– Mi se sa našim današnjim člankom selimo u davne 70 godine, i govorimo o pop muzici koja je tada bila na vrhuncu, kako u cijelom svijetu, tako i u bivšoj Jugoslaviji. Mnogo je sastava, kao i solo izvođača, koji su u tom periodu itekako bilježili jako dobre rezultate, kako u samoj prodaji albuma, tako i sa samim nastupima koji su uglavnom bili rasprodani. 

Rođena na današnji dan 1950. Đurđica Barlović, inauguralna pjevačica Novih fosila, blagoslovila je hit albume poput “Da te ne volim”, “Nokog nema da mu kažem”, “Sanjaj me” i “Neka vali dingolaja svo barka”. svojim zadivljujućim glasom.

S nepunih 13 godina iznimno darovita Splićanka svoj je talent prvi put pokazala na renomiranom dječjem festivalu Đeca pjevaju.

Inauguracijski primjer performansa zabilježen kamerom dogodio se tijekom renomirane televizijske emisije “Očima u oči” 1974. godine, koju su vodili Milena Dravić i Dragan Nikolić. Upravo u tom prijenosu milozvučno je izvedena pjesma “Da si samo moja”. Tijekom srednjoškolskih godina razvila je strast prema glazbi, savladavši klavir i gitaru. Nakon diplome započela je pjevačku karijeru u renomiranom splitskom VIS-u Batali.

Neposredno nakon zapaženog nastupa u spomenutoj emisiji, osebujan i izuzetan glas ove osobe odjeknuo je cijelom Jugoslavijom, zbog čega je postala članica nedavno osnovane grupe Novi fosili.

Đurđičin posljednji album s Fosilima pod nazivom “Za djecu i odrasle” označio je kraj njezinog druženja s grupom 1982. Od tada je odlučila staviti svoj privatni život na prvo mjesto te se udala za stomatologa Bracu. Unatoč visokoj trudnoći, nastavila je ispunjavati svoje obveze i posjećivati ​​nastupe. Ova predanost njezinom umijeću i otpornosti doista je vrijedna divljenja.

Nakon rođenja djeteta odlučila je krenuti u solo karijeru, koja se pokazala vrlo uspješnom iako je za života izdala samo četiri albuma. Tragično, 1992. godine ova talentirana pjevačica zanosnog glasa neočekivano je preminula u zadarskoj bolnici od iznenadnog srčanog udara izazvanog trombozom desne koronarne arterije.

Nakon njezine prerane smrti izašao je album “Nedovršena priča” na kojem su popularni hitovi na kojima je surađivala s grupom “Novi fosili”.

BIOGRAFIJA:

Tijekom 1970-ih i 1980-ih, Novi Fosili su se pojavili kao vrlo popularna hrvatska pop grupa, plijenivši pažnju mnogih.

Uz spoj veselih i zabavnih melodija prilagođenih djeci i mladima, osmislili su repertoar koji je obuhvaćao ljubavne balade prožete urbanim tekstovima, popraćene zaraznim refrenima i modernim aranžmanima. Njihov osebujni stil često su uspoređivali s renomiranom švedskom grupom ABBA. Njihovi albumi su postigli neviđeni komercijalni uspjeh, prodali su milijune primjeraka i učvrstili status diskografski najuspješnijeg benda na našim prostorima.

Godine 1969. Slobodan Momčilović došao je do revolucionarnog otkrića novih fosila. Bend je u početku služio kao pojačanje renomiranim pjevačima poput Ivice Šerfezija i Ljupke Dimitrovske. No, sredinom 1970-ih Momčilović i Marinko Colnago odlaze, a na njihova mjesta dolaze Vladimir Kočiš iz bivšeg benda Biseri, Rajko Dujmić (bivša grupa Marina Škrgatić) na klavijaturama i Đurđica Miličević (kasnije Barlović) . Uspon benda počinje zahvaljujući njihovim svježim skladbama, prvenstveno Dujmićevim.

  • Godine 1976. dokumentiran je njihov inauguralni rekordni trijumf. Iste godine pozvani su na Splitski festival, gdje su zadivili publiku izvedbom pjesme “Diridonda”, koja je ubrzo postala senzacija diljem Jugoslavije. Time je započela skladateljska karijera Rajka Dujmića, a njegov izniman talent ubrzo je došao do izražaja jer je ansambl pobrao pohvale i pohvale kritike na brojnim domaćim festivalima. Značajno je da su ostavili upečatljiv dojam na međunarodnim natjecanjima održanim u Dresdenu i Bratislavi.

Njihova golema popularnost potaknula ih je da postanu jedan od najomiljenijih bendova u bivšoj državi, višestruko proglašavani “bendom godine”. Njihov koncertni repertoar sadržavao je isključivo vlastite skladbe, pretežno Dujmićeve autorske. Tijekom svog putovanja izdali su otprilike 15 singlova i 6 LP ploča. Njihov uspjeh otvorio je put turnejama po Sovjetskom Savezu, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i raznim europskim zemljama.

Nakon odlaska Đurđice Barlović iz benda 1983. godine, na njezino mjesto dolazi Sanja Doležal. Albumi koji su uslijedili izazvali su značajnu pozornost, a Fosili su dobili nagradu publike, 3. nagradu stručnog žirija na Međunarodnom festivalu u Dresdenu 1986. Dodatno, njihov album Za dobra stara vremena prepoznat je kao najbolji album zabavne glazbe i nagrađen JRT-om Grand Prix 1986. Sljedeće godine, 1987., “Novi Fosili” su predstavljali Jugoslaviju na Eurosongu održanom u Bruxellesu i s pjesmom “Ja sam za ples” osigurali četvrto mjesto. Ovaj singl objavljen je u devet europskih zemalja. 

Godine 1991. originalna postava benda se raspala, ali četiri godine kasnije, 1995., ponovno su se okupili u novoj postavi. U ovoj svježoj konfiguraciji nastupile su dvije talentirane pjevačice, Jelena Fošner i Nataša Belošević, a zajedno su producirale četiri albuma puna brojnih hitova s ​​vrha top lista. Nažalost, unatoč njihovim naporima, nisu uspjeli vratiti istu razinu slave koju su postigli 80-ih. Na kraju se ova postava raspala u listopadu 2001., čime je službeno obilježen kraj njihove suradnje nakon tri desetljeća. No, 2005. ponovno su se okupili, ovoga puta vraćajući se svom izvornom sastavu sa Sanjom Doležal i Vladimirom Kočišem-Zecom. Tragično, njihov bubnjar Nenad Šarić iznenada je preminuo u svibnju 2012., no preostali članovi benda napravili su kratku pauzu prije nastavka rada.

 

Preporučeno