Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, mi žemo govoriti o štitnoj žlijezdi, i zapravo kako hrana može da utiče na rad iste. Kada štitna žlijezda, smještena ispod Adamove jabučice na vratu, počne neispravno raditi, početni znakovi uključuju oticanje vrata, neobjašnjive fluktuacije u težini, gubitak kose i promjene u razini energije i raspoloženju.

Ključno je dati prioritet pravovremenom razmatranju zdravlja štitnjače i uložiti sve napore kako bi zaštitili ovu vitalnu žlijezdu, osiguravajući njezin besprijekoran rad.

Postoje dvije kategorije hrane koje štitnjača ne voli, a ipak ih konzumiramo svakodnevno. Ove namirnice ne donose nikakve dobrobiti tijelu, već unose prekomjerne količine natrija i nezdravih masnoća. Takve tvari štetno utječu na cijeli organizam, pa tako i na štitnu žlijezdu. To se posebno odnosi na osobe koje slabo podnose ove namirnice, a istraživanja pokazuju da značajan broj pacijenata s poremećajima štitnjače boluje i od celijakije. Dakle, kakvu hranu preferira štitnjača? Kako biste poboljšali rad štitnjače i regulirali proizvodnju hormona, ključno je voditi računa o izboru prehrane. Preporučuje se povećanje konzumacije hrane koja je bogata vitaminima B i željezom. Osim toga, uključivanje hrane koja je bogata vitaminom A u vašu prehranu također je korisno.

Kako biste osigurali mudre prehrambene odluke, dajte prednost konzumaciji obilja svježe i organske hrane koja ima visok sadržaj antioksidansa. Optimalan izbor su borovnice, trešnje, cikla i rajčice. Uključite zdrave i korisne masti, zajedno s orašastim plodovima, mahunarkama, voćem i povrćem. Za idealan odabir razmislite o uključivanju morske trave, koja ne samo da je bogata jodom, već sadrži i mnoštvo drugih bitnih nutrijenata.

Pomoć štitnjači u održavanju optimalnog zdravlja može se postići korištenjem visokokvalitetnih dodataka prehrani koji sadrže esencijalne vitamine i minerale. Međutim, ključno je biti oprezan jer nisu svi dodaci prehrani korisni za štitnjaču. Važno je napomenuti da određeni dodaci također mogu stupiti u interakciju s bilo kojim sintetičkim lijekovima koji su vam trenutno propisani kao dio terapije.

Razumijevanje osnovnih vitamina i minerala koje treba uključiti u svoju prehranu, kao i onih koji zahtijevaju pažljivo razmatranje, ključno je. Preporučljivo je unositi jod, vitamine B skupine, cink, selen i hranu bogatu L-tirozinom. Osim toga, nemasno meso, morska riba, lan i grah značajno doprinose održavanju zdrave štitnjače. Odabir organske hrane posebno je koristan jer ne sadrži specifične steroide i hormone koji mogu spriječiti prirodnu proizvodnju hormona štitnjače.

Štitnjača ima velike koristi od uključivanja omega-3 masnih kiselina u prehranu. Kako biste osigurali dobar izvor ovih esencijalnih nutrijenata, preporuča se konzumiranje ribe poput tune i lososa koji su ulovljeni u moru, za razliku od onih uzgojenih u ribnjacima. Vrijedno je napomenuti da riba dobiva omega-3 masne kiseline konzumiranjem algi. Još jedna izvrsna opcija za potporu štitnjače je uključivanje lanenih sjemenki u obroke. Kako biste u potpunosti iskoristili njihove blagodati, savjetuje se sjemenke lana samljeti u mlincu za kavu i dodati u jogurt, salate ili juhe. Za optimalne rezultate, najbolje je mljevene sjemenke lana dodavati kuhanim jelima nakon što su završena, a ne prije.

Tjelesna aktivnost za očuvanje dobrog zdravlja neophodna je jer ima značajnu ulogu u pravilnom funkcioniranju štitnjače. Ako slučajno imate disbalans u radu štitnjače, savjetuje se izbjegavanje intenzivnih treninga koji vas guraju izvan granica vaše izdržljivosti.

Pretjerani tjelesni napor samo će dodatno zamoriti vaše tijelo i dodatno opteretiti već ugroženu štitnjaču. Stoga je preporučljivo započeti s aktivnostima s malim opterećenjem kao što su lagane vježbe, hodanje, aerobik i vožnja bicikla, postupno izgrađujući svoju izdržljivost i snagu mišića.

Preporučeno