– Mi se u nastavku današnjega članka malo bavimo sa famoznim ženama iz istorije, a koje su ostavile jako veliki trag u svojim profesijama. Daanaas se dotičemo žene iz Egipta, koje su bile i još uvijek su poznate po lijepim ženama. 

Detinjstvo egipatske princeze Favzije može se u mnogim aspektima uporediti sa bajkom. Podsjećajući na glamuroznu filmsku zvijezdu, često su je poredili sa bezvremenskim ljepoticama svog vremena, poput Hedy Lamarr i Vivien Leigh. Odrastajući u živopisnoj palati Ras al-Tin u Aleksandriji, bila je obožavana i prepuštena joj. Cecil Beighton, umjetnik koji ju je portretirao za časopis Time 1942. godine, opisao ju je kao “azijsku Veneru” s licem u obliku savršenog srca i upadljivo blijedim, ali zadivljujućim plavim očima. Međutim, njen život nije bio nimalo lak. Razmišljajući o svojim iskustvima, napomenula je da nije izgubila samo jednu krunu, već dvije, jer se finansijska situacija njene porodice pogoršala ubrzo nakon udaje za iranskog šaha.

Najstarija ćerka sultana Fuada I od Egipta i Sudana (kasnije poznatog kao kralj Fuad I) i njegove druge žene, Nazli Sabri, ušli su u svijet 5. novembra 1921. Sa zadivljujućom kombinacijom tamne kose i plavih očiju, posjedovala je jedinstveno nasleđe, i egipatskog i albanskog porekla. Obrazovanje u Švicarskoj omogućilo joj je tečno poznavanje tri jezika: arapskog, engleskog i francuskog.

Sa svojim obiljem bogatstva, zaljubljenim mužem i neospornom ljepotom, činilo se da ima sve. Međutim, prastara poslovica „Budite oprezni s onima kojima se divite“ služi kao dirljiv podsjetnik da nismo svjesni tajni koje se kriju u granicama naših najbližih poznanika.

Ako Botticelli ikada poželi da se ponovo rodi i preuzme zadatak da rekreira svoje poznato remek-djelo, “Rođenje Venere”, s izrazitim afričkim utjecajem, vrlo je vjerovatno da bi za svoju muzu izabrao princezu i kraljicu Faziju Fouad. Pritom bi besprijekorno snimio njen izgled, karakteriziran srcolikim licem, zadivljujućim plavim očima, primamljivim grimiznim usnama i grivom besprijekornih kestena, znalački prenosivši njenu ljepotu na platno. Ova osećanja elokventno je izrazio poznati fotograf Sesil Biton, koji ne samo da je tako opisao princezu, već joj je dodelio i cenjenu titulu “najlepše žene na svetu”.

Okružena pažnjom i luksuzom tokom svog djetinjstva i mladosti, postala je omiljena figura među članovima svoje porodice.

Koncept ugovorenog braka uključuje zajednicu dvije osobe putem unaprijed određenog sporazuma.

Unija između iranskog prestolonaslednika Mohameda Reze Pahlavija i princeze nije bila ljubavna utakmica, već strateški dogovoren brak koji je orkestrirao mladoženjin otac. Ovaj savez je imao značajan značaj zbog spajanja dve različite kraljevske loze – poštovane kuće Ali, koja je vladala Egiptom više od jednog veka, i relativno mlade dinastije prinčevog oca, koji se popeo na vlast vojnim udarom u 1921. Uz to, vjenčanje je imalo dodatnu težinu jer je spojilo sunitsku princezu sa šiitskim muslimanskim princom. Međutim, uprkos prvobitnom obećanju, činilo se da je brak od samog početka predodređen za neuspeh.

U početku je kralj Faruk, Favzijin brat, pokazivao otpor prema šahovom traženju njegovog pristanka za njihov brak. Na kraju je popustio pred pritiscima njegovih savjetnika, koji su na uniju gledali kao na sredstvo za učvršćivanje položaja Egipta u regionu. Pre venčanja 15. marta 1939. godine, par se susreo samo jednom, tačnije u palati Abdeen u Kairu. Ova raskošna svadbena ceremonija, u skladu sa Farukovom sklonošću prema ekstravagantnom pokazivanju bogatstva, imala je zapanjujućih 20 banketa. Pored toga, proslava je održana na stadionu u Teheranu.

Nakon anglo-sovjetske invazije na Iran, Favzija se popela na položaj carice 1941. godine kada je njen muž preuzeo tron, naslijedivši svog prognanog oca.

Mnoštvo kulturnih i relacijskih sukoba između njih neminovno je dovelo do raspada njihovog braka, što nije iznenađujuće. Fawzja je shvatila da se život u Iranu znatno razlikuje od raskoši na koju je navikla na egipatskom dvoru njenog brata. Izrazila je nezadovoljstvo slabom francuskom kuhinjom koja se služila na njihovom vjenčanju u Teheranu i otkrila je da palačama nedostaje veličanstvenost. Štaviše, njen napeti odnos sa tazbinom, uključujući incident u kojem ju je jedna od njenih tetaka fizički napala, dodatno je pogoršao ionako problematičan sindikat. U međuvremenu, njen muž je otvoreno ulazio u vanbračne veze.

Nakon dolaska kćerke, odlučila je da se distancira od odgovornosti i obaveza kraljevske porodice. Činom prkosa, prihvatila je isključivo francuski jezik i razvila sve veći animozitet prema Iranu i njegovim kulturnim praksama. Tražeći stručnu pomoć, potražila je savjet američkog psihijatra koji joj je na kraju dijagnosticirao depresiju.

Nakon što su primili vijest o princezinoj nesreći, poslani su emisari da procijene njeno stanje u Egiptu. Njihova procena otkrila je njeno iznureno stanje, sa ramenima koji vire poput peraja izgladnjele ribe. Kao odgovor, njen brat ju je brzo ubedio da se vrati kući, što je dovelo do odobrenja njihovog razvoda tri godine kasnije u Kairu, 1948. Sud je zvanično objavio njen povratak u Egipat, navodeći opasan uticaj persijske klime na zdravlje carice. Fawzia i naknadni dogovor za razvod sestre egipatskog kralja.

Da bi se razvela, primarni uslov je bio da njena ćerka, princeza Šahnaz, nastavi da se odgaja u Iranu.

U službenoj objavi o razvodu navodi se da je zdravlje kraljice Favzije ugroženo zbog perzijske klime, što je dovelo do dogovora da će ona biti razvedena i sestra egipatskog kralja. Dodatno, u zasebnom saopštenju je naglašeno da raskid braka neće uticati na odnose Irana i Egipta.

  • Nakon što je uživala godinu dana slobode prema zakonskim propisima, Fawzia je na kraju ušla u ljubavnu zajednicu. Godine 1949. razmijenila je zavjete sa Ismailom Huseinom Širinom, cijenjenim egipatskim ministrom i socijalistom, a njihova bračna veza trajala je do njegove smrti 1994. godine. Zajedno su blagoslovljeni sinom i kćerkom, čime su svoju porodicu proširili na četvero. Čak i nakon događaja iz 1952. godine, uključujući svrgavanje njenog brata kralja Faruka, nastavila je da živi u svom voljenom kosmopolitskom Kairu sve do svoje smrti 2013. u 92. godini, koja se dogodila u Aleksandriji.

Nakon što je pretrpjela krah porodične dinastije, propast porodice Pahlavi, dvije revolucije, gubitak nesretnog partnera i smrt jedinog muškarca kojeg je istinski voljela, izašla je kao preživjela.

Preporučeno