Aronija, biljka koja uspijeva u vlažnim šumskim predjelima, poznata je po svojim snažnim detoksikacijskim svojstvima i svojoj ulozi vrijednog pratioca zdravlja. Uz svoje kulinarske osobine, aronija nudi značajne prednosti za opću dobrobit. Prisutnost antioksidansa u aroniji dokazano ima antikancerogena svojstva, bori se protiv štetnog djelovanja slobodnih radikala i štiti od niza bolesti. Naime, igra ključnu ulogu u prevenciji i liječenju raka jetre, pluća, dojke i debelog crijeva.

  • Osim toga, aronija pomaže u sprječavanju nakupljanja toksičnih teških metala u tijelu. Kako bi se osigurala dugotrajnost aronije, zamrzavanje je optimalan način skladištenja. Savjetuje se pakiranje bobica u porcije od 1 kg. Zamrzavanjem bobičastog voća njihova nutritivna vrijednost ostaje netaknuta, a sam proces smrzavanja nema štetnog utjecaja na njih. Vrijedno je napomenuti da se gorčina soka iscijeđenog iz bobica s vremenom smanjuje.

Za pripremu soka od aronije najučinkovitija metoda je korištenje sokovnika ili procesora hrane. U soku se obično uživa u čistom obliku, iako ga neki pojedinci odluče razrijediti vodom. Bitno je imati na umu da sok treba konzumirati unutar 24 sata nakon što je pripremljen. Iako je moguće zamrznuti sok, savjetuje se da ne zamrzavate bobičasto voće koje je već odmrznuto. Kako bi se postigli najbolji rezultati, savjetuje se popiti čašu soka od aronije u ranim jutarnjim satima, prije doručka.

Pojedinci koji se suočavaju sa zdravstvenim problemima mogu odlučiti konzumirati sok prije svakog obroka. Preporučena dnevna količina je ½ šalice, a ovaj sok je pogodan i za djecu. Kako biste spriječili kvarenje, preporučljivo je sok čuvati na hladnom mjestu ili u hladnjaku. Aronija, otporni listopadni grm, daje obilje malih, tamnih bobica koje imaju opor okus i nemaju sočnost i slast borovnica, na primjer. Ipak, popularnost aronije nije slučajna. Ove sitne bobice kriju obilje vrijednih nutrijenata, uključujući vitamine B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K, kao i bitne minerale poput kalija, natrija, kalcija, magnezija, cinka i željeza. Nadalje, bobice aronije obiluju dijetalnim vlaknima i obiluju antioksidansima, poglavito polifenolima.

Značajni antioksidativni spojevi koji se nalaze u bobicama aronije uključuju antocijanin, beta-karoten, lutein, zeaksantin, kavenu kiselinu, kvercetin, epikatehin i tanine. Uključivanje aronije u prehranu vrlo je preporučljivo zbog njezinih obilnih zdravstvenih dobrobiti, što ćemo uskoro otkriti. Ovo izvrsno voće, zajedno sa svojim brojnim korisnim spojevima, može se uključiti u naša jela na mnogo načina. Bilo da se konzumiraju u sirovom ili osušenom obliku, aronija je izvrstan dodatak raznim jelima poput jutarnjih kašica, smoothieja, mliječnih proizvoda, voćnih salata, zdravih kolača, keksa i drugih slatkih slastica.

Osim toga, aronija se može pretvoriti u okrepljujući čaj, osvježavajuće sokove, aromatične sirupe, ukusne džemove, pa čak i slatke likere. Svojstva koja se nalaze u soku aronije obuhvaćaju ona koja se nalaze u gore spomenutim bobicama. Utjecaj soka aronije na naše fizičko blagostanje je opsežan i zamršen, što ga čini vrijednim suputnikom u jačanju tijela i jačanju cjelokupnog zdravlja. Prije svega, važno je istaknuti snažna antioksidativna svojstva aronije koja cijeli organizam štite od štetnog utjecaja slobodnih radikala.

Ova zaštita igra vitalnu ulogu u usporavanju procesa starenja i obrani od degenerativnih i malignih bolesti. Konzumacijom aronije detoksikacijom se jača imunološki sustav, potiče metabolizam organizma i izbacuju štetne tvari. To je ključno kako za prevenciju tako i za borbu protiv raznih bolesti. Naime, aronija posjeduje mnoštvo spojeva za koje se vjeruje da imaju antikancerogena svojstva i mogu pomoći u sprječavanju nastanka neurodegenerativnih stanja poput demencije i Alzheimerove bolesti. Aronija ima sposobnost zaštititi tijelo od štetnih bakterija i virusa, što je čini učinkovitom obranom od širokog spektra infekcija.

  • Njegova izvanredna svojstva čine ga posebno korisnim u borbi protiv infekcija mokraćnog sustava, jer ne samo da posjeduje antibakterijska svojstva, već također poboljšava rad bubrega i mokraćnog mjehura. Aronija sa svojim širokim spektrom spojeva služi kao izvanredan lijek u borbi protiv tjelesnog umora i iscrpljenosti.

Preporučuje se za ubrzavanje procesa oporavka nakon bolesti. Nadalje, aronija posjeduje protuupalna svojstva koja doprinose smanjenju boli, što je čini vrijednim saveznikom u ublažavanju glavobolja, migrena i reumatizma. Neosporan je pozitivan utjecaj aronije na rad štitnjače. Ima ključnu ulogu u promicanju zdrave cirkulacije krvi i održavanju cjelokupne dobrobiti kardiovaskularnog sustava. Nadalje, aronija pomaže u smanjenju visokog krvnog tlaka i učinkovito snižava razinu LDL kolesterola, poznatog kao “loš” kolesterol.

Dodatno, aktivno sprječava stvaranje plaka u krvnim žilama, osiguravajući njihovu optimalnu funkcionalnost, a istodobno povećava fleksibilnost i elastičnost ovih vitalnih putova. Aronija se posebno preporučuje osobama s inzulinskom rezistencijom i dijabetesom jer učinkovito regulira razinu šećera u krvi i pomaže kod mršavljenja. Osim toga, nudi brojne dobrobiti za zdravlje jetre i potiče zdrav probavni sustav. Naime, pozitivno djeluje na želudac, crijeva i crijevnu sluznicu, što ga čini idealnim izborom za one koji pate od proljeva. Visok udio dijetalnih vlakana u aroniji doprinosi uspostavi i održavanju optimalne probave.

Utjecaj aronije na različita tkiva u tijelu, uključujući oči i kožu, vrijedan je pažnje jer pomaže u zaštiti od starenja i bolesti, a ujedno ubrzava proces zacjeljivanja raznih ozljeda. Sok od aronije lincure je bez ikakvih umjetnih sladila i dodanih šećera, a također je bez ikakvih konzervansa. To ga čini uistinu vrijednim i korisnim dodatkom potrebama vašeg tijela. Preporuča se dnevna doza od 50 do 100 ml ovog soka kako bi se iskoristile njegove dobrobiti. Za one koji vole pojačani okus, uz vodu mogu dodati malu količinu limunovog soka ili jabučnog octa.

Preporučeno