– Mi se sa našim današnjim člankom, malo posvećujemo štednji, koja je postala skoro nemoguća u današnje vrijeme. Jednostavno, inflacija divlja, cijene idu samo gore, pa se nameće pitanje, da li je uopšte moguće da se može uštefiti bar nešto na mjesečnom nivou. 

U emisiji “Ni pet ni šest” gostovali su uvaženi gosti iz oblasti investicija, ekonomije i bankarstva, među kojima su Vladimir Đukanović, Nemanja Antić i Vladimir Vasić.

Usred priče koja okružuje potrošačku košaricu i ekonomski prosperitet unutar naše nacije, žena se neočekivano javila tijekom prijenosa uživo.

  • Javljam se kako bih razgovarao o temi štednje i dijelim isto stajalište kao i vaši gosti koji vjeruju da svatko može uštedjeti ako o tome razmišlja. Navešću primer: iako imam penziju od 41.700 dinara i živim u sopstvenoj kući, u proseku mesečno uštedim 20.000 dinara. Baka je samouvjereno izjavila preko telefona, što je navelo voditeljicu na skepsu, ali ju je jedan od gostiju brzo uvjerio da se uštedjeti itekako može.

Nakon toga, baka je nastavila dijeliti svoje strategije za proračun.

Baš kao što je gospodin spomenuo, ne razbacujem se markiranim proizvodima ili otmjenim mesom. Umjesto toga, fokusiram se na kupnju osnovnih stvari koje će mi trajati mjesec dana. Pažljivo dokumentiram sve svoje troškove, uključujući račune i medicinske troškove. Iako sam prošle godine imao manju mirovinu, sada primam 41.700 dinara, a za samo godinu dana uspio sam uštedjeti 200.000 dinara. Dopuštam si neke užitke kao što su sladoled i čokolada, a čak znam kako napraviti vlastite pite, kore i krafne. Uglavnom, svemu pristupam racionalno i sve to pratim.

Nakon što se lijepa gospođa obratila, Vladimir Đukanović prokomentirao je njene riječi.

Intrigantno je primijetiti da su žene u mojoj obitelji, posebno moja majka i baka, posjedovale iznimnu financijsku oštroumnost. Ta je činjenica postala vidljiva tijekom prethodnog gostovanja u televizijskom programu kada je voditeljica izrazila svoja ograničenja u određenim područjima. Kao odgovor odmah sam se raspitao o njezinim navikama pri kupovini mesa, predloživši joj da slijedi primjer moje bake i kupi svinju i pola teleta sa sela. Ova praksa bi rezultirala značajnim uštedama. Dok je voditelj davao neka objašnjenja, pristup moje bake bio je ukorijenjen u praktičnosti. Unatoč zahtjevnom rasporedu, koji je uključivao rad u tvornici od pet ujutro, pedantno je vodila financije i marljivo štedjela. Naše domaćinstvo imalo je čak dvije zamrzivače, jednu običnu i jednu škrinju, u kojoj su bili pohranjeni prase i pola teleta. Međutim, zbog našeg trenutnog načina života i želje za dosljednim životnim standardom, više se ne bavimo takvim praksama.

U ostalim vijestima, postoje daljnja ažuriranja za izvješće.

  • Koncept ulaganja i bavljenja poslovnim aktivnostima na burzi i dalje je nepoznato područje u Srbiji. Pojedinci koji posjeduju dodatna sredstva ili ušteđevinu obično se odlučuju za ulaganje u nekretnine kao svoj primarni izbor.

Ne samo da im to osigurava dodatni prostor na karti njihove imovine, već je uz to povezana i mjesečna naknada za najam. Međutim, Miroslav Radaković, partner u ‘TradeWin24’, dugogodišnjoj tvrtki na Beogradskoj burzi, sugerira da bi uz nešto osnovnog financijskog obrazovanja i pismenosti, kvaliteta života mogla uvelike poboljšati brojnim pojedincima.

Prema njegovom objašnjenju, građani mogu očekivati ​​veću dugoročnu dobit ulažući na burzi jednostavnom računicom, za razliku od oslanjanja na prihode od najma nekretnina.

Prema Radakovićevim riječima, stan, kad se uračuna kapitalna dobit, amortizacija i prihod od najma, u prosjeku godišnje donosi 4,5 do 5 posto ukupne vrijednosti. Nasuprot tome, burza ima potencijal generirati dvostruko veći povrat. Ovo nije samo pitanje zarađivanja više novca; radi se o moći složenih kamata, koje mogu značajno povećati zaradu u razdoblju od deset ili dvadeset godina.

Prema njegovim riječima, burza je skriveni ključ američkog prosperiteta, služeći kao neusporediv mehanizam za ulaganje kakav nema nijedan drugi.

Prema riječima stručnjaka, ne radi se o tome da Amerikanci posjeduju veću inteligenciju od nas, nego su osmislili sustav za povećanje svoje zarade putem mirovinskih planova i štednje. Ključna razlika leži u njihovoj višoj razini financijske pismenosti, što pokazuje činjenica da približno 60 posto kućanstava u Sjedinjenim Državama aktivno sudjeluje u ulaganjima na burzi.

  • Prema Radakovićevim riječima, na proviziju brokera utječe i aktivnost klijenta, pri čemu broker dobiva veću proviziju kako klijentov račun raste. Broker i klijent dijele zajednički interes, kako navodi, budući da je ukupna zarada brokera izravno povezana s profitom klijenta, čime su njihovi ciljevi usklađeni.

Načelo brokerskih plaća i zarada ostaje dosljedno diljem Sjedinjenih Država i diljem svijeta, odražavajući pristup u Srbiji s osnovnom plaćom nadopunjenom bonus shemom povezanom s uspješnim poslovanjem transakcije.

Preporučeno