– Sve veći procenat osoba u današnje vrijeme ima anksioznost. Svi to pripisuju jako brzom životnom tempu, kao i lošoj ishrani, ali i malo spavanja. Slijedi jedan prirodan savjet, kako da se psihički rasteretite. 

Anksioznost se može manifestirati fizičkim simptomima poput drhtanja, ubrzanog rada srca, vrtoglavice, znojenja i nedostatka zraka. Uzrokovan strahom od poniženja, smrti ili drugih negativnih događaja izvan vlastite kontrole, može biti iscrpljujući i ometati svakodnevno funkcioniranje. Biljni saveznici protiv tjeskobe Korijen sladića (latinski naziv: Glycyrrhiza glabra) daje prirodno rješenje za ove probleme.

Poznata po svojim ljekovitim svojstvima, ova biljka sadrži spoj sličan kortizolu koji pomaže tijelu da se lakše nosi s tjeskobom i stresom. Također normalizira rad nadbubrežne žlijezde i potiče racionalno razmišljanje. Jednostavan recept za čaj od korijena sladića Za pripremu čaja usitnite komadić korijena sladića i stavite ga u zdjelu vruće vode. Kuhajte pola minute pa maknite sa štednjaka. Pustite da odstoji dvadeset minuta, procijedite i dodajte žličicu meda ili agavinog sirupa za bolji okus.

Preporuča se piti 3 puta dnevno. Kako pomaže sladić? Korijen sladića pruža osjećaj smirenosti i pomaže u ublažavanju simptoma povezanih s tjeskobom i stresom. Također je koristan za radnje koje se ponavljaju uzrokovane nesigurnošću, kao što je provjera zaključanih vrata ili plina. Uz redovitu upotrebu, ovaj čaj može pomoći u uspostavljanju normalne funkcije i smanjenju dominantnih emocija kao što su depresija i strah. Korijen sladića prirodno je rješenje za one koji se bore s tjeskobom i stresom, ublažava simptome bez lijekova. Pijenje ovog čaja može biti prvi korak u razbijanju ciklusa tjeskobe.

Simptomi anksioznosti jedno su od najčešćih stanja koje ljude navodi na traženje stručne psihijatrijske pomoći. Javljaju se kada se pretjerano brinemo, odnosno kada se suočimo sa stresnom situacijom koja može biti stvarna, poput neke prirodne katastrofe ili zamišljene situacije. Svi se s vremena na vrijeme osjećamo tjeskobno u jednoj ili drugoj mjeri, a to ne znači da imamo anksiozni poremećaj.

Kada tjeskoba, kronično stanje nesigurnosti i straha uzrokovano iščekivanjem stvarnih ili izmišljenih prijetećih događaja, počne ozbiljno narušavati svakodnevno funkcioniranje, tada je vrijeme da potražite stručnu pomoć. Ako se ne liječi, može utjecati na strukturne promjene u živčanim stanicama i njihovoj funkciji, što dovodi do razvoja drugih psihičkih poremećaja. Gotovo da nema kliničke manifestacije duševne bolesti koja ne uključuje anksioznost.

Razumijevanje podrijetla individualne anksioznosti daje uvid u dinamiku psiholoških poremećaja te je stoga važno za individualne pristupe liječenju Ako su simptomi jako izraženi i ozbiljno narušavaju kvalitetu života, prednost se daje psihotropnoj farmakoterapiji, posebice onima iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SIPS). Ti se lijekovi u početku često koriste u kombinaciji s lijekovima protiv tjeskobe jer im je potrebno dva do četiri tjedna da pokažu terapeutske učinke, a zatim se lijekovima protiv tjeskobe premošćuje to razdoblje i pomaže uspostaviti redoviti ciklus spavanja. Dokazano je da je psihofarmakološka terapija najučinkovitija kada se koristi zajedno s nekim psihoterapijskim tehnikama.

Iako se bihevioralno kognitivnoj terapiji (BKT) često daje prednost, sve psihoterapijske tehnike pokazale su se jednako učinkovitima. Trajanje liječenja psihotropnim lijekovima razlikuje se za različite anksiozne poremećaje i nikada se ne smije dobrovoljno prekinuti jer mogu dovesti do sindroma ustezanja i dugotrajne egzacerbacije, odnosno ponovnog javljanja simptoma. Ljudi se često odlučuju na liječenje raznim homeopatskim pripravcima. Važno je ne miješati homeopatske pripravke s lijekovima jer nema poznatih interakcija između njih i stoga se ne mogu predvidjeti neželjeni toksični učinci

Preporučeno