Mirsad Pivalić iz Donjeg Vakufa sada živi i radi u Nemačkoj, gde je zasnovao svoju porodicu. Njegova životna priča sadrži emotivne detalje. Naime, još kao 10-godišnji dečak pobegao je iz ratom pogođene Bosne.
Klela ih, pa ih klela, sve u zemlju: Dok su ga elektrošokovima oživljavali, ljubavnici mu umrli kao otrovani!Kad pomislite da ste dotakli dno u životu, sunce zađe: Njihova fatalna ljubav planula je u plamenu dok su bili na liječenju u duševnoj bolnici! (Video) Porijeklom iz Mrkonjić Grada, gdje je proveo najmanje vremena. Rat ga je od djetinjstva natjerao da se bori protiv rođenih gradova, ali u potrazi za gradom mira A.
– U Njemačkoj sam 33 godine, da moja žena želi vratio bih se sada u Bosnu, ali djeca su već navikla ovdje – započeo je svoju priču Mirsad.- Sa 18 godina sam otišao u Znicu. Pozvonio sam na vrata svojih roditelja; moja mama je izašla, samo je rekla, “pogrešili ste stan.” Ima još jedan stan iznad “Možda bi trebao otići do njih”. Tek kada se moj brat pojavio i stao pored mene, prepoznali su nas. Sišla sam niz stepenice, sjela i počela plakati. Roditelji su došli i zagrlili me. Dok smo se vraćali u Njemačku briznuli smo u plač.
– U Njemačku sam došla sama, bez roditelja i kad mi je bilo najteže tada su mi bili najpotrebniji, ali njih nije bilo. Jedini kontakt smo održavali preko pisama, preko naših ljudi, koji su išli tamo. Nismo bili u kontaktu 2,5 godine imao sam nadu da ćemo se vidjeti nakon 8 godina odlučio se vratiti u domovinu Kad je došao mački na vrata nije ga prepoznala Ni otac nije uspio Oni bili su emotivni trenuci za cijelu obitelj
Dakle, imao sam 18 godina i bio sam u Znici. Pozvonio sam roditeljima na vrata. Mama je izašla i jednostavno rekla: “Pogrešan si stan, gore je još jedan, možda bi trebala otići do njih”, sišla sam niz stepenice i sjela na prečnik i počela plakati. Tada su mi prišli roditelji i zagrlili me. I plačući dok smo se vozili natrag u Njemačku.Dvadeset godina kasnije ponovno sam stao na noge. Sada imam kuću, pet stanova…Mirsad danas ima petero djece i živi bolje nego ikada.
BONUS TEKST:
Kajsije su jedno od omiljenih voćki mnogih ljudi, ne samo zbog svog slatkog i osvežavajućeg ukusa, već i zbog brojnih zdravstvenih koristi koje pružaju. One pripadaju porodici ruža (Rosaceae) i poreklom su iz Kine, gde se gaje već hiljadama godina. Danas su kajsije rasprostranjene širom sveta, posebno u mediteranskim zemljama, Centralnoj Aziji i južnim delovima Evrope.
Karakteristike
Kajsija je drvo koje može da naraste do visine od 8 do 12 metara, a plod je okruglast, žutonarandžaste boje, prekriven finim dlačicama. Meso kajsije je sočno, slatko i blago kiselkasto, dok je koštica smeštena u sredini i ima gorak ukus. Iako se obično jede sveža, kajsija se koristi i za pripremu džemova, sokova, kompota, kao i sušeno voće.
Zdravstvene koristi
Kajsije su bogate vitaminima, naročito vitaminom A (u obliku beta-karotena) i vitaminom C. Vitamin A je ključan za zdravlje očiju, kože i imunološkog sistema, dok vitamin C pomaže u jačanju imuniteta i u apsorpciji gvožđa. Kajsije takođe sadrže vlakna, koja poboljšavaju varenje i pomažu u održavanju zdrave telesne težine.
Osim toga, kajsije sadrže antioksidante koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i mogu smanjiti rizik od hroničnih bolesti, poput srčanih oboljenja i raka. Kalijum, koji je prisutan u kajsijama, važan je za održavanje ravnoteže elektrolita u organizmu i zdravlje srca.
Gajenje kajsija
Kajsije uspevaju u toplim, sunčanim predelima, ali su relativno otporne na sušu. Najbolje rastu na dobro dreniranim, blago alkalnim ili neutralnim zemljištima. Iako su otporne, kajsije mogu biti osetljive na kasne prolećne mrazeve, što može oštetiti cvetove i smanjiti rod. Drveće obično počinje da daje plodove nakon 3 do 4 godine, a najkvalitetniji plodovi se dobijaju na temperaturama od 24 do 30°C.
Korišćenje u kulinarstvu
Kajsije su izuzetno svestrane u kulinarstvu. Sveže kajsije su idealne za pravljenje voćnih salata, dok su sušene kajsije popularne kao zdrava užina. Mogu se koristiti i za pripremu raznih deserta, poput pita, kolača i sladoleda. Džem od kajsija je klasičan dodatak za doručak, a često se koristi i kao punjenje za peciva.
Zanimljivosti
U nekim kulturama, kajsije su simbol sreće i blagostanja. Takođe, u tradicionalnoj kineskoj medicini, kajsije su korišćene za poboljšanje zdravlja kože i za lečenje kašljaKajsije su ne samo ukusne i osvežavajuće, već i veoma hranljive, čineći ih savršenim izborom za sve koji žele da uživaju u zdravoj i balansiranoj ishrani.