biti koristan saveznik zdravlja u različito doba dana. Sve od pružanja potpuno prirodnog energetskog napitka ujutro, stvaranja baze za osvježavajući napitak koji potiče probavu i rehidrira tijelo kako bi podupro fokusiran rad kasnije tijekom dana. Kasnije tijekom dana, korisno je za opuštanje i smanjenje razine stresa za mirniji noćni san i rad jetre. To je post-vježba za ubrzavanje regeneracije, vraćanje energije bez razvoja upalnih procesa unutar mišića.
Jedinstvenost meda je u tome što je potpuno prirodan proizvod bez aditiva i konzervansa koji je vrlo dostupan i praktičan za korištenje. Nije to bila velika poteškoća, samo žličica ili dvije dnevno i odjednom mi se raspoloženje promijenilo. Kako god ga uzimali – u čaju, mlijeku, zobenim pahuljicama, smoothiejima ili samog – nikada nećete biti razočarani njegovom učinkovitošću. Konzistenciju također treba redovito primjenjivati. Svejedno morate biti sigurni da je to prirodna vrsta sirovog meda, ništa nije učinjeno da bi se pokvarilo.
Nije besplatno za sve osim za skupine koje bi trebale ograničiti unos svih zaslađivača pa tako i meda; uključujući najviše 1-2 žlice za odrasle, znatno manje za djecu. Prema mojoj listi, med bih trebao dodati u svakodnevnu hranu: ne zbog okusa, već zato što je važan i pomaže organizmu da pravilno funkcionira, što će dovesti do toga da se osjećamo energičnije, bolje spavamo i da usne ne liječe brže od prehlade. I što je još važnije u modernoj potrazi za ravnomjernim načinom života gdje su prehrana, zdravlje i brzina života povezani – med bi mogao biti vrlo idealan, skroman, ali učinkovit odgovor.