Vjerujemo da ste do sada jako puno puta naišli na priču, o jako čudnim plemenima iz Afrike, a koja imaju neke jako neobična pravila između sebe. Kada jedan čovjek iz civilizacije vidi o čemu se tu radi, ništa im ne bude jasno, ali jednostavno, oni žive tako dugi niz godina….
Danas predstavljamo izvanrednu priču koja je privukla globalnu pozornost. Godine 2017. barunica Shirla Flater iz britanskog Doma lordova naglasila je ozbiljne zdravstvene probleme povezane s krvno-srodničkim brakovima u Pakistanu, posebice onima između braće i sestara. Istaknula je da je gotovo 60% brakova u Pakistanu u krvnom srodstvu, što rezultira značajnim brojem djece s poremećajima u razvoju.
U Pakistanu je oko 29 milijuna ljudi pogođeno različitim razvojnim poremećajima, što Flater pripisuje društvenom običaju koji uključuje vjenčanje rođaka. S obzirom na ove zabrinjavajuće brojke, britanski Dom lordova predložio je da se parovi koji se planiraju vjenčati podvrgnu obveznom DNK testiranju kako bi se potvrdilo da nisu u bliskom srodstvu.
Barunica Flather, žena pakistanskog podrijetla koja je nekoć bila povezana s Konzervativnom strankom, istaknula je da se ove vrste brakova uglavnom nalaze u pakistanskom području Kašmira kojim upravlja Pakistan. Izrazila je zabrinutost za zdravlje djece rođene u ovakvim situacijama i primijetila da obitelji s više djece često imaju barem jedno dijete s invaliditetom. Flater, koji je rođen u Lahoreu u Pakistanu kada je još bio dio Indije, smatra da je nepravedno da se mladi pojedinci suočavaju s određenim nedostacima koji proizlaze iz društvenih običaja ukorijenjenih u vrijeme kada je postojalo znanstveno razumijevanje DNK. Ona tvrdi da bi provedba nekog oblika zakona mogla pomoći u sprječavanju rađanja djece s teškoćama u razvoju.
Dok zakon u Velikoj Britaniji zabranjuje brakove između bliskih rođaka, ova praksa i dalje prevladava u pakistanskim, arapskim i afričkim zajednicama. Statistike pokazuju da, iako Pakistanci čine samo tri posto novorođenčadi u Britaniji, oni predstavljaju do trideset posto djece rođene s invaliditetom, što je otkriće koje je mnoge iznenadilo i izazvalo negodovanje javnosti. Barunica Flater dodatno je istaknula izazove koje donosi šerijatsko pravo, koje komplicira brakorazvodni proces za žene, dok muškarcima omogućuje relativno lak razvod.
Napomenula je da se žene često nađu ograničene u braku, bez mogućnosti formalnog razvoda prema svojim vjerskim smjernicama, iako mogu zatražiti razvod prema britanskom zakonu. Otkrila je alarmantne podatke o običajima u pakistanskim zajednicama, gdje je veliki naglasak na održavanju “čistoće krvi” u brakovima braće i sestara. Ako mladenka ne pokaže nikakve naznake fizičkog djevičanstva nakon prve bračne noći, može se suočiti s doživotnom stigmom. Te se žene susreću sa značajnim poteškoćama jer ne mogu otputovati u Pakistan niti zadržati skrbništvo nad svojom djecom budući da njihovi muževi imaju zakonsko pravo tražiti ih natrag.
Prema riječima barunice Flather, bitno je da svaki brak u Britaniji bude automatski registriran kako bi se zaštitila prava britanskih žena koje se često suočavaju s tretmanom prema zastarjelim i nehumanim propisima zajednice. Osim toga, neke žene iz Pakistana počele su dijeliti svoje priče na društvenim medijima, prepričavajući slučajeve u kojima su svjedočile da su djeca rođena s anomalijama bila zatvorena u domovima, skrivena od očiju javnosti.
Jedna je žena podijelila svoja zapažanja o parovima u Pakistanu, ističući da oni često imaju jake obiteljske veze. Spomenula je da su dogovoreni brakovi prevladavajući u kulturi. Ova dugogodišnja tradicija predstavlja značajne izazove, unatoč naporima međunarodnih organizacija koje već godinama rade na podizanju svijesti i pomoći djeci pogođenoj ovim zdravstvenim problemima. “Doista, gotovo svi koje sam srela u Pakistanu su u braku s bliskim rođakom i oni to smatraju potpuno normalnim”, izjavila je.