Gljivice su organizmi koji pripadaju kraljevstvu Fungi i obuhvaćaju širok spektar organizama, od mikroskopskih do velikih vidljivih vrsta. One igraju važnu ulogu u ekosustavima kao razgraditelji, ali također mogu izazvati bolesti kod ljudi, biljaka i životinja. Gljivice su različite od biljaka, životinja i bakterija, a za njihovo razmnožavanje koriste spore, koje mogu biti jednoćelijske ili višestanične.

Značajan zdravstveni problem koji može utjecati na stopala je gljivična infekcija. Ove infekcije prvenstveno nastaju zbog čimbenika kao što su neprikladna obuća, pretjerano znojenje i nošenje čarapa. Prirodni lijek za gljivične infekcije i urasle nokte. Travar Radovan Miletić iz Paraćina četrdeset je godina posvetio sakupljanju, pripremi i formuliranju ljekovitog bilja. Njegova stručnost nadaleko je priznata, razvio je više od 70 vrsta čajeva namijenjenih liječenju raznih bolesti. Osim po svojim čajevima, cijenjen je i po proizvodnji visokokvalitetnih balzama za njegu.

Za pripremu prirodnog lijeka protiv gljivica i uraslih noktiju potrebni su sljedeći sastojci: – 1 žlica ulja gospine trave, – 1 žlica brašna, – 1 žlica šećera u prahu. Pomiješajte sve sastojke da dobijete jednoličnu smjesu. Kada pripremite ljekovitu smjesu, namažite je na oboljeli prst, pokrijte gazom i ostavite preko noći. Ovaj postupak treba ponoviti sljedeće tri noći. Gljivice na vašim stopalima bit će iskorijenjene; međutim, bit će potrebno višestruko dodatno primjenjivanje za rješavanje problema s uraslim noktom, stoga budite oprezni pri uvođenju drugih lijekova. Gljivične infekcije koje zahvaćaju kožu, nokte i stopala prilično su raširene, a ako se ne liječe, povezani simptomi mogu uzrokovati značajnu nelagodu.

Ove infekcije proizlaze iz gljivica i dermatofita prisutnih u tlu, prašini ili na koži krznenih životinja, a obično nastaju kada koža pretrpi oštećenje zbog ogrebotina ili upale. Među više od 100.000 poznatih gljiva, otprilike pedeset ih je prepoznato kao patogene za ljude. Gljivične bolesti klasificiraju se prema vrsti gljivica koje su zahvaćene: dermatomikoze uzrokovane dermatofitima i dermatomikoze koje se pripisuju kvascima ili plijesnima. Skupinu dermatofita čine Trichophyton, koji rezultira infekcijama kože, vlasišta i noktiju; Microsporum, koji je odgovoran za infekcije koje zahvaćaju kožu i vlasište; i Epidermophyton, poznat po tome što uzrokuje infekcije kože i noktiju.

Kvasci uključuju Candidu, točnije Candidu albicans. Unatoč tome, tvrdimo da fokus na prepoznavanje simptoma gljivičnih infekcija u određenim dijelovima tijela i pristupe liječenju ovih infekcija ima veće značenje od definicija navedenih u medicinskom rječniku. Tinea pedis, naširoko poznata kao atletsko stopalo, gljivična je infekcija koja prvenstveno zahvaća kožu stopala, osobito tabane i prostore između prstiju. Ovi dermatofiti cvjetaju u toplim i vlažnim uvjetima, poput onih u bazenima, zajedničkim svlačionicama, tuševima i unutar cipela ili čarapa – okruženjima s kojima se naša stopala često susreću tijekom većeg dijela godine. Osobe koje su posebno osjetljive na ovo stanje uključuju sportaše, osobe s dijabetesom i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom; genetske predispozicije također značajno pridonose osjetljivosti.

Nadalje, djeca povremeno mogu razviti ovu gljivičnu infekciju između nožnih prstiju, koja je obično posljedica neodgovarajuće higijenske prakse. Osim toga, prirodni lijekovi mogu poslužiti kao dopunska mjera u borbi protiv gljivica, poboljšavajući prethodno navedene strategije liječenja. Soda bikarbona u kombinaciji s octom može biti korisna za njegu stopala, jer soda bikarbona pomaže u inhibiciji rasta gljivica, dok ocat služi za učinkovito uklanjanje postojećih gljivica.

Limunov sok, koji uz antifungalna i antiseptička svojstva sadrži limunsku kiselinu, zaustavlja napredovanje infekcija. Da biste koristili ovaj lijek, nanesite sok na zaraženo područje, ostavite da odstoji trideset minuta, a zatim isperite toplom vodom. Osim toga, eterično ulje anturija, dobiveno iz biljke anturija ili origana, ima snažna antifungalna svojstva. Za nanošenje pomiješajte nekoliko kapi eteričnog ulja sa žlicom maslinovog ulja ili drugog odgovarajućeg baznog ulja, a zatim umasirajte smjesu u kožu.

Preporučeno