Kada razmišljate o kupnji artikla na rasprodaji, budite oprezni. Uzmite si vremena da razmislite je li niska cijena artikla realna, osobito ako se radi o uvezenom proizvodu ili proizvodu “vrhunske kvalitete”.

Nerijetko trgovački lanci na raznu robu prije isteka roka trajanja daju popuste od 20 do 30 posto. Među artiklima koje potrošači najčešće kupuju po ovim sniženim cijenama su meso, žitarice, mlijeko i jogurt. Međutim, važno je napomenuti da ova roba obično ima kratak rok trajanja, s još samo jedan ili dva dana do isteka roka trajanja.

Nerijetko kupujemo meso koje se već počelo kvariti iako mu je rok trajanja još dan. Iako se može činiti kao dobar posao, u stvarnosti nije vrijedan rizika. No, rijetko se može naići na sniženje mesa od 70 posto čak i kad mu istekne rok trajanja. Nasuprot tome, žena po imenu Zorana svoje je neugodno iskustvo podijelila na društvenim mrežama gdje je kupila toaletni papir sa 70 posto popusta. Kad je otvorila smotuljak, bila je bijesna od bijesa.

Nedavno sam uspjela uloviti popust od 70% na toaletni papir, pa sam cijenu spustila na svega 350 dinara. Nakon pregleda, nisam se mogla načuditi kvaliteti proizvoda. Čini se apsurdnim da bi proizvod mogao biti snižen za 70%, a da bi i dalje bio profitabilan, posebno s obzirom na sve veće cijene sirovina i električne energije. Činilo se da je pakiranje netaknuto i bez mrlja, ali nakon detaljnijeg pregleda primijetila sam da je srednji sloj papira grublji i drugačije boje od vanjskih slojeva. Radoznaola sam malo istraživala i otkrila da je proizvođač koristio reciklirane materijale za srednji sloj. Bilo je obeshrabrujuće shvatiti da je ova poznata robna marka reklamirala svoj proizvod kao visokokvalitetan, dok je smanjivala uglove i koristila nekvalitetne materijale.

Neobjašnjiva jeftinoća uvoznog papira učinila mi se čudnom. Kako bi mogao biti jeftiniji od lokalno proizvedenog papira, koji ne uključuje troškove prijevoza? Međutim, moje zablude o kvaliteti papira koji sam osiguravala sebi i svojoj djeci u međuvremenu su razjašnjene. Sada dovodim u pitanje profitne marže trgovina koje su mi ga prodavale za 800 dinara, vjerujući da kupujem vrhunski proizvod.

Izneseni su brojni komentari, a jedan se komentar posebno ističe svojom silinom.

“Ispričavam se, gospođo, ali važno je razmotriti sastav proizvoda prije nego što ga kupite. Kao što izreka kaže, ‘ovce su za šišanje.’ Moguće je da možda niste svjesni postojanih kemikalija koje se nakupljaju u našim tijelima i mogu uzrokovati štetu jer se ne mogu izlučiti. Te kemikalije ima čak iu recikliranom papiru.

Kako je objasnila žena, jasno je da je mudriji izbor kupiti papir u potpunosti od domaće, 100% celuloze. Ponuđeni popusti su realni i daleko bolji od vezanosti za određene brendove kao prije. Istina je da ste možda postali žrtva prijevare, bilo od strane proizvođača koji prodaje skupi, reciklirani srednji sloj ili trgovine koja naplaćuje nenormalne marže. Kao što dokazuje ono što ste vidjeli, najbolje je izbjegavati takve taktike i odlučiti se za poštenije opcije.

Preporučeno