– Uveliko su već počele sezone godišnjih odmora. Samim time, morske destinacije su jako privlačen, ali ako planirate u Hrvatsku, koja je Evropska Unija, trebate da znate šta smijete, a šta ne ponijeti sa sobom….

Unatoč godišnjim upozorenjima nadležnih u vezi s zabranjenim predmetima na graničnim prijelazima, građani Bosne i Hercegovine koji posjećuju susjedne zemlje, posebice Hrvatsku, često nisu svjesni te se suočavaju s mogućim posljedicama visokih kazni. Na snazi ​​su pojačani propisi, posebno tijekom ljeta kada su pojačane inspekcije na granicama, čime se sprječava unošenje određenih prehrambenih artikala poput narezanog mesa i jogurta u Hrvatsku. Ta su ograničenja posebno usmjerena na meso i mliječne proizvode. No, iznimke su napravljene za osnovne artikle poput do dva kilograma dječje hrane, kao i specijalizirane hrane za dojenčad i osobe s medicinskim potrebama.

  • Prilikom dolaska u Hrvatsku važno je pridržavati se propisa o uvozu duhanskih proizvoda. U zemlju je strogo zabranjeno unijeti više od dvije kutije cigareta. Nepoštivanje ovog pravila može dovesti do ozbiljnih posljedica. Na primjer, pojedinci koji odluče ignorirati ovo ograničenje mogu se suočiti sa značajnim kaznama. Ilustracije radi, bosanskohercegovački državljanin kod kojeg se zatekne šest kutija cigareta mogao bi biti kažnjen novčanom kaznom od 500 eura, što je nešto manje od 1.000 KM. Putnici smiju ponijeti najviše 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara ili 50 grama duhana.

Ovi se duhanski proizvodi mogu kombinirati, sve dok se ne prekorači ukupna dopuštena količina. Osim toga, putnicima je dopušteno ponijeti i druge vrijedne predmete, uključujući parfeme, ali je maksimalna granica za te predmete postavljena na 300 eura po putniku. Dopuštene i zabranjene stavke obuhvaćaju niz slatkih poslastica kao što su kruh, kolači, keksi, vafli i čokolada. Osim toga, dopušten je uvoz meda, jaja i proizvoda od jaja, mesa puževa i žabljih bataka, uz ograničenje od dva kilograma po jedinki, stoji na stranicama Glavne carinske uprave. Putnicima koji planiraju posjetiti Hrvatsku, Crnu Goru, Srbiju i Tursku savjetujemo da za važne informacije pogledaju web stranicu Uprave za neizravno oporezivanje (UIO) BiH. UIO BiH daje smjernice o tome koji se predmeti mogu unositi u ove zemlje.

Primjerice, u Crnoj Gori posjetitelji smiju unijeti 200 cigareta ili 50 cigara ili 100 cigarilosa, jednu litru žestokih pića, dvije litre vina, kao i svježe voće i povrće do pet kilograma. Osim toga, predviđena je i hrana za bebe. U Srbiji postoje određene olakšice kada je u pitanju nošenje stvari sa sobom. Osim osobnih stvari i lijekova za osobnu upotrebu, bez naknade je dopušteno unijeti do 200 komada cigareta, jednu bočicu parfema ili jednu litru alkoholnog pića.

Međutim, važno je napomenuti da su za žive životinje, sirovine životinjskog podrijetla i kućne ljubimce potrebne posebne dozvole. Kazne za osobe koje se bave tajnim uvozom ili pokušajem unošenja robe na carinsko područje Europske unije rezultirat će kaznom od 800 KM. U slučajevima komercijalne robe ili uvoza ili izvoza robe bez odgovarajuće carinske deklaracije za predmete koji su zabranjeni ili ograničeni, kazne mogu doseći najviše 25.000 KM. Kako stoji na stranicama Carinske uprave RH, kada su kućni ljubimci u pitanju, postoje posebni propisi kojih se moraju pridržavati kako bi oni mogli proći kroz carinski koridor. Vaša mišljenja na ovu temu?

Preporučeno