Vladić pojašnjava da kada se adresa pasivizira u konkretnom slučaju, na lice mjesta dolazi policija koja potvrđuje da dotična osoba zapravo ne boravi na toj lokaciji. Unatoč tome, adresa se ipak može pojaviti na njihovoj osobnoj iskaznici ako nisu prijavili prebivalište ili boravište. Zabilježeno je da ne žive na toj adresi. Jeste li znali da čak i ako niste dužnik, ovršitelji imaju ovlasti zaplijeniti i prodati vašu imovinu na dražbi? To se može dogoditi ako je na vašoj adresi prijavljen pojedinac u financijskim problemima koji nije u mogućnosti platiti svoj dug. Ako se nađete u ovoj nesretnoj situaciji, koje korake možete poduzeti da zaštitite svoju imovinu?

Nenad Vladić, član udruge “Krov nad glavom”, smatra da je među mogućim opcijama pasivizacija adrese isplativo rješenje. U suštini, to podrazumijeva ažuriranje evidencije nadležnog tijela kako bi se pokazalo da osoba prijavljena na Vašoj adresi zapravo ne boravi na njoj. Međutim, važno je napomenuti da to ne uklanja automatski osobu s vaše adrese; umjesto toga, bit će označeni kao neaktivni u evidenciji. Važno je napomenuti da ova opcija nije primjenjiva ako je dotična osoba član obitelji koji zapravo živi na vašoj adresi.

Prema riječima Nenada Vladića, člana udruge “Za krov nad nadlam”, kada se neka adresa u nekom slučaju pasivizira, policija dolazi na to mjesto i utvrđuje da dotična osoba nema prebivalište na njoj. Unatoč navedenoj adresi u osobnoj iskaznici, ne prijavljuju mjesto prebivališta. Zatim se donosi odluka i dostavlja trećoj strani, iako je neizvjesno gdje se šalje. U slučaju pasivizacije adrese, pojedinac mora prijaviti svoje pravo mjesto stanovanja ili podnijeti prigovor u roku od osam dana jer ima pravo žalbe na ovu odluku. Ako se ništa ne poduzme u tom roku, ovo rješenje se može koristiti u postupku ovrhe uz predočenje dokaza da stvari i prebivalište pripadaju pojedincu. Vladić dodatno pojašnjava ovu stvar.

Najvažniji aspekt koji treba uzeti u obzir u ovim okolnostima je dokazivanje vlasništva nad nekretninom. U slučaju da pojedinac ima neplaćene obveze vezane uz vašu lokaciju, izvršitelji su ovlašteni doći i katalogizirati, zaplijeniti i staviti na dražbu predmete radi naplate duga. Stoga je imperativ zadržati sve zapise kupoprodajnih ugovora i druge dokaze koji potvrđuju nečije vlasništvo. Prema Vladićevim riječima, uloga javnih ovršitelja uspostavljena je 2011. godine, a njima su dodijeljeni poslovi koje je do sada obavljao sud. Ovršitelji su pod velikim pritiskom da učinkovito naplate nenaplaćena potraživanja, što često rezultira njihovim ponašanjem koje kod građana izaziva strepnju i nepovjerenje. U nekim slučajevima prodaje se jedina nekretnina koja je upisana na ime osobe iu kojoj ona živi. To često dovodi do kontraintuitivne situacije u kojoj pojedinac ostane beskućnik, ali i dalje prima račune i ovrhe na svoju bivšu adresu.

Kako bismo se zaštitili od takvih nevolja, Vladić predlaže da budemo oprezni pri prijavljivanju drugih osoba u svom prebivalištu te često odjavljujemo mjesto stanovanja i boravišta nakon preseljenja. Osim toga, ključno je da vodimo dokumentaciju o svom posjedu i da ostanemo oprezni jesmo li se nenamjerno zadužili zbog nesmotrenosti druge osobe.

Preporučeno