U nastavku našeg današnjega članka govorimo o najgoroj bolesti 21 vijeka, a to je naravno tumor. Još uvijek nije pronađen lijek za ovu tešku bolest, a danas govorimo o tumoru kostiju, a nakon toga, dotičemo se i tumora dojke. 

Rak pluća je jedna od najopasnijih bolesti. Njegovi simptomi mogu biti suptilni i čak mogu proći nezapaženo, što dovodi do toga da se proglasi “tihim ubojicom”. Tipično, rak pluća ostaje asimptomatski sve dok ne dosegne uznapredovali stadij. Unatoč tome, postoje brojni slučajevi u kojima pojedinci brkaju znakove ove teške bolesti s drugim stanjima, što je pogrešna procjena koja se može pokazati smrtonosnom.

Tipični znakovi i simptomi uključuju: Uporan kašalj koji se ne popravlja ili se pogoršava, iskašljavanje krvi ili smeđe sluzi i bol u prsima koja se pojačava dubokim udisajem, kašljanjem ili smijanjem. Promuklost Neobjašnjiv gubitak tjelesne težine i smanjen apetit Pomanjkanje daha Umor i nedostatak energije Trajne infekcije poput bronhitisa i upale pluća koje se ne povlače ili se često ponavljaju Zviždanje tijekom udisanja

  • DODATNI TEKST:

Listopad je u svijetu prepoznat kao mjesec posvećen borbi protiv raka dojke, s naglaskom na važnost ranog otkrivanja ove bolesti. Područje onkologije postaje sve relevantnije. Brzo prepoznavanje ovog stanja ključno je za učinkovite rezultate liječenja. Yakimchuk Jarina Vladimirovna, opstetričar-ginekologinja u Saveznom znanstvenom i kliničkom centru Federalne medicinsko-biološke agencije Rusije, govorila je o godišnjim testovima koje bi žene trebale napraviti i naglasila važnost pravodobnog savjetovanja s liječnikom ako se pojave bilo kakvi simptomi.

Koje se vrste raka najčešće dijagnosticiraju kod žena? Borba protiv raka predstavlja značajnu odgovornost unutar današnjeg zdravstvenog sustava, posebno s obzirom na nagli porast slučajeva raka među ženama. Statistike otkrivaju da su približno 33% osoba s dijagnozom raka žene koje imaju rak reproduktivnih organa. Ovo naglašava kritičnu potrebu da se usredotočimo na zdravlje žena i prevenciju raka. Koje se vrste raka najčešće dijagnosticiraju kod žena?

Rak dojke zauzima prvo mjesto kao najčešća vrsta raka među oboljelima u svijetu. Vjerojatnost uspješnog liječenja značajno se povećava pravovremenim otkrivanjem ovog stanja. Međutim, bolest se često otkriva u uznapredovalim stadijima, što liječenje čini izazovnijim. Stoga se ne može precijeniti značaj rutinskih preventivnih pregleda. Poticanje strategija prevencije raka dojke za žene u dobi od 18 i više godina igra ključnu ulogu u smanjenju stope smrtnosti povezane s ovom bolešću. Rak endometrija, poznat i kao rak maternice, druga je najčešća vrsta raka među pacijenticama. Obično se ovo stanje javlja kod žena u postmenopauzi, iako postoje slučajevi u kojima je identificirano kod mlađih žena.

Ključni čimbenici koji pridonose ovoj bolesti uključuju pretilost, prekomjernu težinu, genetsku predispoziciju i hormonsku neravnotežu. Jedan od početnih znakova upozorenja na koje treba obratiti pozornost je atipični vaginalni iscjedak popraćen krvarenjem iz maternice. Vjerojatnost povoljnog ishoda značajno se poboljšava ranim otkrivanjem raka maternice. Rak grlića maternice spada među tri najčešća raka koja pogađaju pacijentice. Uzročnik ove bolesti je humani papiloma virus (HPV). Međutim, to se može spriječiti.

Za prevenciju se savjetuje redoviti citološki pregled, kao što je Papa test, uz cijepljenje. Ipak, unatoč ovim poznatim preventivnim mjerama, rak vrata maternice i dalje je značajan uzrok smrti među pacijenticama zbog progresije raka. Rutinski preventivni pregledi ključni su za rano otkrivanje procesa koji mogu dovesti do raka reproduktivnih organa. Provođenjem godišnjih pregleda mogu se identificirati različita prekancerozna stanja, tumori i neoplazme u njihovim ranim fazama. Evaluacija mora biti temeljita. Obično obuhvaća tehnike za procjenu zdravlja mliječnih žlijezda i organa reproduktivnog sustava, uključujući: Citološki bris, poznatiji kao Papa test, uzima ginekolog tijekom ginekološkog pregleda.

Ovaj test pomaže identificirati atipične stanice na grliću maternice, koje mogu ukazivati ​​na prisutnost prekanceroznih promjena ili rane faze razvoja raka. HPV test. U ocjeni rezultata studije liječnik posebnu pozornost posvećuje prisutnosti onkogenih sojeva humanog papiloma virusa, jer je HPV primarni uzrok raka vrata maternice. Pravovremeno otkrivanje infekcije omogućuje provođenje potrebnih mjera za sprječavanje raka. Nadalje, cijepljenje protiv humanog papiloma virusa pruža zaštitu od infekcije. Međutim, važno je ne zanemariti preglede, čak ni kada se cijepe.

Preporučeno