– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo malo o žitaricama, koje su jako zdrave u svakom mogućem obliku. Međutim, da li ste znali za podatak da se može koristiti i u segmentu kozmetike. Slijedi i tekst na ovu temu….

Susam je jedno od najpoznatijih sjemenki koje se koristi za pripremu raznih jela, a koristi se kao začin za meso i povrće. Među najčešćim proizvodima od sezama je tahini, pasta koja se dobiva mljevenjem prženih sjemenki. Ne samo da je ova pasta ukusna, već ima i brojne zdravstvene prednosti. Sezam uvelike utječe na zdravlje, posebice jačajući živce i regulirajući razinu masnoće u krvi, čime se smanjuju šanse od raznih bolesti i jača imunitet.

Među dobrobitima sezamovog ulja je njegova sposobnost da spriječi stvaranje krvnih ugrušaka i pojača aktivnost živčanog sustava. Može se boriti protiv umora, depresije, pa čak i migrene jer također pomaže u poboljšanju funkcioniranja živčanog sustava. Osim toga, sezam pozitivno utječe na probavni sustav i može pomoći u čišćenju crijeva. Priprema se prženjem ili pečenjem na niskoj temperaturi, a konzumacija pomaže kod zatvora, neredovite stolice i izbacivanja crijevnih glista.

Što se tiče zdravlja kostiju, sezam je korisna sjemenka koja može ublažiti upalu i bol povezanu s reumatoidnim artritisom i osteoporozom. Preporučljivo je uzimati sezam s jogurtom kao spoj za jačanje kostiju. Sezam je od veće važnosti u trudnoći jer sadrži velike količine kalcija i dijetalnih vlakana, što pomaže u rješavanju probavnih problema koji su inače prisutni u tom razdoblju. Koristi se kao začin mnogim jelima i raširen je diljem svijeta, osobito u azijskoj, bliskoistočnoj i afričkoj kuhinji.

U Sjedinjenim Državama obično se koristi kao preljev na pecivima za hamburger i drugim pekarskim proizvodima; ulje od sjemenki sezama može se zamijeniti za maslinovo ulje ili koristiti za izradu margarina. Evo jedne zanimljive sitnice: “zlatna pravila” prirode i arhitekture, koncept koji je često nalazio svoj put u dizajn i umjetnost tijekom stoljeća, inače se nazivaju “zlatni rez” ili “božanski omjer”. To je matematički odnos za koji se zna da prevladava u brojnim prirodnim fenomenima, kao i kreacijama koje je stvorio čovjek. Zlatni rez je iracionalan broj, otprilike 1,618, a označava takav omjer da je omjer većeg dijela prema manjem jednak omjeru cijelog dijela prema većem dijelu.

Dakle, odnos između dva segmenta izgleda lijepo i uravnoteženo. Razmotrimo pravokutnik: ako su njegove stranice u zlatnom omjeru, tada će duže stranice biti 1,618 puta duže od kraćih stranica. To je uobičajeni omjer koji se koristi u umjetnosti i arhitekturi jer stvara vizualno ugodne kompozicije. U prirodi zlatni rez vidimo u građi cvjetova, rasporedu listova na drvetu, čak i spiralno izraženom na školjkama i galaksijama. Jedan od najpoznatijih primjera u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija; temelji se na zlatnom rezu. Jedan od najpoznatijih primjera u arhitekturi je Partenon u Ateni; dizajniran je korištenjem zlatnog reza. Još zanimljivije: studije su pokazale da ljudi mogu intuicijom prepoznati zlatni rez kao lijep.

Zbog toga je koncept tako čest u dizajnu, od web stranica do reklamnih kampanja, a koristi se za stvaranje atraktivnih i uravnoteženih vizualnih iskustava. Stoga, sljedeći put kada se nađete zadivljeni remek-djelom ili arhitektonskom veličinom, možete isto tako shvatiti da iza te ljepote leži matematička formula koja je pomogla oblikovati svijet koji vidimo oko sebe.

Preporučeno