– Podijeljena su mišljenja oko Jovanke Broz, neki misle da je bila potlačena od svoga supruga, Josipa Broza Tita, dok imamo i one koji su bili ubijeđeni da je se on itekako bojao, i da je ona diktirala aspolutno sve na Dedinju. Koja su vaša mišljenja o njoj?

Jovanka je pokazivala kraljevsko ponašanje, potvrđujući svoju dominaciju u raznim situacijama, pokazujući tvrdo, izazovno držanje i, prema nekim medicinskim stručnjacima, demonstrirajući kliničku paranoju.

Tih posljednjih dana Tito me obasipao neizmjernom pažnjom i ljubavlju, ne ostavljajući mi mjesta prigovorima na njegovo ponašanje prema meni. Njegovi su postupci uvijek bili obzirni i ispunjeni istinskom privrženošću. Jedan poseban primjer koji se ističe je kako bi nam svako jutro kuhao kavu. Ali to nije bio samo razgovor; zapravo bi ga pripremio i donio mi. Cijenila sam svoje jutarnje drijemanje, a on bi se svaki dan pobrinuo da imam to vrijeme za odmor. Ustajao rano, čitao bi dok je kuhao espresso, ritual koji je vjerno provodio dva desetljeća, isključivo za moje dobro. Ove iskrene osjećaje Jovanka je podijelila u intervjuu s novinarkom Miri Adanjom Polak, koja je imala privilegiju ući u njezin dom tijekom dugog razdoblja povučenosti.

Njezino držanje odisalo je kraljevskošću, kao da je prava kraljica.

Na temelju povjerljivog izvješća koje je sastavio specijalni komitet Saveza komunista Jugoslavije, u suradnji s prikrivenim vlastima, a koji je bio dostupan samo nekolicini odabranih pojedinaca unutar Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, postaje očito da se Jovanka Broz pokazala katastrofalna prisutnost za većinu Titovih kolega, au brojnim prilikama i za samog Tita.

  • Jovanka je pokazivala kraljevsko ponašanje, potvrđujući svoju dominaciju u svim zamislivim okolnostima, pokazujući strogo, izazovno i neljubazno držanje, i, kako neki medicinski stručnjaci sugeriraju, demonstrirajući kliničku paranoju.

Njezina snaga i prisutnost bili su neodoljivi, ostavljajući ih nesposobnima odoljeti joj.

Suprotstaviti joj se pokazalo se nepremostivim zadatkom, jer je svatko tko se to usudio brzo bio uklonjen iz jednadžbe. General Ivan Mišković, moćni vođa jugoslavenske tajne službe, pojavio se kao njezin najstrašniji protivnik, što je u konačnici dovelo do propasti njezine vojne profesije. No, važno je napomenuti da je protiv nje, osim Miškovića, bilo bezbroj drugih.

Jovanka se pokazala kao nezaustavljiva snaga, čak i usprkos protivljenju vlastitog supruga. “Bijela knjiga” službenog naziva “Ponašanje i djelovanje Jovanke Broz do 1974./do obrazovanja komisije SKJ” otkrila je mnoštvo zapanjujućih činjenica koje djelotvorno idu u prilog ovoj tvrdnji.

Nikola Ljubičić, bivši savezni ministar obrane, posvjedočio je da je Jovanka smatrana većim narodnim herojem u odnosu na Josipa Broza Tita, jer nije imao trostruko državljanstvo.

Tito je podnio zahtjev za razvod.

Prema Ljubičićevim riječima, predsjednik Republike se nadao da će vrijeme i njegovo odsustvo s Jovankom Broz donijeti promjenu u njezinu ponašanju. Zbog toga bi povremeno dolazio u Užičku 15. No, prilikom jednog od tih posjeta Jovanka Broz se jako uznemirila i toliko ga izbrbljala da predsjedniku nije preostalo ništa drugo nego pozvati pomoć. Kad je poslijepodne ipak zaspala, morao je kontaktirati general bojnika Marka Rapu, ađutanta i liječnika da mu pomognu da u pidžami izađe iz kuće i zbog bolesti ga prebace u Bijelu kuću.

Nakon Titova samostalnog povratka iz Kine 1978. godine, nakon što je odbio prihvatiti Jovankine nerazumne zahtjeve za putovanje, uručio joj je promišljen dar.

Poklon je Jovanka bacila izravno na supruga, što je građanina Josipa Broza navelo na zaključak da je razvod nužan. Cijela se nacija Jugoslavije bavila nagađanjima o ovom događaju, iako je samo nekoliko odabranih bilo upućeno u stvarne motive koji stoje iza razdvajanja.

Cijelu noć ga je uporno mučila.

Prema riječima Nikole Ljubičića, Tito je bio suočen s ogromnim Jovankinim pritiskom kad je riječ o kadroviranju. Kao rezultat toga, dogodio se doista nevjerojatan incident.

Osim toga, ističe da je Tito u više navrata izražavao svoju frustraciju zbog noćnog maltretiranja Jovanke Broz, opisujući kako je ulazila u njegovu spavaću sobu i nemilosrdno ga pritiskala oko kadrovskih i drugih pitanja, uskraćujući mu san. Nadalje napominje da je povremeno posezala za izravnim uvredama, zbog čega je često tražio utočište u kupaonici do jutra.

Činjenica da Tito nikada nije posjetio grob svoje majke imala je skriveni značaj koji je mogao implicirati samo jedno. Dijelio je u povjerenju, izražavajući svoju nesposobnost da se održi oslanjajući se samo na nju.

Pojedinac cijenjen kao heroj Sutjeske i Neretve, ista osoba koju je Otto Skorzeny, kojeg je poslao osobno Hitler, dobio naredbu da cilja, visoka figura koja je neustrašivo prkosila Staljinu odlučnim “Ne!”, našao se tražeći utočište u kupaonice, tražeći utjehu u zatvorima kade, obuzeta neukrotivom snagom koja izvire iz Jovanke Broz. Ova izvanredna žena posjeduje toliko moćnu volju da pretvara vrapce u prepelice i uzdiže Pepeljugu do statusa princeze.

Želja mu je bila da ga njeguju, da mu se dive i da ga visoko poštuju. Prigrlio je hedonistički način života, dajući prednost užitku i užitku. Kad su u pitanju sukobi i sukobi, te je poslove radije delegirao drugima. Tito je aktivno izbjegavao uključivanje u ratove i sporove kad god je to bilo moguće. Opće je poznato da on nikada nije osobno odobrio provedbu smrtne kazne. Umjesto toga, te su odluke delegirane Aleksandru Rankoviću tijekom njegova mandata.

  • Josip Broz Tito je isključivo odobravao djela suosjećanja, pri čemu su žene imale sposobnost kontrole nad njim, što je čak i nadilazilo Staljinove sposobnosti. Među tim ženama Jovanka je nedvojbeno briljirala. U Šturinoj stranačkoj biografiji Jovanka je prikazana na sljedeći način:

U tom razdoblju Jovanka Broz počinje preuzimati sve veću ulogu u raznim poslovima ispunjavanja državnih i političkih obveza predsjednika Republike. Inzistirala je na dobivanju detaljnih informacija o pojedinim temama te se aktivnije uključila u predsjedničke programe i izravne razgovore, kako u zemlji tako iu inozemstvu. Zbog toga se često sukobljavala s predsjednikovim najbližim savjetnicima.

Zbog neodobravanja ponašanja Jovanke Broz od strane predsjednika Republike dolazilo je do sporadičnih nesuglasica te otvorenih i prikrivenih sukoba između njih. Kao rezultat djelovanja Jovanke Broz, predsjednik SKJ je 22. siječnja 1974. donio značajnu odluku. Ta je odluka uključivala osnivanje Komisije SKJ, koja je imala zadatak ocijeniti stanje i dinamiku unutar rezidencija, kao i istraživanje svih pokušaja vanjskog uplitanja u te odnose. Nadalje, Povjerenstvo je također bilo nadležno za rješavanje pitanja koja se tiču ​​uvjeta života i rada Predsjednika Republike.

Počevši od komunističke Pepeljuge i prerasvši u prvu damu Jugoslavije, put ove žene odveo ju je od suvladarice do špijunke, što je na kraju dovelo do tri desetljeća izolacije bez najosnovnijih ljudskih prava.

Preporučeno