– I za ovu nedjelju spremili smo vam jedan sjajan vic, za kojeg vjerujemo da će vam se jako svidjeti, ali i da će vas nasmijati….

Dodatni tekst: U nedavnom televizijskom gostovanju na TV Prva ministar financija Siniša Mali objavio je da su plaće u Srbiji dosegle prekretnicu te da su prvi put premašile 100.000 dinara. Prema ministrovim riječima, zadržimo li se sadašnjom putanjom, plaće će do prosinca ove godine dosegnuti otprilike 920 eura, a ubrzo nakon toga premašit će granicu od 1000 eura. No, nastavimo li provoditi opreznu politiku, prosječna bi se plaća potencijalno mogla popeti na 1400 eura. Prema njegovim riječima, stopa nezaposlenosti u 2008. bila je čak jedan na svakih četiri osobe.

  • U razdoblju od 2008. do 2012. značajan broj poduzeća doživio je stanje stagnacije. Trenutačno naša populacija broji 2.360.000 pojedinaca, s jednakim brojem pojedinaca koji su zaposleni. Kako sada stoji, naša stopa nezaposlenosti stalno opada po stopi od 9,4 posto, što predstavlja najnižu stopu nezaposlenosti ikad zabilježenu. U pregovorima s poslodavcima i sindikatima oko minimalne plaće naši se prijedlozi uporno odbijaju. Naša je odgovornost tražiti kompromis koji će zadovoljiti sve uključene strane. Godinama smo marljivo upravljali i vodili ovu politiku, učinkovito uspostavljajući ravnotežu.

Od početka ove godine zamjetan je rast minimalne plaće od 17,8 posto, što je rezultiralo ukupnim povećanjem od 13 posto. Godine 2020. cijeli je svijet stao kada se pojavila pandemija COVID-19. Međutim, Srbija je uspjela učinkovito proći kroz ovu izazovnu situaciju. Nažalost, 2021. godine posljedice pandemije dovele su do početka inflacije. Osim toga, sukob u Ukrajini i globalna energetska kriza dodatno su pogoršali situaciju. Unatoč tim nedaćama, Srbija je odgovorila na hvalevrijedan način. Zbog toga je inflacija kumulativno porasla za 37 posto.

Nadalje, nominalno su neto zarade u Srbiji porasle za 64,9 posto, odnosno 20 posto realno”, rekao je. Prema njegovim riječima, mirovine su i visinski povišene. Svaki aspekt ove situacije pomno je razmotren, ne ostavljajući kamen neprevrnut. Naš pristup tijekom krize uključivao je povećanje plaća i mirovina, odluka koja je odigrala značajnu ulogu u pokretanju rasta našeg BDP-a, a istovremeno je uzrokovala stagnaciju našeg gospodarstva. S druge strane, Njemačka je doživjela ekonomski pad zbog njihove odluke da zaustave svoje gospodarstvo.

Prema njegovim riječima, za odgovornu politiku potrebno je voditi se određenim brojkama, a upravo se takvom pristupu može pripisati trenutna pozicija Srbije. Prema njegovim riječima, značajna sredstva dosljedno se usmjeravaju u inicijative koje podižu dobrobit srpskog stanovništva. Činjenica da je Srbija uspjela privući 4,5 milijardi eura stranih ulaganja nije puka slučajnost; to je dokaz preobrazbe i povećane privlačnosti zemlje. S preko 7 milijardi kuna na proračunskom računu, raspolažemo pozamašnom količinom novca.

Plaće o kojima govorimo značajno su poboljšane u odnosu na prije 7 godina. Valja napomenuti da bi nam sadašnji rezultati bili još impresivniji da nas je prošla vlast ostavila u povoljnijem položaju. Da bolje pogledamo, tada je minimalna plaća iznosila oko 15 tisuća dinara, što govori o značajnim pomacima koje smo napravili. Nakon što je pažljivo razmotrio primjedbe predsjednika Srbije, izrazio je namjeru da u dogledno vrijeme objavi konkretne podatke o svojim dosadašnjim primanjima. Primatelji mirovina mogu očekivati ​​minimalno povećanje isplata od 10 posto.

Ako je došlo do povećanja od 14 posto, taj će se trend rasta nastaviti iu sljedećoj godini. Koliki će biti rast, tek će se vidjeti, no važno je osigurati da prosvjetne mirovine budu ukorak s onima u drugim područjima javnog sektora. Naime, privatni sektor također bilježi pozitivne rezultate. Pojašnjava da ako je prosječna mirovina 2012. godine iznosila 200 eura, a sada je porasla na 390 eura, povećanje od 10 posto iznosilo bi 39 eura.

Ovo je golem uspjeh za sve uključene, zbog čega samouvjereno tvrdi da će taj cilj nastaviti ispunjavati iu narednoj godini. Prosječna plaća, kako je istaknuo, služi kao najpouzdanije mjerilo i ostaje relativno konzistentna. Plaća je iznosila 20 tisuća dinara, što je značajna razlika u odnosu na prosječnih 77 tisuća dinara. Prema posljednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća u svibnju 2024. godine iznosila je 100.170 dinara, što je u protuvrijednosti 855 eura. Mali je nedavno izjavio da plaće u Srbiji kontinuirano rastu svake godine, a očekuje se da će se trend rasta nastaviti iu idućoj godini i za plaće, i za mirovine, i za minimalnu plaću.

Preporučeno