Smrt kao smrt je najveća misterija u današnjem društvu, koja nije istražena niti 5%. Jednostavno, šta se dešava poslije smrti, rađene su mnoge analize, a niko ne zna šta se dešava zapravo poslije smrti. Mi danas govorimo o onome što se sigurno zna, a to je, šta se zapravo dešava sa ljudskim tijelom nakon same smrti.

S više od 200 skeletnih struktura, milijardama mikroorganizama i nevjerojatnih 37 bilijuna stanica, ljudsko tijelo je čudo složenosti. Međutim, kada nakon smrti započne neizbježni proces propadanja, određenim organima mogu trebati godine da se potpuno raspadnu.

U rasponu od dva do četiri dana nakon prestanka života, mikroorganizmi su proželi svaki centimetar tijela preminulog. Ovi mikroorganizmi ispuštaju štetne plinove, uključujući amonijak i sumporovodik, koji će naknadno napuhati tijelo i emitirati truli miris.

Nakon nedostatka kisika, vitalni organi, uključujući mozak, počinju propadati. Budući da se sastoji od 70 posto vode, stanice unutar mozga otpuštaju ovaj bitan element dok propadaju. Posljedično, voda se može naći skupljena na dnu tijela preminulog ubrzo nakon smrti. Crijevni proces počinje nekoliko sati kasnije, budući da oslabljeni imunološki sustav više ne može sadržavati normalno korisne mikrobe odgovorne za probavu. Ovi mikroorganizmi migriraju iz donjeg dijela crijeva, prolazeći kroz tkivo dok ne dođu do jetre i žučnog mjehura. U roku od nekoliko sati naiđu na žuto-zelenu žuč pohranjenu u žučnom mjehuru, koja pomaže u razgradnji masnoća koje osoba konzumira tijekom života.

Nakon što organe progutaju mikrobi, tijelo je preplavljeno žuči, dajući joj posebnu nijansu. Tijekom razdoblja od 3 do 4 mjeseca, početna žuta nijansa postupno se transformira u duboku smeđe-crnu nijansu kako krvne žile propadaju, a željezo u njima oksidira.

Istovremeno, molekularni sklopovi odgovorni za staničnu koheziju se raspadaju, što dovodi do transformacije tkiva u kašastu konzistenciju nalik vodi.

Za otprilike godinu dana, pamučna odjeća koja pokriva tijelo preminulog raspast će se zbog korozivne prirode tjelesnih tekućina i toksina. Nakon toga slijedi razdoblje u kojemu nema značajnijih promjena. Međutim, u okruženju s dovoljno vlage i ograničenim kisikom, kemijska reakcija počinje nakon desetljeća, pretvarajući mast u bedrima u tvar nalik sapunu, poznatu kao mrtvi ili grobni vosak. Nasuprot tome, ako je tijelo izloženo uvjetima bez vlage, mumifikacija može prirodno proći. Kako koža na ušima, nosu i kapcima postupno gubi vodu isparavanjem, ona se suši i tamni, što označava proces mumifikacije.

Tijekom otprilike pola stoljeća nakon smrti, tkivo pojedinca postupno nestaje, ostavljajući za sobom očuvanu kožu i tetive. Tijekom sljedeća tri desetljeća, ti ostaci također propadaju, ostavljajući samo ostatke kostura nakon čitavog razdoblja od 80 godina. Do 100. godine od smrti, kolagen u kostima značajno se smanjuje, što dovodi do njihovog konačnog pucanja i propadanja. Lomljive mineralne tvari tada se proizvode iz kostiju, što kulminira u završnoj fazi razgradnje gdje se pretvaraju u prah.

Prema Business Insideru, intrigantna je činjenica da zubi, za razliku od drugih dijelova tijela, traju neograničeno dugo bez raspadanja ili propadanja.Dakle, unutar tijela preminulog mogu ostati samo izdržljivi najlonski šavovi odjeće, zajedno s neraskidivim pogrebnim voskom.

Preporučeno