Štitna žlijezda je definitivno najveći problem kod žena, jer jednom kada proradi, onda nastaju jako veliki problemi. Jednostavno, prvo se sve primjeti na kilaži, samom raspoloženju žene, a možemo da imamo i puno gore stvari sa samim zdravljem….
Na očuvanje zdravlja štitnjače značajno utječe i pravilna prehrana, koja značajno smanjuje rizik od potencijalnih poremećaja. U ostatku današnjeg članka otkrijte koje se hrane trebate kloniti kako biste promovirali zdravu štitnjaču. Štitnjača igra vitalnu ulogu u regulaciji hormona u tijelu, kako navodi Američko društvo za endokrinologiju, zbog lučenja trijodtironina (T3) i tiroksina (T4).
Poremećaji poput hipotireoze, hipertireoze i Hashimotove bolesti mogu nastati zbog neravnoteže u funkciji štitnjače, bilo da je preaktivna ili premalo. S obzirom na značajan utjecaj štitnjače na brojne tjelesne funkcije, uključivanje hranjivih namirnica koje podržavaju njezino zdravlje u prehranu je ključno. Stručnjaci za prehranu i dijetetiku iz “Eating Well” preporučuju određene namirnice za poboljšanje rada štitnjače, a ujedno navode koju hranu treba izbjegavati.
Brazilski oraščići vrlo su cijenjeni zbog svog bogatstva selenom, vitalnim mineralom koji podržava zdravlje štitnjače. Prema dijetetičaru Jostenu Fishu, preporučuje se pojesti jedan brazilski orah svaki dan. Morske alge sadrže visoku razinu joda koji je neophodan za pravilan rad štitnjače. Unatoč tome, konzumiranje previše joda može biti rizično, osobito za osobe s Hashimotovom bolešću. Stoga se preporuča konzultirati se sa zdravstvenim radnikom prije povećanja konzumacije joda. Jaja služe kao fantastičan izvor proteina, vitamina B12 i kolina.
Nadalje, sadrže i selen, jod i tirozin, esencijalnu aminokiselinu ključnu za sintezu hormona štitnjače. Govedina ne samo da je bogata proteinima, željezom i vitaminom B12, već sadrži i cink, esencijalni mineral koji pomaže u radu štitnjače i jača imunološki sustav. Lisnato povrće poput špinata i drugih sličnih vrsta bogato je antioksidansima i vitaminima B, koji su neophodni za zaštitu štitnjače od oksidativnog oštećenja i također za poboljšanje njezinih metaboličkih aktivnosti.
Hrana koje se treba kloniti uključuje proizvode od soje, jer oni mogu spriječiti učinkovitost lijekova za štitnjaču kod osoba s hipotireozom. Preporučljivo je pričekati najmanje jedan sat nakon uzimanja lijeka prije konzumiranja soje. Kofein, prisutan u kavi i energetskim pićima, može pogoršati simptome hipertireoze, što rezultira povećanom tjeskobom i bržim otkucajima srca. Sirovo povrće iz skupine cruciferasa poput brokule, cvjetače i kelja sadrži goitrogene koji mogu utjecati na rad štitnjače, no kuhanje ovog povrća umanjuje njihove negativne učinke.
Konzumacija hrane s visokim udjelom dodanih šećera povezana je s problemima u radu štitnjače i dijabetesom, stoga se preporučuje smanjiti njihov unos kako bi se održala stabilna razina šećera u krvi. Transmasti, koje se nalaze u prženoj hrani, nekim margarinima i raznim grickalicama, mogu utjecati na rad štitnjače i mozga. Zbog toga je preporučljivo ograničiti njihov unos. Pravilna prehrana može pomoći u očuvanju zdravlja štitnjače i spriječiti moguće poremećaje. Preporuča se konzultirati se s nutricionistom ili liječnikom prije bilo kakvih većih promjena u prehrani.