Izvukla ga je iz zemlje i sve ostavila na meni, u to vrijeme trudnoj! Imam troje djece, znam što je majčina ljubav, ali nikad ne bih mogla biti tako nepravedna i dopustiti da tuđe dijete pati samo da moje bude dobro…

Izvukla ga je iz zemlje i ispustila na mene, a ja sam bila trudna! Imam troje djece. Znam što je majčina ljubav, ali nisam mogla biti toliko nepravedna da učinim da jedno moje dijete bude dobro po cijenu da tuđe dijete nije dobro…”

BONUS TEKST:

No, boja flaminga nije samo estetsko obilježje. Važan je za društveno ponašanje i reprodukciju ovih ptica. Prema istraživanju, ružičasti flamingosi su zdraviji i snažniji. Posljedično, oni postaju privlačniji partneri tijekom sezone parenja. Što je flamingo ružičastiji, veće su mu šanse da nađe partnera i uspješno pari.

Tajna ovog fenomena je u tome što flamingosi jedu. Njihovu nijansu duguje prirodnom pigmentu zvanom karotenoid, koji je prisutan u njihovoj prehrani. Karotenoidi su prirodni pigmenti koji se nalaze u algama, račićima i drugim malim morskim bićima, a ti organizmi su osnova hrane flaminga. Kada flamingosi jedu ovu hranu, njihovo tijelo probavlja karotenoide – razgrađuje molekule i apsorbira pigmente koji se zatim talože na perju, koži i kljunu.

Flamingosi će dobiti veću ružičastost s povećanjem unosa hrane bogate karotenoidima. Iznenađujuće, flamingosi u zatočeništvu mogu izgubiti svoju ružičastu boju (postati više sivi ili bijeli) ako prehrana nije nadopunjena visokom razinom karotenoida. Kao rezultat toga, mnogi zoološki vrtovi pažljivo biraju prehranu svojih flaminga kako bi te ptice zadržale svoju jedinstvenu boju.
Proces bojenja mogao bi biti odgovoran za varijacije u ružičastoj boji među flamingosima u različitim dijelovima svijeta. Na primjer, plamenci iz Amerike hrane se određenim vrstama rakova i škampi i, kao rezultat toga, intenzivnije su ružičasto obojeni od svojih parnjaka u istočnoj Africi, koji se hrane hranom s niskim sadržajem karotenoida.

Međutim, boja flaminga nije samo duboka. Također je povezana s njihovim društvenim životom i reprodukcijom. Prema znanstvenicima, što je flamingo ružičastiji, to izgleda zdravije i živahnije. Stoga su pojedinci sa svjetlijom ružičastom bojom više cijenjeni tijekom sezone parenja. Svjetlije ružičasti flamingosi imaju veće šanse pronaći partnera i uspješno se pariti.

Dugonogi flamingosi također se nazivaju jednonožnim stajaćima. Razlozi za takvo ponašanje nisu tako jasni, ali ipak postoji razlog za vjerovanje. Jedan od njih tvrdi da stajanje na jednoj nozi pomaže u očuvanju topline. Ptice povlače jednu nogu ispod tijela u mirovanju, smanjujući gubitak topline, do kojeg bi inače došlo da su svi udovi rašireni u hladnoj vodi (gdje obično borave). Drugi argument je da neće biti oboreni s nogu; manje dramatično rečeno, smatra se da ovo ponašanje smanjuje umor mišića i omogućuje im da duže ostanu u stojećem položaju.

Flamingosi imaju zanimljiv način ishrane. Kljunovi su im prilagođeni za filtriranje hrane iz vode. Oni jednostavno urone glavu u vodu kada su gladni i koriste svoj kljun kao filter, propuštajući vodu i mulj kroz točne kanale unutar kljuna dok hvataju sićušne organizme kojima se hrane. Ovaj jedinstveni način prehrane omogućuje im učinkovitije prikupljanje hrane iz plitkih voda u kojima se najčešće nalaze.

Stoga, sljedeći put kad vam flamingo prijeđe put, shvatite da njihova nevjerojatna ružičasta nijansa ne dolazi samo od njihovih gena, već i od toga što jedu i kako žive. Ove graciozne ptice ističu se kao jedan od najupečatljivijih primjera u cjelokupnom stvaralaštvu koje ilustrira kako prehrana i stanište mogu oblikovati izgled i ponašanje vrste, čineći ih visoko na popisu najzadivljujućih i najprepoznatljivijih stanovnika močvara diljem svijeta.

Preporučeno