Donošenje hrane na groblje kod Pravoslavaca je sasvim normalna stvar, međutim, kada to pogledaju druge vjere, to im djeluje pomalo sablasno. Danas se bavimo glavnim i krucijalnim pitanjem, da li za umrle duše uopšte treba jesti na groblju ili ne?
Doduše pomalo neobično, priznajemo; međutim, opći je konsenzus među stanovništvom da je “prihvatljivo”. Ipak, odlučili smo se raspitati kod svećenika je li ovaj običaj u suprotnosti s kršćanskim učenjima. Srbija je poznata po svom bogatstvu običaja i tradicije koji se značajno razlikuju u regiji. Ipak, uobičajena praksa među mnogim pojedincima u našoj naciji uključuje donošenje hrane na sprovode, koja se zatim konzumira na groblju. Iako se može činiti pomalo neobičnim, opći je konsenzus među ljudima da je “to prihvatljivo”.
Ipak, odlučili smo konzultirati svećenika kako bismo utvrdili je li ovaj običaj u suprotnosti s kršćanskim učenjima. Tvrdi da takvo ponašanje narušava kršćanske vrijednosti, jer je imperativ da se hrana dodijeli potrebitima, a naša odgovornost leži u molitvi za duše pokojnika. “Preminulima nije potrebna hrana. Naša nas uvjerenja upućuju da je Krist podnio najvišu žrtvu za čovječanstvo i kao rezultat toga nisu potrebne nikakve daljnje žrtve jer nitko ne može nadmašiti taj čin. Tradicija donošenja i jedenja hrane na grobljima je smatra se poganskim i treba ga odbaciti”, ističe Milovanović.
- Ipak, svećenik primjećuje da postoji stvar koju treba odnijeti u grob. „U vrijeme zadušnica, obljetnica i komemoracija važno je ponijeti oljuštenu i zaslađenu pšenicu koja simbolizira uskrsnuće. Uz ovu žitaricu, koja se naziva koljivom, treba dodati i crno vino koje predstavlja krv Kristovu prolivenu za nas”, dodaje. Što se tiče viška hrane, uobičajeno je pripremati složeno jelo za sprovode; međutim, budući da mnogim pojedincima može nedostajati apetita u takvim prilikama, često ostaje višak. Ostaci hrane obično se dodjeljuju sudionicima sprovoda ili komemoracije, a dio je rezerviran za pokojnika.
Nasuprot tome, kako je propisano Zakonom o ukopima i grobljima, ekshumacija posmrtnih ostataka i prenamjena grobnih parcela dopušteni su samo u slučaju nepodmirenih dugova, točnije kada je proteklo desetljeće od zadnje uplate zakupnine grobnog mjesta. . Radna jedinica “Groblje”, poznato kao “Gradsko zelenilo” u Čačanima, ovu praksu tek treba primijeniti. No, nekoliko godina prije toga objavljen je popis grobnih mjesta za koja nasljednici pokojnika, ako su prisutni, više desetljeća nisu plaćali najamninu.
Jedna od radnji koju smo proveli kako bismo locirali nasljednike bila je da nam se omogući pristup onima drugog i trećeg reda, da preuzmu kontrolu nad određenim grobnim mjestima, da potvrde svoje rodbinske veze i ispune svoje obveze plaćanja”, rekla je Dragica Juković, voditeljica “Groblja”. “ Radna jedinica u JKP „Gradsko zelenilo“ Čačak, u razgovoru za RINU. Napominje da su korisnici dužni plaćati najam na deset godina. Po sklapanju ovog ugovora o najmu imaju mogućnost produžiti ga na dodatnih deset godina kroz samu otplatu, a taj proces traje unedogled. Zakon dopušta premještanje pokojnika s grobnih mjesta koja nisu ponovno dana u zakup u zajedničku grobnicu, a dopušta i preuređenje takvih grobnih mjesta, čime se omogućuje njihovo ponovno stavljanje u promet.
“Ukoliko se posmrtni ostaci pokojnika ekshumiraju iz grobnica koje su ‘zaboravljene’, bit će premješteni u zajedničku grobnicu u ‘Gradskom zelenilu’ u sklopu groblja. Prazna grobna mjesta naknadno će se ponovno staviti na prodaju. Ta grobna mjesta moraju biti predstavljena ili u postojećem stanju ili ćemo, ako bude potrebno u budućnosti, pristupiti obnovi prije nego što ih ponovno plasiramo na tržište. Tada ćemo odrediti cijenu za svako grobno mjesto pojedinačno”, rekao je Juković.
Groblje u Čačku je jedno od najvećih u regionu, jer obuhvata i staro i novo gradsko groblje na jednom prostoru, za razliku od mnogih drugih gradova gde su to različite i odvojene lokacije. „Grad Čačak problem nedostatka grobnog prostora rešava otkupom parcela od susednih vlasnika, kako je navedeno u urbanističkim planovima koji određuju prostore za tu namenu. Na tim parcelama gradimo grobna mesta koja potom stavljamo na raspolaganje našim korisnicima, “, naveo je Juković. Nadalje, nedavna proširenja dovela su Gradsko groblje u Čačku u toliku blizinu seoskog groblja u općini Loznica da se, prema izjavi upravitelja, u narednim godinama očekuje spajanje dvaju groblja.