Neda Ukraden već godinama važi za jednu od najatraktivnijih ličnosti među domaćim javnim osobama. Protek vremena nije uticao na njen beskrajni šarm, što joj je omogućilo da ostane prisutna u industriji. Štaviše, činjenica da je Neda uspela prodati preko 2 miliona nosača zvuka od 1960-ih godina do danas dovoljno govori o njenom uspehu.

 

Unatoč poodmaklim godinama, pjevačicina ljepota ostala je besprijekorna, a njezine romantične eskapade bile su stalna tema rasprava u jugoslavenskim medijima, osim o bivšem suprugu Milanu Bilbiji, čijeg se imena zamjetno izostalo. Osamdesetih godina prošlog stoljeća Neda je bila u vezi sa Sašom Popovićem, uglednom osobom u Jugoslaviji kao članicom popularnog benda Slatki greha, inspiriranog Lepom Brenom. Nakon njezinog razvoda, Neda i Saša uplovili su u vezu, a planirali su se i vjenčati. No, njihovoj je romansi na kraju došao kraj, a Saša je prešao u novu vezu sa Zlatom Petrović prije nego što se na kraju skrasio sa Suzanom Jovanović.

Saša je svojedobno ispričao s kakvim se životnim poteškoćama suočavao, osvijetlivši nedaće koje je proživio. “Tijekom četiri godine proživljavao sam siromaštvo. Unatoč okolnostima, posjedovao sam ekstravagantnu kolekciju od 60 pari tenisica i brojna odijela. Životni aranžman sastojao se od male garsonijere na 12. katu u Novom Beogradu. Zbog mog Reputacija vlasnika skupe odjeće, živo se sjećam dana kada sam se vratila kući i otkrila da je ostala samo moja pidžama, zajedno smo osnovali ‘Grand’ i oni su mi ljubazno dali sredstva za kupnju kuće na Bežanijskoj kosi njih, ali će mi njihova dobrota zauvijek ostati urezana u sjećanje”, ispričao je Saša. Neda Ukraden je trajna i ikonična figura balkanske glazbene industrije.

 

Njezin izniman glas i jedinstven stil osvojio je publiku diljem regije. Neda je na svoj glazbeni put krenula kao tinejdžerica, nailazeći na tom putu kako na prepreke, tako i na trijumfe. S karijerom dugom desetljećima učvrstila je svoj status istaknute figure u sferama pop-folka, turbo-folka i dance-popa. Izvanredno glazbeno putovanje Nede Ukraden, koje je započelo u Bosni i Hercegovini i dovelo je do Sveučilišta u Sarajevu, primjer je priče o otpornosti, ambiciji i fleksibilnosti u snalaženju u svijetu glazbe koji se stalno mijenja. Ona nije samo pjevačica; ona utjelovljuje cijelu eru i služi kao svjetionik inspiracije za generacije koje dolaze. Neda Ukraden, rođena 16. kolovoza 1950., potječe iz srpske obitelji i odrasla je u gradiću Imotskom, koji se nalazio u tadašnjoj FNR Jugoslaviji.

 


Nakon što je rane godine provela u Glavini Donjoj pod brigom bake i djeda, preselila se u Višegrad u istočnoj Bosni i Hercegovini. Ovaj prijelaz donio je niz prilagodbi i privikavanja na nepoznatu okolinu, što je u konačnici oblikovalo njezin umjetnički izričaj i glazbeni stil. Nedino odrastanje i adolescencija odvijali su se u Sarajevu, gradu u koji se njena obitelj preselila tijekom njezinih osnovnoškolskih godina. U Sarajevu je uspješno završila srednjoškolsko obrazovanje i nastavila studij na cijenjenom Sveučilištu u Sarajevu. Njezino je akademsko bavljenje napredovalo, što je rezultiralo diplomama iz prava, filologije i engleskog jezika. Međutim, Neda je kroz glazbu otkrila svoju pravu strast, unatoč svojim izvanrednim akademskim uspjesima.

BONUS TEKST:

U današnjem svijetu, brzina promjena je nevjerojatna. Tehnologija se razvija munjevitom brzinom, društvene dinamike se mijenjaju, a ekonomija evoluira svakog dana. Upravo zbog toga je važno biti prilagodljiv i otvoren za nove ideje i perspektive.

Izazovi s kojima se suočavamo mogu biti prilika za rast i razvoj. Dok tehnološki napredak donosi nove mogućnosti, istovremeno postavlja i nova pitanja o etici, privatnosti i društvenoj pravdi. Biti informiran i educiran o ovim pitanjima ključno je za izgradnju bolje budućnosti.

Kroz suradnju i razmjenu ideja, možemo stvoriti okruženje u kojem svatko može doprinijeti svojim znanjem i vještinama. Važno je poticati inkluziju i raznolikost kako bismo osigurali da glasovi svih budu čuti.

Uz sve promjene, važno je zapamtiti vrijednosti koje nas povezuju: poštovanje, empatija i solidarnost. Kroz ove vrijednosti možemo graditi zajednice koje su otporne na izazove i koje njeguju osjećaj pripadnosti i podrške.

Dakle, dok se svijet neprestano mijenja, ključno je zadržati otvoren um i srce te biti spremni prilagoditi se novim situacijama. Samo tako možemo koračati prema svjetlijoj budućnosti za sve nas.

Preporučeno