Kako temperatura pada, vrijeme je da počnete razmišljati o zimskoj odjeći. Uz trenutna poskupljenja, postavlja se pitanje je li isplativije kupiti zimsku odjeću ili je sami izraditi? Nekada se smatralo da se za zimske praznike prije svega pripremaju oni s nižim primanjima. Međutim, tržišne cijene promijenile su ovo neizgovoreno pravilo. Ajvar, tradicionalna zimnica za vikendice, najkompleksniji je i priprema se nekoliko dana. Za gradske domaćice i ukućane koji moraju na pijacu da nabave zimnicu, priprema ajvara, kiselih krastavaca i džema ovog oktobra biće nešto više od 10.000 dinara. Ajvar se često povezuje sa zimom, a gruba procjena otkriva da je za teglu ajvara od 700 grama potrebno najmanje 600 dinara. Ako se napravi deset tegli ove poslastice, potrebno je oko 6.000 dinara. U našoj analizi uzeli smo u obzir cenu tegle koja se prodaje s poklopcem od 50 dinara.

Dodatno smo uzeli u obzir potrošnju ulja, soli, struje ili drva za ogrjev. Valja napomenuti da se gotovi ajvar, obično težak između 700 i 720 grama, na tržnicama prodaje za oko 900 dinara. U međuvremenu, oglasi na internetu i veletržnicama pokazuju da tegla ajvara (u narodu poznatog kao “južni ajvar”) može koštati i do 1.500 dinara. Zanimljivo, podaci sa sajta Cenotek pokazuju da je uvozni “srpski kavijar” jeftiniji od domaćih brendova. Primjerice, ajvar porijeklom iz Sjeverne Makedonije može se kupiti po cijenama od 300 do 600 dinara, ovisno o proizvođaču i količini.

Hrvatska delicija, ajvar, u pravilu se prodaje oko 500 dinara. U većini supermarketa teglu prženog ajvara od 360 grama moguće je kupiti za samo 179 dinara. Teglu domaćeg ljutog ajvara od 550 grama možete kupiti po ceni od 600 do 1.000 dinara, dok je ajvar sa patlidžanom dostupan po nešto višoj ceni od 600 do 1.040 dinara. Za oko 1.100 dinara mogu se kupiti ljutenice i domaći pinđuri. U našoj smo istrazi ispitali cijene raznog povrća na tržnicama diljem Srbije koje je potrebno za pripremu druge zimnice, uključujući paradajz u boci, kisele krastavce i živahne salate.

Prodavci papra i začina preplavili su moderne pijačne tezge, a cijene tih artikala kreću se od 180 do 250 dinara. Za pripremu kiselih krastavaca potrebni su različiti sastojci, uključujući papriku, sol, šećer, esenciju, ocat, papar i konzervanse. Sa svim ovim potrebnim sastojcima, priprema turšije može se brzo zbrojiti i iznositi između 700 i 750 dinara. Na tržištu se ljute papričice mogu kupiti po cijeni od 15 do 20 dinara po komadu. Za pripremu kiselih krastavaca potrebna je i mrkva. Oni se u Zrenjaninu i Požarevcu mogu nabaviti za 80 dinara po kilogramu, dok u Beogradu koštaju 200 dinara po kilogramu.

Rajčice su popularan izbor u mnogim kućanstvima, bilo u obliku salate ili konzervirane u boci. Cijene paradajza na tržnicama kreću se od 150 do 200 dinara po kilogramu, a neki prodavači naplaćuju ga i do 250 dinara. Osim toga, u prodaji su i plavi patlidžani, čija se cena kreće od 80 do 150 dinara po kilogramu. Kornišoni su postali sastavni dio zimnice, a njihov izostanak je nezamisliv. Za to vrijeme cijene im rastu, a one jeftinije prodaju se po minimalnoj cijeni od 130 dinara za kilogram. Ako se traže svježiji i kvalitetniji kornišoni, može se platiti i do 250 dinara po kilogramu. Zaključno, nakon obračuna troškova, može se reći da će kupnja domaće ili kupovne zimnice kornišona rezultirati značajnim izdacima ove godine.

Pregledom je utvrđeno da je kupnja gotovih ajvara, salata i kiselih krastavaca u većini slučajeva isplativija i učinkovitija. Do ovog zaključka došlo se nakon temeljitog izračuna kako financijskih tako i vremenskih izdataka.

Preporučeno