Istraživanja pokazuju da oko 10% odraslih osoba ima tinitus. Češći je kod starijih osoba i muškaraca. Tinitus se definira kao percepcija zvuka bez vanjskog akustičnog izvora, tj. pacijent čuje nepostojeće zvukove.

  • Uzroci tinitusa mogu biti mnogi, mnogi: od promjena u krvnim žilama glave i vrata koje mogu stvoriti nenormalan protok krvi što rezultira zvonjavom do grčeva mišića u srednjem uhu koji mogu uzrokovati trzaje ili čak pulsacije. U drugim slučajevima, to je povezano sa stanjima uha kao što su infekcije ili upale (ili čak samo začepljenje ušnog voska).Tinitus može biti posljedica ozljeda glave ili vrata, koje mogu biti povezane sa slušnim živcima ili strukturama uha, na jednostranoj trajnoj ili povremenoj osnovi.

Osim toga, druge ozbiljne sistemske bolesti poput multiple skleroze (sustavna infekcija koja zahvaća živčani sustav) i zarazne bolesti poput sifilisa mogu biti povezane s tinitusom. Također, tinitus može biti uzrokovan upotrebom nekih lijekova: ototoksični učinak proizvode antibiotici, osobito aminoglikozidi; osim lišajeva, antineoplastični lijekovi uzrokuju još jedan čest uzrok ovog simptoma.

Osim ovih čimbenika, antidepresivi i lijekovi protiv raka mogu uzrokovati, ali i uzrokovati patnju, kod ljudi je vjerojatnije od drugih da to učine, stoga oni koji već iskuse simptome sami znaju koja im je pomoć potrebna, uspješno ih uklonite, otklonite potencijalne probleme, recite i drugima o svom problemu, onda biste trebali otići tražeći odgovore ovdje gdje bi mogli samo ležati i čekati točno ispod naših nosova – pod tim bi okolnostima penicilinska skupina također vjerojatno oštetila dlačice prema unutarnjem uhu!

Zbog toga se osobama s zujanjem u ušima zbog loše cirkulacije savjetuje da ne uzimaju kofein te da prestanu pušiti i alkohol jer će oni više štetiti cirkulaciji. Također, smanjenje unosa soli pomoći će u regulaciji krvnog tlaka što zauzvrat pomaže u cirkulaciji, smanjujući simptome tinitusa.

Ako se tinitus često manifestira u obliku zasebnih napada, bolje je konzultirati liječnika. Stručno mišljenje utvrdit će točan uzrok tinitusa te preporučiti ili propisati liječenje. Tinitus može biti samo jedan simptom koji također može dovesti do drugih, ozbiljnijih zdravstvenih problema; stoga je potrebno stručno mišljenje, a potom i odgovarajuće liječenje ili terapija.

BONUS TEKST:

Kamilica (Matricaria chamomilla) je biljka koja se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih lekovitih svojstava. Poznata je po svojim malim, belim cvetovima sa žutim središtem i prijatnom mirisu.

Zdravstvene koristi kamilice:
Poboljšava san: Čaj od kamilice je poznat po svojim umirujućim svojstvima koja pomažu u opuštanju i mogu olakšati nesanicu.

Ublažava stomačne probleme: Kamilica može pomoći u smanjenju grčeva u stomaku, nadutosti i problema sa varenjem zahvaljujući svojim antiinflamatornim i antispazmatičnim svojstvima.

Antiupalno dejstvo: Kamilica se koristi za ublažavanje upala na koži, kao što su opekotine, ekcemi ili iritacije.

Pomaže kod prehlade: Čaj od kamilice može pomoći u ublažavanju simptoma prehlade, kao što su upaljeno grlo i začepljen nos.

Priprema čaja od kamilice:
Sastojci: Sušeni cvetovi kamilice.
Uputstvo: Prelijte kašiku sušenih cvetova sa šoljom vruće vode. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, zatim procedite i pijte. Po želji, dodajte med ili limun za poboljšanje ukusa.
Uzgajanje kamilice:
Uslovi rasta: Kamilica je otporna biljka koja se lako uzgaja. Preferira sunčana mesta i dobro drenirano zemljište.
Sorte: Postoje dve glavne vrste kamilice koje se uzgajaju: nemačka kamilica (Matricaria chamomilla) i rimska kamilica (Chamaemelum nobile). Nemačka kamilica je najčešće korišćena za čaj.
Kamilica je svestrana biljka koja se ne samo koristi za pripremu čaja, već i u raznim kozmetičkim i medicinskim preparatima. Njene brojne koristi čine je odličnim dodatkom za bilo koji vrt.

 

 

Preporučeno