Pošto nam je polako došlo i proljeće, vrijeme je da se krenu uređivati i bašte, a sve žene itekako vole cvijeće. Slijedi jedan jako koristan savjet na ovu jako zanimljivu temu….

Pojedinci koji imaju strast prema izvrsnim biljkama i cvijeću neprestano su u potrazi za novim rastom. Danas vam predstavljamo video upute hortikulturista koji tvrdi da će ova metoda uroditi snažnim novim biljkama. Pelargonije, poznatije kao muškatne, već dugi niz godina krase balkone i prozore stambenih objekata u našim krajevima, nudeći živopisne boje i užitak od kasnog proljeća do jeseni. Kako zima završava, a dani postaju duži i topliji, dolazi razdoblje kada se ove biljke moraju revitalizirati i pripremiti za novu sezonu cvatnje. Nadalje, mnogi hortikulturni entuzijasti razmišljaju o razmnožavanju svojih biljaka—ne samo kako bi povećali njihov broj, već i kako bi proširili zadovoljstvo uzgoja na druge. Intrigantna i organska metoda za razmnožavanje geranija uključuje korištenje prstenova banane za ukorjenjivanje.

Ova tehnika nije samo jednostavna, već je i iznimno učinkovita, zahtijeva minimalna ulaganja i trud. Bilo da se možda ne sjećate ove metode ili ju još niste isprobali, svakako je vrijedno razmatranja; rezultati mogu biti doista izvanredni. Ovaj pristup zahtijeva samo nekoliko stvari koje vjerojatno već imate u svom kućanstvu. Zrela banana (uključujući koru) Jedna plastična boca. Fragmenti muškatnog oraščića (po želji, služe kao dodatni izvor hranjivih tvari) Snažne reznice pelargonije Medij za sadnju (po mogućnosti univerzalni supstrat prikladan za cvijeće) Početni korak uključuje pripremu reznica. Odaberite robusne i snažne izdanke s već izgrađenih biljaka.

Bitno je ukloniti sve listove s donjeg dijela reznice, ostavljajući dva do tri lista netaknuta na vrhu. Svaki rez treba izvesti koso, pod dijagonalnim kutom – ovaj pristup povećava površinu koja je dostupna za upijanje vlage i pomaže u razvoju korijena. Zatim se odabere banana i nareže se zajedno s korom na kolutiće srednje debljine, otprilike 1 do 1,5 cm. Svaki kolut banane trebao bi imati jedan rez pelargonije pažljivo umetnut kako bi se osiguralo sigurno držanje. Banana djeluje kao prirodni izvor hranjivih tvari, osobito bogata kalijem, koji potiče razvoj korijena.

Nakon toga pripremite posudu napunjenu visokokvalitetnim supstratom. Napravite otvor u sredini zdjele koji je dovoljno velik da u njega smjestite kolut banane s rezom umetnutim u njega. Pažljivo ga postavite i nježno pokrijte zemljom, pazeći da ne primijenite pretjerani pritisak; dovoljno je da ostane stabilan. Nakon procesa sadnje, sljedeći korak je izgradnja mini staklenika. Treba uzeti praznu plastičnu bocu s uklonjenim gornjim dijelom i postaviti je iznad sadnice kako bi se formiralo zatvoreno okruženje koje pomaže u zadržavanju vlage i potiče razvoj korijena.

Preporučljivo je povremeno provjetravati i po potrebi lagano zalijevati kako bi se održala vlažnost tla bez prezasićenja. Za približno 90 dana, pod pretpostavkom da sve ide kako je planirano, može se očekivati ​​da će se reznica preobraziti u snažnu i uspješnu biljku geranija. Lišće će pokazati dobro zdravlje, stabljika će pokazati snagu, a prvi pupoljci pojavit će se ubrzo nakon toga. Ova tehnika nudi jednostavan pristup razmnožavanju biljaka, eliminirajući potrebu za hormonima za ukorjenjivanje ili zamršenim pripremama.

Ovaj pristup nudi dobrobit poticanja odnosa s prirodom, jer koristi voće kao element podrške dok promiče strpljenje i pozornost tijekom cijelog procesa. Osim financijskih ušteda, čovjek doživi značajno zadovoljstvo kada iz skromne reznice nastane robusna nova biljka. Ova tehnika razmnožavanja je korisna za sve pojedince, bilo da su iskusni vrtlari ili početnici. Uz dozu brige i ljubavi, pelargonije uzgojene vlastitim rukama pretvorit će se u pravi izvor ponosa vašeg balkona, dvorišta ili prozorske daske. Prihvatite ovu metodu i svjedočite čudesnom fenomenu prirode koji se odvija upravo pred vama.

Preporučeno