– Za početak nvoga radnoga tjedna donosimo vam jednu životnu ispovijed. Naime, gubitak roditelja zna da bude jako težak i neugodan, a kćerke pogotovo teško podnose kada im premine otac, te to ne prebole jako dugo vremena…

Sa samo 5 godina doživjela sam gubitak oca. Nakon toga, moja majka i ja živjele smo jednostavan zajednički život. Preuzimam sve odgovornosti koje su obično povezane s ulogom muškarca u vođenju kućanstva. Bio sam okupiran raznim poslovima oko kuće i studija, uključujući slikanje, molitvu, osvjetljavanje tamnih dijelova, košenje, između ostalog. Danas smo mama i ja osvježili i organizirali ličenje jedne prostorije.

Dok sam se približavao kanti da bacim smeće, odjeće umazane kamencem, tri osobe su prasnule u smijeh, gestikulirajući prema meni dok im suze nisu potekle niz lica. Bili su toliko zabavljeni da su zapravo pali na koljena od smijeha. Je li doista zabavno što sve moram sama rješavati uz svoju majku? Je li iracionalno da želim uredan životni prostor iako si ne mogu priuštiti profesionalnu čistačicu? Čini li me moja želja za uglednim domom sažaljenjem?

“BONUS TEKST”

Apiterapija, bitan aspekt prirodne medicine, uključuje korištenje pčelinjih proizvoda za rješavanje određenih zdravstvenih problema, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za poboljšanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi samo oralni unos; također obuhvaća lokalizirane terapije. Primjerice, med se može primjenjivati ​​lokalno za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, dok se otopine propolisa koriste za borbu protiv gljivičnih infekcija stopala i herpesa.

Osim toga, pčelinji otrov se koristi u terapeutske svrhe za reumatska stanja, a matična mliječ uključena je u kreme protiv starenja, među raznim drugim primjenama. Ključno je naglasiti da tijelo ne odbija pčelinje proizvode na isti način na koji odbija sintetičke alternative. Zamršen sastav i sinergistička svojstva pčelinjih proizvoda čine ih ključnima za održavanje zdravlja i liječenje niza bolesti. Zbog njihovog pozitivnog djelovanja na organizam sve je veća potražnja za proizvodima koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ. Kvaliteta meda i određeni biljni izvor iz kojeg potječe određuju njegovu ljekovitu učinkovitost.

Jedinstveni sastav meda daje mu važna antioksidativna i antimikrobna svojstva. Osim toga, djeluje kao lako probavljiva namirnica koja brzo vraća izgubljenu energiju, a redovita konzumacija može povećati kako fizičku izdržljivost, tako i psihičku stabilnost. Fitonutrijenti pronađeni u sirovom medu i propolisu pokazali su potencijal u prevenciji raka. Štoviše, u kombinaciji s drugim lijekovima, sinergistički učinak flavonoida koji se nalaze u medu, propolisu i peludi ima značajnu ulogu u prevenciji i liječenju tumora.

Istraživanja su pokazala da stalna konzumacija meda podiže razinu korisnih antioksidansa u krvi, koji imaju antibakterijska svojstva. Tradicionalna medicina već stoljećima priznaje ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma prehlade i gripe. Sveobuhvatne studije učinkovito su pokazale da je med izvrstan prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i visokim razinama kolesterola. Med se može pohvaliti širokim spektrom ljekovitih svojstava; ne samo da poboljšava apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i detoksificira tijelo uklanjanjem štetnih tvari.

Njegove terapeutske primjene uključuju rješavanje raznih bolesti kao što su gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, uz pomoć u regulaciji proizvodnje želučane kiseline i detoksikaciji jetre. Osim toga, med se koristi za liječenje ginekoloških problema, ublažavanje jutarnjih mučnina i liječenje respiratornih stanja poput kroničnog bronhitisa, bronhijalne astme, rinitisa, alergijskog rinitisa, faringitisa, sinusitisa i laringitisa. Štoviše, pomaže osobama koje pate od anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.

Preporučeno