Za danas slijedi jedna jako zanimljiva priča, a koja je povezana sa segmentom zdravlja, konkretno kilaže. Jednostavno, na internet portalima svakodnevno možemo pronaći jako veliki broj recepata a koji su povezani sa raznim dijetama….

Stoljećima je kvasac igrao značajnu ulogu u fermentaciji kruha i peciva. Bio je vitalni sastojak o kojem su naši preci ovisili kako bi aktivirali proces fermentacije, omogućavajući dizanje tijesta i proizvodnju mekanog, ukusnog kruha. U početku je kvasac bio dostupan u tekućem obliku, ali u 19. stoljeću napredak u tehnikama prešanja rezultirao je razvojem čvrstog oblika kvasca poznatog kao kocka. Ova se inovacija pokazala izuzetno korisnom za domaćice koje su u svoje kuhanje uključile kvasac.

Ovaj odlomak naglašava da iako se pekarski kvasac često susreće, mnogi pojedinci često zanemaruju njegovu pravu važnost i vrijednost. Kvasac ne služi samo kao bitna komponenta za pečenje kruha i peciva, već ima i širu ulogu u našem cjelokupnom zdravlju i blagostanju. Osim što osigurava hranu i olakšava stvaranje različitih proizvoda, kvasac nudi i značajne zdravstvene prednosti. Fascinantno, kad bi se stanice kvasca iz pakiranja od 50 grama poredale kraj uz kraj, protezale bi se na nevjerojatnih 42.000 kilometara, što je jednako opsegu Zemlje! Među kvascima je vrsta Saccharomyces cerevisiae, koja se obično naziva pivski kvasac, koja se također koristi u različitim procesima fermentacije.

Dok kvasci koji se koriste u proizvodnji piva mogu pokazati malo smanjenu učinkovitost, oni ostaju učinkoviti i korisni za fermentaciju. Kvasac je neophodan u proizvodnji vina jer olakšava transformaciju glukoze u alkohol. Osim svojih različitih funkcija fermentacije, kvasac je bogat hranjivim tvarima poput vitamina D, vitamina B, enzima, prirodnih mineralnih soli, željeza, bakra, esencijalnih masnih kiselina, proteina, ugljikohidrata i lipida.

Kada se razmatraju zdravstvene prednosti, kvasac se pokazao posebno korisnim za pojedince koji imaju problema s probavom, jer pomaže u poboljšanju rada crijeva. Također može povećati apetit kod onih koji su iskusili njegovo smanjenje. Nadalje, kvasac igra ulogu u jačanju imunološkog sustava i podržava regeneraciju tijela, bilo da se radi o unutarnjim organima ili koži. Učinkovit je u rješavanju problema povezanih sa suhom kožom ili svrbežom, a također pridonosi snazi ​​kose i noktiju.

Kvasac posjeduje ljekovita svojstva koja uključuju protuupalna svojstva i sposobnost borbe protiv kandidijaze, infekcije uzrokovane gljivicom koja se može razmnožavati u tijelu. Može biti posebno korisno za osobe koje imaju problema s jetrom ili bubrezima, a savjetuje se i onima kojima je dijagnosticirana ciroza. Kvasac pozitivno utječe na psihičko stanje i pomaže u ublažavanju umora, nesanice, depresije i tjeskobe. Postoji više načina za unos kvasca. Može se konzumirati kao kocka, prah ili tableta.

Obično se tablete ili prašak uzimaju tri puta dnevno uz obrok, a poželjno ih je piti s vodom ili mlijekom. Kvasac se može nanositi lokalno na kožu, osobito u obliku maske za lice. U tu svrhu, kvasac se pomiješa s mlijekom u pastu koja se zatim razmazuje na zahvaćena područja kože. Ovaj prirodni lijek iznenađujuće daje brze rezultate, često osvježi i hidratizira kožu do sljedećeg jutra. Korištenje kvasca može dovesti do brzih i vidljivih poboljšanja, poboljšavajući i zdravlje i izgled kože, kako iznutra tako i na površini.

Dok se kvasac obično povezuje s kuhanjem, njegove zdravstvene prednosti čine ga vrlo učinkovitim u rješavanju niza medicinskih problema. Unatoč svom običnom izgledu i jednostavnoj prirodi, kvasac ima značajan potencijal za dobrobit ljudi. Kada bi više ljudi prepoznalo njegove brojne dobrobiti, mogao bi postati neprocjenjiv partner u promicanju zdravlja.

Preporučeno