Ono što svaka žena definitivno obožava jeste to, da nema višak kilograma. Jednostavno, niko ne voli da bude pretil, a evo jedne jako zanimljive priče na ovu temu….

Mnogi se ljudi bore s prekomjernom ili manjkom težine, često se pitajući doprinosi li njihova težina dobrom zdravlju. Dolje je grafikon koji pokazuje, prema medicinskim stručnjacima, odgovarajući omjer visine i težine za pojedince. Formula za određivanje prosječne građe je sljedeća: ((visina u centimetrima – 100) + (dob / 10)) x 0,9 x 1,1. U različitim životnim razdobljima dolazi do oscilacija u tjelesnoj težini i metabolizmu, zbog čega je potrebno mijenjati prehrambene navike i tjelesnu aktivnost kako bi se postigla i održala optimalna tjelesna ravnoteža.

Nutricionistica Branka Mirković objašnjava idealnu težinu za žene u različitim desetljećima te daje smjernice za održavanje zdravog režima prehrane i tjelovježbe. Pojedinci između 18 i 25 godina obično teže oko 61 kilogram. Žene u dvadesetima obično imaju zdrav metabolizam; međutim, bavljenje tjelesnom aktivnošću najmanje tri do četiri puta tjedno i dalje je bitno. Idealni oblici vježbanja uključuju kardio i aerobne aktivnosti poput vožnje bicikla, brzog hodanja i plivanja. Preporučena težina za vitke žene je 55 kg, za žene srednje visine 61 kg, a za krupnije žene 67 kg. Za postizanje i održavanje te razine težine preporučuje se prehrana bogata ribom, mesom, mliječnim proizvodima umjerene masnoće, cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem, uz povremeno dopušteno uživanje u čokoladi.

Pojedinci u dobi od 25 do 40 godina obično imaju prosječnu težinu od 62,5 kilograma. Kako se žena približava tridesetima, primjetno je usporavanje metabolizma, što može dovesti do lakšeg debljanja; međutim, ostaje moguće održati željenu težinu. Tijekom ove faze, vitke žene trebale bi težiti 56,5 kg, one prosječne građe trebale bi težiti 62,5 kg, a veće žene trebale bi težiti oko 68,5 kg. Da bi se postigla i održala ova težina, potrebna je raznovrsna, ali umjerenija prehrana koju karakterizira smanjena konzumacija visokokalorične hrane, bogatiji mliječnim proizvodima i slatkišima.

Redovita tjelesna aktivnost je ključna, uz preporuku od najmanje tri sesije tjedno, favorizirajući aktivnosti poput plivanja, brzog hodanja i umjerene vožnje bicikla. Za osobe od 40 do 50 godina prosječna težina je 64 kilograma. Ulaskom u četrdesete, osobito nakon 45. godine, dolazi do postupnog pada metabolizma, što otežava sposobnost održavanja tjelesne težine. U ovoj fazi postaje potrebno značajno smanjiti potrošnju masnog mesa i mliječnih proizvoda. Prikladna težina za žene u ovoj demografskoj skupini ovisi o sastavu tijela: približno 58 kg za one vitke građe, 64 kg za žene prosječne građe i 70 kg za one krupnije građe. Preporučuje se prehrana bogata nemasnim mesom, ribom i mliječnim proizvodima, s dosta voća i povrća, dok unos kruha, tjestenine, krumpira i riže treba svesti na minimum.

Za postizanje i održavanje te težine preporuča se bavljenje fizičkim aktivnostima poput joge i plivanja dva do tri puta tjedno. Pojedinci u dobi između 50 i 60 godina obično teže oko 66 kilograma. Nakon što navrše 50 godina, mnoge žene dožive menopauzu, što dovodi do značajnog pada metabolizma i razine hormona. Tijekom ove prijelazne faze postaje neophodno smanjiti unos kalorija za otprilike 350 do 500 kalorija u usporedbi s prethodnim razinama. Preporuča se uzimanje četiri do pet manjih obroka tijekom dana, uz smanjenje unosa mesa i ribe, dajući prednost nemasnom mesu i plavoj ribi.

Uz to, mliječni proizvodi trebali bi biti lagani, a kruh, tjesteninu, rižu i krumpir ograničiti na dva do tri puta tjedno, u skromnim porcijama. Potiče se svakodnevna konzumacija voća i povrća, najbolje u obliku salate. Slatkiše, uključujući kolače i čokoladu, treba čuvati za posebne prilike. Kako bi održale optimalnu težinu, žene u ovoj dobnoj skupini trebale bi se svakodnevno baviti fizičkim aktivnostima poput hodanja, plivanja i joge uz vježbe primjerene dobi. Idealna težina je 60 kg za vitke žene, 66 kg za one srednje građe i 72 kg za krupnije žene.

Preporučeno