– Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo posvećujemo nekim zanimljivim temamam, a koje su povezane sa spavanjem. Naime, govorićemo o tome, kakvo okruženje treba da bude u sobi gdje spavate, jer neki predmeti mogu da donesu jako veliki nemir tokom samoga sna….
Doktor integrativne medicine Slobodan Dunjić na TV K1 otkriva koje su najveće greške kada je vitamin D u pitanju, a zatim upozorava na opasnu naviku koju svi imamo! Držati nešto ispod kreveta, objašnjava dr. Dunjić, isto je kao spavati na rendgenu! Spavamo na jednom mjestu otprilike osam sati, a bitno je ne samo da se osjećamo ugodno nego i da materijali koji nas okružuju ne djeluju štetno. “Prirodni materijali, vuna, pamuk. Moramo paziti i što se stavlja ispod kreveta.
Danas su kreveti vrlo moderni i imaju kutije za odjeću ispod kreveta”, rekao je. “Odložili smo kutiju i stavili je u vakumsku vrećicu za ormarić koju smo naručili iz Kine i napravljenu od ulja. Kao da spavate na rendgenu! Samo to treba biti ispod kreveta. Prašina, bez plastike. To su vrlo važne stvari, gdje provodimo najviše vremena, cijeli prostor za spavanje mora imati što manje materijala koji su nam štetni“, rekao je.
Što se tiče madraca i posteljine, dr. Dunjić je istog mišljenja kao i njegov kolega, profesor gastroenterologije dr. Vojislav Perišić – Što jeftinije, to bolje! profesor. dr. Perišić je također ranije istaknuo da je kupnja jeftinih vitamina u ljekarni bolja nego bacanje bogatstva na vrlo skupe suplemente koji opskrbljuju neku kombinaciju vitamina i minerala. Najbolji su najjeftiniji madraci, smatra dr. Dunjić, baš kao i kod vitamina i minerala.
BONUS TEKST
Kada razmišljate o cjelokupnom zdravlju, čeljusni zglobovi vjerojatno nisu na vrhu vašeg popisa. Međutim, stručnjaci kažu da mnogi od ovih uobičajenih problema – od glavobolje do bolova u uhu – mogu biti znak problema s čeljusti.
Evo kako ga zaštititi. “Najaktivniji zglob u našem tijelu je čeljusni zglob; on pokreće našu čeljust čak i za najjednostavniju radnju kao što je gutanje” – kaže dr. Prija Mistri, stomatolog iz Washingtona. Uz uobičajene disfunkcije koje utječu na čeljusne zglobove i mišiće, neke od navika koje mogu uzrokovati trošenje vaše čeljusti i rezultirati nekim od gore navedenih problema uključuju sljedeće. Stoga stručnjaci savjetuju: zapamtite ove savjete. Ne naslanjajte ruku na čeljust.
Vjerojatno ste to i sami učinili dok ste sjedili za stolom na poslu ili slušali prijatelja kako priča za večerom. – To je nezdrava praksa za zdravlje čeljusti jer vrši pretjerani bočni pritisak na čeljust dok je dizajnirana za pokrete gore-dolje i natrag. Prema dr. Mistriju, prečesto naslanjanje ruke na čeljust može uzrokovati škljocanje, bolove ili čak pucanje čeljusti. Znakovi da noću škripite zubima uključuju buđenje s glavoboljom, zuboboljom i osjetljivošću. Nemojte stezati. Zubi bi nam se trebali spojiti ili dodirnuti samo kada progutamo zalogaj hrane.
- Trebali bismo govoriti bez dodirivanja zuba, imati hranu među zubima dok žvačemo, a zube trebamo odvojiti nakon što progutamo zalogaj – prema dr. Karin Khan, stomatologu s certifikatom DDS-a i stručnjaku za TMJ na klinici Cleveland u Ohaju. – Međutim, neki ljudi svakodnevno škrguću zubima, što uključuje mnoge mišiće i daje veliku snagu i zubima i čeljusti, dodao je dr. Kan. Stiskanje čeljusti može izazvati promjene osim upale. Prema dr. Khanu, bol se može pojaviti u mišićima čeljusti, što može uzrokovati glavobolju ili bol u uhu, među ostalim simptomima.