– U davna i prošla vremena, primjera radi 17 stoljeće i ranije, žene u tom sistemu nisu imala apsolutno nikakva prava. Muškarci u brakovima su bili apsolutni zakon, a žene su po pitanju ničega ništa nisu pitale. Samim time, i ne čudi da smo imali brakove u kojima je bilo po 10 ili više djece. Sljedeća priča nam zorno potrkrepljuje ovu tezu. 

Obiteljski život Catherine Dickens nije bio nimalo kompliciran. Iako je imala potencijala da se proslavi kao glumica, spisateljica ili kuharica, odlučila je posvetiti se supruzi briljantnog pojedinca i njegovateljici desetero djece.

Ostvarenje njegovane težnje slavnog engleskog pisca Charlesa Dickensa materijaliziralo se u obliku pozamašnog kućanstva i žene koja je njegovo prebivalište pretvorila u utočište ljubavi. Međutim, kako su prošla dva desetljeća njihovog zajedničkog postojanja, njihovi nekada zajednički interesi su se smanjili. Dickens je ženu koju je nekoć obožavao doživljavao kao osobu koju muči ludilo.

Priča o njezinu životu ispunjena je dubokim razočaranjem u različite aspekte: egzistenciju, sudbinu i njezina supružnika. Razočarenje prožima svaki aspekt. Godine 1835. Charles Dickens, tada opskurni novinar, ukrstio je puteve sa zanosnom Katarinom, mladom ženom izuzetne ljepote u ranim dvadesetima. Katarina je potjecala iz privilegirane sredine, s ocem koji se istaknuo kao muzikolog i urednik, i majkom koja je uspjela kao glazbeni kritičar i izdavač. Njezina je obitelj utjelovila samu bit Dickensovih težnji.

Nakon godinu dana druženja Charles i Katarina odlučili su se vjenčati. Kao i mnogi parovi koji su upravo izmijenili zavjete, bili su ispunjeni neizmjernom radošću. Budući da su mladi i neopterećeni financijskim brigama, dani su im bili ispunjeni vedrinom i slobodom. Njihove večeri bile su divno ispunjene posjećivanjem kazališnih predstava i društvenih okupljanja.

Tijekom njihovih kratkih razdvojenosti, Charles bi svoja pisma često upućivao svojoj voljenoj ženi, g. D., nazivajući je svojom boljom polovicom.

Godine 1837., otprilike devet mjeseci nakon njihova vjenčanja, Charles Dickens i Katarina dočekali su svoje prvorođenče, sina po imenu Charles Dickens Junior. Nažalost, Katarinino zdravlje se pogoršalo, zbog čega joj je bilo teško brinuti se o osnovnoj njezi njihovog djeteta. Kao posljedica toga, pala je u stanje depresije. S druge strane, Charles je bio presretan zbog djeteta i želio je dodatno proširiti svoju obitelj, nadajući se još četvero djece. Međutim, nakon dolaska njihovog petog djeteta, Dickens je i sam pao u depresiju. Počeo je izražavati nezadovoljstvo, vjerujući da su ga bogovi obdarili pretjeranim blagoslovom.

Pisac je izrazio kako se čini da će njihova obitelj biti pripojena u blizini Nove godine. Za razliku od protagonista bajke, oni se žarko nadaju da ih Bog prestaje blagoslivljati potomstvom, jer već imaju dovoljno djece.

  • Unatoč tome što je bila u gotovo stalnoj trudnoći, Katarina je stalno pokazivala svoju sposobnost da se ističe kao odana supruga i majka. Bez napora je udovoljavala svom suprugu u svakom aspektu njihovog zajedničkog života. Osim kućanskih obaveza, uspjela je pronaći vremena i za pisanje kuharice pod naslovom “Što ćemo za večeru?” (What Shall We Have for Dinner?), koja je objavljena 1851. Na njezinim je stranicama prikupila zbirku recepata za Charlesova omiljena jela, ponudila korisne savjete mladim suprugama o vođenju kućanstva i dala smjernice o organiziranju domjenaka za starije za 18 gostiju. Katarinine iznimne kvalitete proširile su se i izvan doma. Pokazala se kao izvanredna suputnica, a Charles se divio njezinoj nepokolebljivoj hrabrosti u novim situacijama i njezinoj spremnosti da prigrli nova iskustva, uvijek sa blistavim osmijehom.

Početkom 1844. godine na svijet je došao Francis Geoffrey, peti sin bračnog para Dickens. U razdoblju od 15 godina Katarina je proživjela kontinuirani ciklus trudnoće, poroda i dojenja. Nažalost, proživjela je i dva spontana pobačaja, kao i tragični gubitak kćeri Dore, koja je preminula nakon samo 8 mjeseci života.

Katarinina bogata plodnost i gotovo neprestane trudnoće postale su izvor frustracije za Charlesa, zbog čega je sve više krivnju pripisivao njoj. Kako je njegova ljutnja rasla, došao je do zaključka da nikada nisu bili istinski kompatibilni. Otvoreno je rekao svojim prijateljima da je njihova zajednica bila nesretna. Charles je postupno postao distanciran i ravnodušan, uvjeren da ga Katarina koči u svakom aspektu njegova života. Smatrao je da je debela, neprivlačna i neadekvatna majka, mučena pretjeranom nervozom, čestim suzama i silnom ljubomorom.

Nakon dolaska njihovog posljednjeg djeteta, Charles je donio odluku o stvaranju odvojenih prostora unutar njihove spavaće sobe uvođenjem police za knjige koja bi služila kao pregrada između njega i njegove supruge. U proljeće 1858. dogodila se značajna pogreška kada su poštari greškom dostavili narukvicu koju je Charles kupio na vlastitu adresu. Nažalost, primateljica, 18-godišnja glumica Elen Ternan, nije primio kako je planirano. Umjesto toga, završio je u rukama Katarine, zbog čega je postala nesvjesna i napravila popriličan skandal. Međutim, Dickens je uspio pružiti jednostavno objašnjenje za ovu nesretnu zabunu.

Uobičajeno je da kupujem darove za glumice koje sudjeluju u mojim produkcijama. Međutim, draga moja ženo, često postaneš ljubomorna i nezainteresirana za te mučne scene.

  • Osim toga, Dickens je jasno dao do znanja da Katarina mora osobno dati narukvicu Ellen i izraziti joj kajanje zbog uvredljivog ponašanja. Taj se zahtjev pokazao prijelomnom točkom za Katarinu, koja je nasilno zatvorila vrata i prekinula sve veze s Charlesom. Na kraju se doznalo da se Katarina godinu dana prije skandala susrela s Elen te čak išla čak do toga da je njoj, njezinim sestrama i majci osigurala stan. Glumica je predano pratila Charlesa na svakom koraku, a njihova ljubavna veza započela je pet godina nakon njegova razvoda.

Počivajući u Londonu, položena je uz svoju kćer Doru, koja je tragično preminula s nepunih osam mjeseci.

Usred skandaloznog raspada njihovog braka, Charles je dobio izljev podrške. Zagovornici su tvrdili da je jednostavno neodrživo koegzistirati s pojedincem koji zanemaruje vlastitu dobrobit, neprestano odiše negativnošću i ne pokazuje nikakvu želju za osobnim razvojem, osobito kada živi uz književnog genija poput Charlesa Dickensa.

Nasuprot tome, pokazivala je ljubaznost prema pojedinim pojedincima, a brojne su žene suosjećale s njom, iskusivši izazove s više djece i zahtjevnog muža koji vas za sve krivi, zbog čega je teško zadržati pozitivno ponašanje.

Preporučeno