Lovor, koji se obično naziva lovorov list, popularan je začin mesnim i jušnim jelima zbog svog laganog, zeljastog okusa. Osim toga, može se skuhati u mirisni čaj. Važno je dodati list tijekom procesa kuhanja i izvaditi ga prije posluživanja, jer ga je teško žvakati i probaviti. Unatoč nekim uvjerenjima da je lovorov list otrovan, to je lažna tvrdnja.

Lovorov list je raznolika obitelj koja se može pohvaliti s mnogo različitih vrsta. Unatoč razlikama, svi imaju sličan okus i nutritivni profil. Ovo se lišće može uzgajati na raznim mjestima, od Kariba do Indije. Dostupni su u trgovinama začina diljem svijeta. Brojne su prednosti uključivanja lovorovog lišća u prehranu. Njegovom ugradnjom u hranu dolazi do minimalnog povećanja kalorija i istodobnog povećanja esencijalnih nutrijenata poput vlakana, vitamina, minerala i antioksidansa.

Utjecaj na imunološki sustav je tema koja je privukla značajnu pozornost. Imunološki sustav može se ojačati njegovom konzumacijom. Listovi lovora bogati su esencijalnim vitaminima poput vitamina A, vitamina B6 i vitamina C za koje se zna da imaju pozitivan učinak na imunološki sustav. Uz ove vitamine, listovi lovora sadrže u tragovima nekoliko drugih minerala i vitamina poput cinka, magnezija i željeza, da spomenemo samo neke. Probavni sustav ima blagotvoran učinak. Pijenje čaja od lovorovog lišća može pomoći u ublažavanju želučane tegobe. Dodatno, ugodna aroma čaja ima potencijal za ublažavanje pritiska ili začepljenja sinusa.

Smanjuje različite čimbenike koji povećavaju rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Dokazano je da konzumacija kapsula od mljevenog lovorovog lista ili čaja od turskog lovorovog lista smanjuje razinu šećera u krvi. Listovi lovora mogu se dodati u većinu slanih jela ili skuhati u čaj. Međutim, nije preporučljivo konzumirati lovorov list u sirovom obliku ili u velikim količinama jer može biti teško probavljiv. Također, ne preporučuje se pretjerana upotreba lovora kao začina tijekom trudnoće i dojenja. S druge strane, ulje origana je poznato po svojim antioksidativnim, antifungalnim i protuupalnim svojstvima. Dokazano pomaže kod mršavljenja, te ublažava infekcije mokraćnog i dišnog sustava.

Postoji nekoliko metoda za ekstrakciju ekstrakta ulja origana, uključujući korištenje spojeva poput alkohola i ugljičnog dioksida. Ovaj dodatak je široko dostupan i može se naći u različitim oblicima, uključujući kapsule i tablete. Utvrđeno je da se origano, koji sadrži karvakrol, bori protiv bakterija. Konkretno, eterično ulje origana može pružiti zaštitu od uobičajenih uzročnika infekcija dišnog i mokraćnog sustava, kao što su Pseudomonas i Escherichia. Antioksidansi su ključni u zaštiti tijela od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Iako su slobodni radikali prirodni nusprodukt metabolizma, oni mogu pridonijeti starenju i razvoju određenih bolesti poput raka i bolesti srca. Ti se radikali također mogu akumulirati u tijelu kroz izloženost čimbenicima iz okoliša, kao što su dim cigareta i zagađivači zraka.

Ova otopina može pomoći u liječenju gljivičnih infekcija. Kvasac je klasificiran kao gljiva, koja može biti bezopasna u malim količinama. Međutim, pretjerani rast može rezultirati infekcijama. Neke vrste gljivica Candida prirodno su prisutne na koži, ali mogu uzrokovati infekcije u različitim dijelovima tijela, poput usta, genitalija, krvi i unutarnjih organa. Prema istraživanjima, pokazalo se da je eterično ulje origana uspješan tretman za sprječavanje rasta infekcija Candidom.

Postoje brojni načini na koje eterično ulje origana može biti korisno za zdravlje crijeva. Njegova protuupalna, antifungalna, antiparazitska i antibakterijska svojstva pridonose potencijalnim dobrobitima.

Preporučeno