– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o zdravlju bubrega, koje je jako bitno po svaku osobu. Danas govorimo o nekim simptomima, koje svakako trebaju da se prepoznaju na vrijeme, da se kasnije ne bi uvukli u probleme…

Postoji znatan dio stanovništva koji trenutno nije svjestan da boluje od bolesti bubrega, pogrešno pripisujući svoje simptome nepovezanim medicinskim stanjima. Nadalje, neki pojedinci mogu imati minimalne ili nikakve simptome dok bolest ne napreduje do točke u kojoj im se funkcija bubrega počinje pogoršavati. Smješteni s obje strane kralježničnog stupa, smješteni ispod prsnog koša prema stražnjem dijelu, bubrezi su parni organ približno veličine stisnute šake. Njihove primarne odgovornosti obuhvaćaju pročišćavanje krvotoka uklanjanjem tjelesnih otpadnih proizvoda i očuvanje ravnoteže tekućine i elektrolita u tijelu.

Dok krv cirkulira kroz bubrege, pokreće se višestruki proces koji uključuje eliminaciju otpadnih tvari, kao i regulaciju soli, vode i minerala kako bi se zadovoljile specifične potrebe tijela. Po završetku procesa filtracije, pročišćena krv ponovno se uvodi u opću cirkulaciju, dok se otpadne tvari pretvaraju u mokraću. Taj se urin zatim skuplja unutar bubrežne čašice prije nego što konačno iscuri u bubrežnu kapaljku, koja zatim nastavlja putovati kroz ureter. Nevjerojatno, svaki bubreg sadrži nevjerojatnih milijun nefrona, koji služe kao temeljni građevni blokovi ovih bitnih organa.

Ključno je priznati ozbiljnu opasnost koja nastaje kada bubrezi nisu u stanju ispuniti svoju temeljnu ulogu u očuvanju našeg cjelokupnog zdravlja. Posljedično, postaje imperativ posjedovati sveobuhvatno razumijevanje svih potencijalnih opasnosti i štetnih čimbenika koji predstavljaju rizik za dobrobit ovih značajnih tjelesnih struktura. Sastavili smo popis najčešće uočenih znakova oštećenja bubrega za vašu referencu. Kada bubrezi ne rade na svojoj optimalnoj razini, mogu imati problema s učinkovitom eliminacijom viška tekućine iz tijela, što dovodi do oticanja i nadutosti lica, zglobova i udova. Osim toga, mogu se pojaviti promjene u uzorcima mokrenja.

Ovi gore navedeni znakovi obično služe kao početni pokazatelji da možda postoji problem s funkcijom bubrega. Proces mokrenja predstavlja različite izazove, zahtijevajući značajan pritisak za uspješno izbacivanje urina iz tijela. Neki znakovi koji mogu izazvati zabrinutost za zdravlje mokraćnog sustava uključuju tamnu boju mokraće, rijetko mokrenje i izlučivanje male količine mokraće. Nasuprot tome, u određenim slučajevima nije neuobičajeno primijetiti značajnu količinu blijedo obojenog urina. Nadalje, pojedinci često imaju nokturiju ili potrebu za mokrenjem noću. Na koži se također može pojaviti osip.

  • Kada se otpadne tvari nakupljaju u tijelu, to na kraju može dovesti do zatajenja bubrega, što rezultira osipom i upornim svrbežom. Kako stanje napreduje, izgled kože se pogoršava, postaje suha i sklona iritacijama. Posljedično, javlja se umor. Normalno, bubrezi proizvode hormon koji se zove eritropoetin (EPO), koji potiče proizvodnju crvenih krvnih stanica odgovornih za prijenos vitalnog kisika kroz tijelo. Ako dođe do smanjenja broja crvenih krvnih stanica u krvotoku, teška anemija postaje vidljiva kroz umor.

Preporučeno