Mujo upravlja vozilom kad ga zaustavi policajac. „Molim da dostavite svoje dokumente! Mujo tiho reži: „Kako izvanredno! Policajac se uplašio i povukao. Nadalje, Mujo će: „Ne boj se, dužan sam!
BONUS TEKST:
Dr. Shigeaki Hinohara, poznati japanski liječnik, stekao je široko priznanje ne samo zbog svoje izuzetne dugovječnosti, već i zbog principa koji su tome pridonijeli, a koje je velikodušno podijelio sa svojom zajednicom i svijetom šire. Dr. Shigeaki je preminuo 2017. godine, procijenjeno je da je imao 105 godina.
Danas vam predstavljamo devet principa dugovječnosti koje je iznio cijenjeni japanski liječnik dr. Hinohara. Energija se dobiva iz osjećaja blagostanja, a ne samo iz hranjive hrane i dovoljnog odmora. Dr. Hinohara objašnjava da se mnogi od nas prisjećaju svojih iskustava iz djetinjstva, tijekom kojih su nas trenuci uživanja često doveli do toga da zanemarimo svoje potrebe za hranom i odmorom. Zalaže se za nastavak ovakvog načina razmišljanja iu odrasloj dobi, sugerirajući da je poželjno izbjegavati opterećivanje tijela pretjeranim propisima, poput određenog vremena za ručak i spavanje. 2. Oprez po pitanju pretilosti!
- Dr. Hinohara dosljedno je naglašavao važnost održavanja zdrave tjelesne težine i tjelesne kondicije, napominjući da osobe koje nemaju prekomjernu tjelesnu težinu obično dožive stotu. Iako je savjetovao da se ne opterećujete izborom prehrane, poticao je pozornost na prejedanje. Na primjer, njegov doručak obično je uključivao kavu, čašu mlijeka, sok od naranče i žličicu maslinovog ulja, što je smatrao korisnim i za krvne žile i za kožu. Za vrijeme ručka često je konzumirao mlijeko i kekse, au prilikama kada mu je raspored bio posebno zahtjevan, taj bi obrok u potpunosti preskočio. Njegova večera obično se sastojala od povrća, ribe i riže, a govedina je bila dio njegove prehrane dva puta tjedno.
3. Pripremite se unaprijed! Hinohara je dosljedno održavao prepun raspored za nadolazeću godinu i čak napravio dodatne planove za budućnost. Kako je rekao, željno je iščekivao Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. Nažalost, nije ih doživio; međutim, njegov pogled na život i njegovo planiranje pokazuju njegov izuzetan optimizam, kvalitetu koja je također ključna za dugovječnost. 4. Ne postoji obveza odlaska u mirovinu ako se takva odluka ne želi. “Nakon 65. godine života počeo sam volonterski raditi. Bavim se podučavanjem i posjećujem pacijente, posvećujući mu do 18 sati svaki dan, i uživam u svakom aspektu svog truda”, izjavio je Hinohara.
Ako pojedinac želi nastaviti raditi, treba mu to dopustiti. Nasuprot tome, ako ne žele raditi, mogu se povući i fokusirati na svoje osobne interese. Unatoč tome, do 80. godine za svakoga je pojedinca bitno ostati aktivan jer mozak nakon umirovljenja postupno počinje propadati. 5. Širite znanje i stručnost drugima. Hinohara je održao oko 150 predavanja godišnje, obraćajući se raznolikoj publici koja je uključivala školsku djecu, ozbiljne profesionalce i liječnike. Stalno je birao stajati dok je izlagao, a neka od njegovih predavanja trajala su i do 90 minuta. Vjerovao je da stajanje pridonosi njegovoj snazi.
6. Preporučljivo je ne prihvaćati sve izjave liječnika bez pitanja. Dr. Hinohara smatrao je da liječnici nisu sposobni izliječiti svaku bolest ili svakog pojedinca. Pojedincima je savjetovao da se raspitaju hoće li liječnik preporučiti propisani tretman ili pregled članovima vlastite obitelji. Ako je odgovor nepovoljan, doveo je u pitanje razlog za izlaganje nepotrebnom stresu i patnji.
- Nadalje, ustvrdio je da je utjecaj životinja i glazbe na liječenje znatno dublji nego što se općenito priznaje u području medicine. 7. Dosljedno se odlučite za stepenice i sami prevozite svoju prtljagu. Za očuvanje zdravlja i vitalnosti preporučljivo je odustati od korištenja dizala. Dosljedno se odlučite za stepenice i nastojte osobno prevesti svoju prtljagu. Hinohara se tijekom života uspinjao stepenicama, uvijek preskačući stepenicu po stepenicu.
Bavljenje stepenicama i hodanje služi kao svakodnevni oblik tjelovježbe blagotvoran kako za srce tako i za cijeli organizam. 8. Svakodnevno tražite inspiraciju; dopustite sebi da budete inspirirani. Istražujte književnost i tražite autore koji vas inspiriraju. Hinohara je pronašao svoju muzu u pjesmi Roberta Browninga “Abt Vogler”, koja ga je duboko dirnula. Međutim, nemojte svoje izvore inspiracije ograničiti samo na književnost; uronite u glazbu, cijenite likovnu umjetnost i lagano šetajte prirodom.
9. Priroda boli ostaje zagonetna… Najučinkovitiji način ublažavanja boli je uživanje. Hinohara je razjasnio da će dijete kad doživi ozljedu plakati sve dok mu fokus ne preusmjeri alternativni podražaj, a u tom trenutku zanemarit će nelagodu. Odrasli bi trebali usvojiti sličan pristup; bol treba nadjačati uživanje. Zalagao se za uključivanje terapijskih pasa i drugih životinja u bolnička okruženja, kao i za uvođenje glazbe kako bi se pacijentima pomoglo u upravljanju njihovom boli.