Božić je jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, kojim se slavi rođenje Isusa Krista. Obilježava se 25. prosinca u većini kršćanskih crkava, dok ga pravoslavne crkve koje koriste julijanski kalendar slave 7. siječnja.
Stojimo na rubu najradosnijih dana, dana posvećenih obiteljskim vezama i sreći. Božićno vrijeme je pred nama. Pridržavanje božićnih tradicija ključno je za poticanje radosne godine i povećanje obiteljskog blagostanja u 2025. Foto: Shutterstock. Uoči najsvečanijeg blagdana, Božića, naziva se Badnjak. Ova prigoda pruža priliku za pripravu u iščekivanju rođenja Isusa Krista. Bit Božića leži u njegovoj nekompliciranoj prirodi, a jednostavnost je njegov primarni atribut. Da bismo istinski prihvatili ovo doba godine, moramo njegovati radost u svom srcu i imati istinsku namjeru da slavimo Boga. Stoga je preporučljivo svoj dom pripremiti u skladu s tim: božićno drvce nabavite rano ujutro, a po povratku ga postavite na ulaz i unesite ga tek u večernjim satima.
Prije toga pobrinite se da vaš dom bude čist, zatim simbolično po podu posipajte slamu, a stol okitite buketom hrastovih i bršljanovih grana. Ovim obredom simbolično će se zazvati špilja Isusova rođenja. Treba pripremiti ručak od juhe, nemasnog graha, pržene ribe, kuhanog krumpira i boce crnog vina. Dodatno će biti uključena pečena bundeva popraćena orašastim plodovima i medom. Nakon odlaska na bogoslužje, po povratku kući božićno drvce treba osvijetliti. Nakon toga, večera će se podijeliti s obitelji, pridržavajući se običaja dana, uključujući i poštovanje posta.
- Za pojedince koji krenu u šumu kako bi sami odabrali božićno drvce, bitno je da se odluče za mlado drvce. Došavši do odabranog stabla treba se prekrižiti, poljubiti stablo, a zatim ga s tri snažna udarca sjekirom srušiti, pazeći da se prevrne prema istoku. Nakon toga se panj polije vinom, a na njemu se ostavi komad kruha koji priskrbi domaćin. Božićno drvce se zatim prenosi kući i postavlja uz ulaz, kako bi se unijelo unutra tijekom večeri. Središnji fokus ovog slavlja je čin spaljivanja; ipak će božićno drvce ostati u blizini doma od jutra do večeri. U tom će se trenutku unijeti unutra i ukrasiti žitom.
Badnjak se slavi s posebnim poštovanjem, uz molitve za zdravlje, sreću i mir. Plamenovi badnjaka traju do početka Božića, predstavljajući prosvjetljenje darovano vjerom u malog Krista. Kako se pravilno priprema božićna večera? Grah Naglasak ove prigode nadilazi puku hranu; posljedično, jednostavan obrok osmišljen je da utaži glad bez preplavljivanja gostiju. Prije kuhanja posni grah treba namočiti. Nakon toga u tavi treba propirjati luk, zatim dodati jednu mrkvu, jedan pastrnjak i malo celera. Nakon što se grah ispere, mora se dodati u smjesu zajedno s vodom i nekoliko listova lovora. Nakon što se grah krčka otprilike dva sata, dodajte nasjeckani češnjak, sol i papar.
Ribu pripremite tako da je popržite u tavi ili na papiru za pečenje u pećnici. Jelo poslužite uz krumpir salatu ili kuhani krumpir. Prilikom organiziranja večere preporuča se postaviti svijeću na stol, jer njezin plamen simbolizira svjetlo koje je Isus donio svijetu. Na Badnjak se tradicionalno suzdržava od posjećivanja gostiju i primanja stvari od drugih. Ovo slavlje se održava u krugu obitelji, gdje se svi potiču na utjelovljenje ljubavi i oprosta. Sljedećeg dana, u utorak, slavi se Božić, vrijeme kada srdačno izmjenjujemo čestitke uz riječi: Mir Božji, Hristos se rodi.