Kifoza je pojam koji se odnosi na prekomjernu zakrivljenost kralježnice, osobito u srednjem dijelu. Nastaje zbog nekoliko čimbenika kao što su osteoporoza i deformacije kralježnice. Slijede neke preporuke koje bi mogle pomoći u upravljanju i liječenju kifoze: Pazite na svoju težinu: Održavanje zdrave tjelesne težine je važno jer dodatna tjelesna težina povećava stres na kralježnicu.
Položaj spavanja: Pravilan položaj spavanja može održati vašu kralježnicu zdravom. Kada spavate na leđima, koristite samo jastuk za vrat. Za one koji spavaju na boku, jastuk bi trebao ispuniti prazninu između ramena i vrata plus još jedan jastuk između koljena i gležnjeva.
Glavna metoda liječenja kifoze je kineziterapija. Uključuje vježbe za opuštanje i jačanje mišića. Postoje slučajevi u kojima, osim toga, liječnici mogu preporučiti nošenje aparatića, iako se rijetko događa da se savjetuje kirurško liječenje. Prije početka bilo kakvih vježbi ili uzimanja lijekova koje ste sami propisali potrebno je konzultirati se s liječnikom, osobito ako postoje simptomi koji upućuju na prisutnost drugih bolesti.
Kineziterapija je glavna metoda liječenja kifoze – posebno osmišljene vježbe koje djeluju na opuštanje i toniranje mišića. Ponekad će liječnici preporučiti protezu, ali rijetko se savjetuje kirurška intervencija. Vrlo je važno posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvih vježbi ili samoliječenja, budući da neki znakovi mogu biti simptomi drugih patoloških procesa.
Glavni način liječenja kifoze je kinezioterapija. To uključuje vježbe koje djeluju na opuštanje i jačanje mišića. U nekim slučajevima liječnik može preporučiti protezu. Međutim, kirurška intervencija rijetko dolazi u obzir. Uvijek se posavjetujte s liječnikom prije započinjanja bilo kakvog novog programa vježbanja ili samoliječenja, osobito ako postoje simptomi koji ukazuju na druge temeljne probleme.
BONUS TEKST:
In vitro oplodnja doniranim zametnim stanicama vrlo je kompliciran proces. Stoga parovi i slobodne žene na ovu odluku ne dolaze olako ili u žurbi. U Srbiji se pruža mogućnost parovima i ženama bez partnera da uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica zatrudne. To je ne samo legalno, nego i podržano od države i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, što ga čini jedinstvenom ponudom u svijetu.
Štoviše, postoji i druga medicinska podobnost od postupka s implantiranim stanicama. Koji su koraci koje parovi ili neudate poduzimaju prilikom prijave za ovaj postupak i hoće li RFZO to vjerojatno pokriti? Prijave parovi i samci podnose elektroničkim putem putem E uprave. Bilo u privatnoj zdravstvenoj ustanovi ili javnoj, provizija se dogovara online.
Ženke bez partnera: moraju imati samo vlastite reproduktivne stanice (jajne stanice) u slučaju odabira donora sperme, što ukazuje da je funkcija jajnika netaknuta. Također, ograničenje prijave može proizaći iz starosne dobi žene, jer je kod nas maksimalna starosna granica 50 godina. Dob je ograničavajući faktor; godine djeluju kao specifične granice.
Republički fond za zdravstveno osiguranje pokriva sve troškove uvoza reproduktivnih ćelija i njihovog transporta. Međutim, ovo je osiguranje ograničeno na žene do 45 godina starosti. Iako je vrijeme faktor koji je protiv žena starijih od 45 godina, one ipak mogu tražiti zahvat, ali o vlastitom trošku.
Štoviše, postoji još jedan medicinski kriterij za postupak s implantiranim stanicama. Koje stvari mogu podnijeti dvojku ili samostalnu ženu, da se kandidiraju za postupak i da li je moguće RFZO da li potražiti? Preko E administracije kandidata za dvojke i samotni se izvode po elektroničkom putu. Online se sporazumijeva komisija, neovisno o tome je li pitanje za ljekovito liječenje privatno ili trajno.
Donacije jajnih stanica, spermija (to su spolne stanice) i embrija (to su oplođene jajne stanice) javljaju se često. U sedam državnih i 15 privatnih ustanova lani je o državnom trošku obavljeno gotovo 11.000 in vitro postupaka.
Događaju se donacije jajnih stanica, sperme (gamete) i embrija (oplođena jajašca). Prethodne godine država je financirala 10.972 IVF postupka u sedam državnih i 15 privatnih ustanova.