Emir Kusturica je definitivno jedan od najvećih filmskih znalaca u cijeloj regiji. Peko 40 godina je u svijetu filma, a koliko je samo cijenjen i u cijelom svijetu, pokazuje i podatak da je već par puta do sada bio predsjednik Kanskog festivala. Radio je i sa najvećim svjetskim imenima, a koliko je veliki pokazuje i njegov prisan odnos sa Johnyy Deepom, slavnim holivudskim glumcem. 

Proteklih četrdesetak godina proslavljeni filmaš Emir Kusturica nalazi nepokolebljivu sreću u braku s Majom Mandić Kusturicom, čija ga je zadivljujuća privlačnost osvajala i u vrijeme kada je bila jedna od najljepših Sarajlija. Unatoč tome što su prolazili kroz različite faze svoje veze i suočavali se s neutemeljenim nagađanjima o Emirovoj nevjeri, ostali su nepokolebljivi. Vrhunac njihove trajne zajednice njihova su voljena djeca Stribor i Dunja.

Prema riječima Emira Kusturice, on i Maja su se lijepo družili prije nego što je on otišao u Prag na studije, a njihova ljubav nije jenjavala ni u njegovom odsustvu.

Prije nego što je krenuo na studij u Pragu, Kusturica je donio tešku odluku da prekine vezu s Majom. Izmislio je izmišljenu priču, čak je otišao toliko daleko da je tvrdio da je našao drugu djevojku, zbog čega je ona otišla u suzama. Teška srca spakirao je kofere i krenuo put Praga. Međutim, sudbina mu je namijenila drugačiji plan. Nakon nekoliko mjeseci studija, Kusturica je neočekivano susreo prijatelja iz Sarajeva koji mu je donio poražavajuću otkriću. Maji su se sada udvarali drugi muškarci i činilo se kao da se povlači iz njihove veze. Kusturicu je ova vijest duboko pogodila jer je shvatio da je Maja i dalje žena koju istinski voli.

Pred kraj moje prve godine u Pragu, jedne sam se večeri slučajno susreo sa showmanom Peruom. Izveo me na večeru i prorekao mi da ću izgubiti Maju. Već sljedeći dan nas učenike čekala je projekcija Fellinijevog remek-djela „Amarcord“. Bio sam rastrgan između toga da ostanem gledati film ili da krenem na put u Sarajevo. Na kraju sam donio odluku da uhvatim jutarnji vlak, putujući preko Horgoša, Beograda i Zagreba prije nego što stignem u Sarajevo te večeri, kako je ispričao Emir. Nažalost, tijekom boravka tamo nije uspio vidjeti Maju. Nakon dva dana provedena u Sarajevu, vratila sam se u Prag samo da bih otkrila obavijest na fakultetu. Navedeno je da će, zbog velikog interesa, “Amarcord” biti prikazan još jednom. Znatiželjan sam se probio do dvorane za projekcije i sjeo u prvi red. No, zatekao sam se kako zadrijemam nakon prve scene, na sumnju okoline, prisjećao se Kusturica.

Dok je uživala u društvu sina Bebe Selimović, Maja se našla na korak od toga da mu pokloni svoje srce. Međutim, njezin se svijet iznenada poremetio kada se Emir dramatično vratio i priznao joj svoju beskrajnu ljubav. Sjeli su na kavu u srcu Sarajeva, no Maji je dosadilo Emirovo prisustvo. Odlučila je izraziti svoju potpunu nezainteresiranost za njega. Redatelj se oprezno vratio u Prag, da bi shvatio da ne može odustati. Bio je odlučan uvjeriti Maju da je nikada nije prevario i da joj je uvijek ostao emocionalno vjeran. U međuvremenu sam dobila informaciju od Pere, barmena, koji mi je rekao da Maja ima drugog dečka. Brzo sam se vratio u Sarajevo, gdje sam otkrio da joj je lijepo sa sinom Bebe Selimovića. U pokušaju da je pronađem, posudio sam očev auto i s nekoliko prijatelja otišao na Jahorinu, ali Maje nije bilo nigdje.

Još jednom se vraćam u Prag, ovaj put kroz Zagreb, Beograd i Horgoš. Dok dolazim, na oglasnoj ploči primjećujem natpis s najavom dodatne prezentacije “Amacorda” zbog velikog interesa. Zaintrigiran, odlučujem još jednom pokušati u kinu, samo da bih ponovno zaspao nakon uvodne scene. Kolege me čudno gledaju, kao da ispituju moj razum, priča Emir.

U svom drugom pokušaju, Kusturica je sljedeći vikend krenuo na vlak za Sarajevo, ispunjen nadom u uspješniji ishod. Zajedno s nekim bugarskim suputnicima, putovanje ga je ostavilo izubijanog i modrica, što je njegovu majku natjeralo da namaže umirujuću mast prije nego što ponovno krene u potragu za Majom. Nažalost, ostala je nedokučiva, jer je otkrio da još uvijek uživa sa sinom Bebe Selimović. Po povratku u Prag čekala ga je nova najava: “Zbog velikog interesa Fellinijevo remek-djelo ‘Amarcord’ bit će prikazano još jednom.” Nestrpljivo se ponovno odvažio u kino, samo da bi zaspao nakon uvodne scene, na veliko razočaranje njegovih poznanika Poljaka koji su ga sad izbjegavali, etiketirajući ga kao balkanskog grubijana jer nije uspio cijeniti umijeće filmskog čarobnjaka poput Fellinija . Dok je Kusta prepričavao ovu priču, njegova zarobljena publika studenata pozorno je slušala, držeći se svake njegove riječi.

Tek nakon što je prošlo još jedno ljeto, naposljetku se ponovno spojio s Majom.

Dok smo se smjestili za kavu, postavila je intrigantno pitanje: “Jeste li čuli za Fellinijev veličanstveni film ‘Amarcord’? Jeste li ga gledali?” Nonšalantno sam odgovorila: “Oh, tko nije?” Oboma nam je bilo isto. Godine 2008. zajedno smo u kinu Romanija u Sarajevu gledali Fellinijevo remek-djelo ‘Amarcord’, a samo mjesec dana kasnije izmijenili smo zavjete. Ova priča služi kao podsjetnik da uvijek treba dati prednost stvarnom životu nad fikcijom, kako je elokventno zaključio poznati redatelj.

Preporučeno