Kvalitetan san je ključan za naše fizičko i mentalno zdravlje. Nije dovoljno samo spavati, već je važno kako spavamo i koliko kvalitetan san imamo, jer to direktno utiče na našu energiju, raspoloženje, produktivnost i opšte dobrostanje.

Kvalitetan, pomlađujući san neophodan je za vaše zdravlje. Unatoč tome, ako se često noću vrtite i okrećete i imate poremećen san, vaš uobičajeni položaj spavanja možda nije prikladan za vas. Većina pojedinaca nastoji usvojiti jedan od četiri primarna položaja spavanja, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke: položaj fetusa, spavanje na boku, spavanje na leđima i spavanje na trbuhu.

Iako mnogi vjeruju da je spavanje na boku među najboljim položajima, ovo mišljenje možda nije posve točno. Zapravo, postoji više razloga zašto spavanje na boku, osobito na desnom boku, možda nije optimalan izbor. Žgaravica Redovito spavanje na desnoj strani može dovesti do nakupljanja želučane kiseline u jednjaku, što u konačnici rezultira žgaravicama.

Nasuprot tome, spavanje na lijevoj strani pomaže u sprečavanju želučane kiseline da dopre do jednjaka. Stoga, ako osjetite simptome žgaravice ili probavnih smetnji, savjetuje se suzdržati se od spavanja na desnom boku. bora Bore su estetska briga koju žene i muškarci radije izbjegavaju. Međutim, ako često spavate na boku, možda ćete prije primijetiti početne znakove bora.

To se događa jer je osjetljiva koža vašeg lica stalno u kontaktu s jastukom i često se pomiče, što dovodi do preranog starenja. Kako biste ublažili ovaj problem, preporučljivo je spavati na leđima. problema s vratom Spavanje na boku može uzrokovati neusklađenost glave s kralježnicom, što potencijalno može rezultirati bolovima u vratu ili čak hernijom vratnog diska. Također je poželjno razmisliti o spavanju na leđima. nelagoda u donjem dijelu leđa Kronična bol u leđima čest je problem za one koji spavaju na boku. To se događa zbog značajnog pritiska na leđa kada je težina tijela neravnomjerno raspoređena na jednu stranu.

San se sastoji od nekoliko faza, uključujući REM (rapid eye movement) san i ne-REM faze. U toku noći, naš san prelazi kroz ove faze više puta. Kvalitetan san podrazumijeva da prolazimo kroz sve faze u pravom redoslijedu i trajanju. Faza dubokog sna (faza 3 i 4, tzv. slow-wave sleep) je posebno važna za fizičko obnavljanje organizma i konsolidaciju memorije.

Nadalje, ovaj položaj može uzrokovati nepravilan položaj kralježnice, što rezultira ukočenošću udova. Kako biste ublažili i umirili nelagodu u leđima, zdravija je opcija ležanje na leđima s jastukom ispod koljena. pritisak u prsima Važno je da žene vode računa o svom položaju dok spavaju. Spavanje na boku može izvršiti značajan pritisak na prsa, što dovodi do nelagode i potencijalno ubrzava opuštanje grudi.

Zbog toga se preporučuje spavanje na leđima. naglasak na dojenče Položaj spavanja trudnica je također ključan. Bitno je izbjegavati spavanje na desnom boku ili potpuno na trbuhu jer to može stvoriti dodatni pritisak na bebu zbog položaja organa. Medicinski stručnjaci savjetuju da trudnice spavaju na lijevom boku, jer to može poboljšati cirkulaciju krvi jer se aorta nalazi na toj strani.

Priprema za spavanje je ključna. Preporučuje se izbjegavanje teških obroka, kofeina i alkohola prije spavanja, kao i smanjenje vremena provedenog na ekranima (telefonima, računarima, televiziji) barem 30-60 minuta prije spavanja, jer plavi svjetlosni talasi ometaju proizvodnju melatonina – hormona spavanja.

Preporučeno