Branka Veselinović bila je istaknuta srpska glumica koja je bila posebna po mnogo čemu, od blistave karijere do ljubavne priče koja joj je donela i veliku sreću i duboku bol. Doživela je čak 105 godina i sve do kraja života radila je ono što voli. Njen bistar um je ostao prisutan do samog kraja; nakon stote godine nastavila je da glumi, slika, svira, čita i piše. Poznata je po svojoj izuzetnoj energiji, entuzijazmu i humanitarnom radu, a na sceni je provela sedam decenija.

16. rujna 1918. godine rođena je u Starom Bečeju kao šesti potomak od roditelja Jovanke i Aleksandra Ćosića, koji su potekli od Jaše Tomića.Početkom studija u Glumačkoj školi Narodnog pozorišta u Beogradu 1936. godine, krenula je na put koji će oblikovati njenu karijeru. Sa samo 19 godina prelazi u praksu 1938. godine u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, tada poznatom kao Narodno pozorište Dunavske banovine, debitirajući u predstavi “Karlova tetka”

  • Branka je stekla priznanje za svoju nevjerojatnu svestranost, prikazujući širok spektar uloga koje su varirale od komičnih do dramskih, kako na pozornici tako i na filmu. Osobito je slavljena svojim nastupima u Narodnom pozorištu u Beogradu i Jugoslavenskom dramskom pozorištu, gdje je oživjela nezaboravne likove u klasičnim i suvremenim djelima. Među najdražim ulogama bila je i ona gospođe Nušić, supruge Branislava Nušića. Godine 1964. nagrađena je Sterijinom nagradom za lik Gine u Nušićevoj Ožalošćenoj obitelji.

Branka Veselinović pojavila se u preko 50 filmova i televizijskih serija, ostavivši trag na filmskom platnu osebujnim glumačkim stilom kojeg karakteriziraju toplina i prirodan smisao za komičnost. Zapažene izvedbe su joj uloge u filmovima “Pop Ćira i pop Spira” (1957.) i “Dorotej” (1981.).Uz svoja glumačka postignuća, Branka Veselinović bila je izrazito posvećena humanitarnom radu. Tijekom svog života bavila se raznim dobrotvornim inicijativama i zalagala se za prava djece i starijih osoba. Kao veleposlanica dobre volje UNICEF-a, često je isticala važnost obrazovanja, suosjećanja i humanosti.

U mladosti se udala za Andonovića, koji će kasnije postati inženjer šumarstva, ime koje će mnogi stariji Beograđani vezati uz nju. Međutim, nakon nekog vremena odlučio se vratiti u Ameriku kao američki državljanin, što je dovelo do njihovog razdvajanja dok je ona ostala u zemlji. Nakon okupacije u travnju 1941., okupator je zatvorio kazalište, zbog čega su glumci otišli.

  • Branka Veselinović udala se za glumca i prevoditelja Mladena Mlađu Veselinovića 30. rujna 1948. Zajedno su osnovali Fond Branka i Mlađe Veselinović za pomoć invalidnoj djeci. Od 1980. godine Branka je četiri godine bila UNICEF-ova ambasadorica.

    Preko 40 godina bila je ujedinjena s Mlađom. Njihov odnos je bio primjer ljubavi i poštovanja jedno prema drugom. Unatoč tome što nisu imali djece, njihove živote definirala je zajednička strast prema umjetnosti i humanitarnim naporima.Unatoč velikoj sreći sa suprugom, Branku je dugi niz godina mučilo to što bračni par nema djece.

    Oboje smo bili dobrog zdravlja i redovito smo išli na kontrole. Prije mnogo godina pokojni dr. Tasovac obavijestio nas je da neki parovi ne mogu zatrudnjeti. Napomenuo je: “Da ste ti i Branko u braku s različitim partnerima, imali biste djecu.” Kad smo izrazili ljubav jedno drugom, on je odgovorio:

“Možete se voljeti, ali djeca neće doći.” Branka je podijelila duboku tugu zbog ovoga. U svojoj karijeri dobila je brojna priznanja, među kojima su Orden rada sa zlatnim vijencem, Nušićeva nagrada za životno djelo, Sterijina nagrada, Vukova nagrada i dr. Posebno se posvetila humanitarnom radu za djecu.Blisko prijateljstvo dijelilo je s Desankom Maksimović, Mirom Stupicom i Marijom Crnobori.

  • U dobi od 100 godina ostala je vrlo aktivna, često je posjećivala skloništa za nezbrinutu djecu i ustanove za starije i nemoćne, gdje je recitirala i izvodila monologe.”Sreća dolazi iz toga što sam živ i što to doživljavam. Osjećam neizmjernu zahvalnost. Nastavljam vježbati, mogu čitati bez naočala i sluh mi je dobar.

Kad plačem, to su suze radosnice. Svatko ima svoje želje, moje biti zdrav, posjećivati ​​osobe s invaliditetom. Imao sam sretan brak sa svojim mlađim. Nikada se ne mogu kupiti tisuće ljudi. Nikada nisam nikoga prijavila za krađu, ni u životu, ni u politici, uz to govorim engleski, ruski, mađarski, njemački i češki”, rekla je jednom prilikom Branka.

 

Preporučeno