– Jaja su definitivno omiljena hrana za doručak skoro 90% populacije. Jednostavana su za napraviti, a lako se vara, te su puna zdravih masti i bjelančevina. Međutim, da li je zdravo da se jaja jedu svaki dan?
Jeste li ikada primijetili promijenjenu boju oko žumanjka nakon kuhanja jajeta? Neugledna plavkasta, zelenkasta ili sivkasta nijansa može potaknuti zabrinutost oko jestivosti jaja. Dopustite mi da rasvijetlim ovu neobičnu pojavu. Iako je živopisna nijansa povrća obično tražena, može izazvati sumnje kada se nađe u jajima. Ipak, sve dok su miris i tekstura jaja nepromijenjeni, nema razloga za uzbunu. Iako izgled takvog žumanjka možda nije vizualno ugodan, budite uvjereni da je savršeno siguran za jelo.
Prekuhavanje jaja dovodi do stvaranja zelenog prstena koji okružuje žumanjak. Dok vodimo računa o trajanju kuhanja meko kuhanih ili prženih jaja, obično ga zanemarimo kada pripremamo tvrdo kuhana jaja. Dugotrajno kuhanje ne samo da mijenja nijansu žumanjka, već također utječe na probavljivost proteina i smanjuje nutritivni sadržaj jajeta. Stvaranje plavičastog prstena oko žumanjka nastaje zbog kemijske reakcije između sumpora, koji potječe iz bjelanjka, i željeza, koje se nalazi u žumanjku. Ova reakcija prirodno dovodi do stvaranja željeznog sulfida na površini žumanjka.
Kako žumanjak ne bi imao ovakav izgled, važno je izbjegavati prekuhavanje jaja. Osim toga, nakon kuhanja preporuča se odmah ohladiti jaja u hladnoj vodi. Postizanje željene boje žumanjka i jednostavno guljenje tvrdo kuhanih jaja može predstavljati težak zadatak. Presudni čimbenik u postizanju savršeno kuhanih jaja leži u točnom vremenskom određivanju procesa kuhanja, budući da i prekuhavanje i nedovoljno kuhanje mogu imati značajan utjecaj na okus i konzistenciju. Jeste li svjesni koje dodatne prednosti donosi konzumacija jaja? Podijelimo one najznačajnije… Imunološki sustav može se ojačati konzumacijom jaja, jer se smatra da pružaju zaštitu od bolesti, virusa i infekcija.
- Kako bi se zaštitili od Kashin-Beckove bolesti, koja zahvaća srce, kosti i zglobove, preporuča se da djeca uvrste jaja u svoju prehranu kako bi osigurali adekvatan unos selena. 2. Uvelike se raspravlja o tome da je svakodnevno konzumiranje jaja štetno za zdravlje, ali važno je napomenuti da je umjerenost ključna. Jaja, posebno bijeli dio, izvrstan su izvor čistih proteina koji mogu koristiti tijelu i pomoći u mršavljenju. Kako biste održali zdravu razinu kolesterola, preporuča se ograničiti konzumaciju jaja na najviše dva dnevno, jer žumanjak leži u riziku od kolesterola. Svako jaje sadrži otprilike 212 mg korisnog kolesterola koji ima ulogu u regulaciji razine štetnog kolesterola.
Konzumacija jaja je korisna za održavanje dobrog vida, zahvaljujući obilju luteina i zeaksantina koji se nalaze u žumanjku. Ovi antioksidansi učinkovito smanjuju šanse za razvoj makularne degeneracije, osiguravajući da možete uživati u čistom vidu čak i dok starite. Zdravlje srca je tema koju su opsežno proučavali znanstvenici, koji su identificirali tri različite vrste LDL kolesterola koji mogu imati negativne učinke. Veličina čestica LDL kolesterola igra ključnu ulogu u određivanju njegovog utjecaja na zdravlje srca.
Utvrđeno je da veće čestice imaju manji učinak na zdravlje srca. Srećom, kada je u pitanju LDL koji se nalazi u jajima, manje čestice se pretvaraju u veće, što je svakako dobra vijest za održavanje zdravog srca. Kad je riječ o podizanju razine energije, kvaliteta hrane koju konzumiramo igra ključnu ulogu. Bitno je birati namirnice koje osiguravaju ravnomjerno oslobađanje energije, a jaja su odličan izbor za tu svrhu.
Budući da svako jaje nudi 15 posto preporučenog dnevnog unosa riboflavina i vitamina B2, vrijedan su izvor energije za tijelo. 6. Postignite prekrasnu kožu i bujnu kosu: proteini koji se nalaze u jajima čine čuda jačajući vašu kosu, pružajući joj povećanu otpornost na vanjske čimbenike i dajući joj blistav sjaj. Doživite poboljšanu teksturu, pozdravite se s ispucalim vrhovima i uživajte u dodatnoj prednosti prirodnog regeneriranja.