Srpkinja koja živi u Grazu i tamo radi oglasila se na društvenim mrežama kako bi izrazila zabrinutost zbog ponašanja muškaraca u svojoj zemlji i njihove nevoljkosti da se udaju za sugrađanke. Unatoč priznavanju mogućnosti pogrešnog tumačenja zbog generaliziranja, njezina je izjava izazvala žestoku raspravu. Zanimljivo je da je većina žena podržavala njezin stav i izražavala slične osjećaje, dok su muškarci uglavnom imali drugačije perspektive.Kroz ovaj način usporedbe, vrijeđanja i omalovažavanja, dokumentirala je iskustva koja su dovela do njezinih odluka.

Cjeloviti tekst pisma objavljenog u Mudroliji sada je dostupan. Svjestan sam odgovora koji će doći s mojim mislima, ali istina će vjerojatno biti neugodna. Tijekom cijelog života uvijek sam bila okružena muškarcima. Nemam iluzija da je to isključivo zbog mog fizičkog izgleda, već je to rezultat same tehničke škole prisutnosti triju djevojaka na cijelom katu. To je jednostavno kombinacija ponude i potražnje, plus hormoni puberteta. Moram priznati da nisam bez krivnje u ovoj situaciji, ali ključno je prepoznati da ovaj članak nije motiviran neprijateljstvom prema muškarcima. Umjesto toga, to je izraz mojih osobnih iskustava.

Bio je to težak put ispunjen brojnim preprekama, ali na kraju se isplatilo. Kao profesionalac u IT oblasti, drago mi je što primam plaću koja je veća od očekivanog standarda srpskog novca. Osim toga, vikendom uzimam slobodno vrijeme za svoje osobne poslove, to mi omogućuje otplatu male garsonijere i dobivanje kredita za veći stan koji namjeravam podići za plaćanje mjesečnih rata. Dodatna sredstva posvećuju se poljoprivrednim nastojanjima mojih roditelja, što zauzvrat pruža potporu financijskim potrebama cijele moje obitelji. Ključno je prepoznati da je svaki uspjeh koji sam postigao rezultat moje vlastite predanosti i odlučnosti, nisam dobio nikakve darove zauzvrat.

Uzrok ove prezentacije je nepoštovanje iskazano u dijelu komentara prema mladoj ženi koja je izrazila spremnost da odbije ponudu Srbina za brak. Bez obzira na to što nikad ne treba izražavati riječi nikad, teško da bih se udala za nekoga sa ovih prostora, tačnije za nekoga ko je živio u Srbiji.

Dopustite mi da pojasnim. Završetak magisterija u Grazu bio je značajan trijumf. Grad je imao posvećeno mjesto u našim srcima. Primjetno je uočiti kontrast između vrijednosti jednakosti i poštovanja prema ženama prosječnog pojedinca, kao i njihovog odgovora na uspješnu, sposobnu i marljivu ženu. Čini se da se ova načela ne odnose na posjedovanje prava. Sve svoje vrijeme trebala bi posvetiti djeci i domu, a potom se vratiti na posao i s partnerom sudjelovati u društvenim aktivnostima. Suprotno tome, Tamara može koristiti obje ruke za jednostavno kodiranje i istovremeno kuhanje. Ona čak ima sposobnost obavljanja više zadataka istovremeno, udarajući dijete jednom nogom, a drugom zatvarajući vrata svakom osobnom užitku. Žao mi je, ali ova konfiguracija jednostavno nije legitimna.

U Srbiji je od osobnog zadovoljstva važnija želja roditelja, susjedstva, društvenih mreža. Čak i oni u mom području postaju dezorijentirani kada prime značajnu plaću. Proguta ih ludilo. Ili se suočavaju s posljedicama ili imaju krizu srednjih godina koja je rana, ili će vratiti ili potrošiti nepromišljeno kako bi nadoknadili nedostatak financijske podrške. Imao sam sreće u životu, ali sam bio i inteligentan. Zašto bih imao djecu od nekoga tko ovisi o meni ili nekoga koga ne mogu uzdržavati?

U svojim razgovorima sa svim muškarcima koje sam susreo, primijetio sam dosljedan obrazac: oni obično imaju povoljan odgovor kada žena ima više novca od njih. Unatoč mojim najvećim naporima da svedem ovu kontroverzu na najmanju moguću mjeru, čini se da je ona stalno izvor spora. Uzrujani su zbog mog odlaska na konferencije, angažiranja čistačice da se brine za moj mali stan (koji ima samo 30 metara u promjeru) i moje odluke da jedem vani. Oni izmišljaju načine kako dopustiti da ih zaokupe te stvari, što u konačnici dovodi do nepotrebne patnje.

Posvetio sam se ostvarenju svakog cilja koji sam si postavio i u potpunosti sam zaslužan za rezultate. Ne vjerujem u uspostavljanje odnosa ni s kim, uključujući sebe. Iz iskustva sam primijetio da se mnogi muškarci u Srbiji ponašaju kao mladi ljudi koji dane provode kritizirajući druge kako bi stekli propuštene prilike. Čini se da stalno krive nekog drugog. Suprotno tome, muškarci iz drugih nacija imaju sposobnost brinuti se za sebe peglanjem vlastitih košulja, kuhanjem i pranjem rublja.

Učili su kako biti autonomni od malih nogu, često do 19. godine. Također, imam prijatelje koji pokazuju te osobine. Onog dana kada sretnem Srbina koji ne samo da se oblači sa stilom, već i pokazuje poštovanje prema ženama u autobusu i ponosno pegla svoju košulju, bit će taj dan kad ću razmisliti o izlasku s domaćim muškarcem. Do tada su mi ugodni za povremene susrete i jednostavno uživanje u parku, ali mislim da ne bi bili dobar partner za ozbiljnu vezu. Topla dobrodošlica iz susjedstva.

Preporučeno